מיטב החוקרים, הסופרים והמשוררים במחלקה הגדולה בארץ

המחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב היא המחלקה הגדולה מסוגה בישראל. נמצאים בה מיטב החוקרים, הסופרים, המשוררים, העורכים והמבקרים שיוצרים יחד קשת קולות ספרותיים ותרבותיים מגוונת ועדכנית ביותר.

​המחלקה מציעה מגוון של פעילויות מחקריות בשיתוף פעולה הדוק עם מכון הקשרים לחקר הספרות והתרבות הישראלית. יחדיו אנו מארגנים כנסים באוניברסיטה שלנו, ברחבי הארץ וברחבי העולם ומוציאים לאור שני כתבי עת מחקריים ספרותיים: "מכאן" ו"איל פריזינטי" וסדרת ספרים מחקרית "מסה קריטית" בשיתוף עם הוצאת הספרים כנרת-זמורה-ביתן.
​ 
כתיבה יצירתית כבר בתואר הראשון

המחלקה לספרות עברית מציעה קורסים שיתמקדו בכתיבה יצירתית כבר במהלך התואר הראשון. תוכלו להכיר את עולם הכתיבה היצירתית דרך סדנאות פרוזה, שירה ומסה בהנחייתם של שמעון אדף, אתגר קרת ואחרים.

המחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב היא הראשונה בארץ בה פועלת מעבדה למדעי הרוח הדיגיטליים​. המעבדה חותרת לשלב פרספקטיבות חישוביות בחקר הספרות כמו גם בכל תחומי הדעת של מדעי הרוח. כוחו החישובי של המחשב מאפשר לשאול שאלות מחקריות חדשות ומקוריות ולחקור גופי ידע גדולים ומורכבים. המעבדה תפעל כמעין חממה מחקרית בה יטלו חלק תלמידים לכל התארים כמו גם חוקרים וחוקרות מהאוניברסיטה. אנו רואים בעבודה המשותפת של חוקרים מתחומי ידע מגוונים תרומה מחקרית גדולה וכלי ראשון במעלה לפיתוחן של שאלות מחקריות חדשות ומקוריות. לצד פעילותה המחקרית, המעבדה והמחלקה לספרות עברית מציעים קורסים במדעי הרוח הדיגיטליים לתואר ראשון​.​​​

 ​אנו מאמינים שהספרות לא רק מייצגת מציאות, אלא גם מייצרת מציאות!
 
הצג הכל
הסתר הכל

 בוגרת מספרת

אפרת גרבר-הרן - Copy.jpgאפרת גרבר-הרן | אנליסטית בחברת PayPal

​"למדתי במחלקה לספרות עברית ואף המשכתי לתואר שני וכתבתי תזה על מדרשים מודרניים של נשים. כיום, כחמש שנים אחרי סיום התואר, אני עובדת כאנליסטית בחברת הייטק בינלאומית. מה הקשר? אין ממש קשר. אחרי כמה שנים כמנחת קבוצות חיפשתי עבודה שתביא לידי ביטוי את היכולות והכשרונות שלי ולשמחתי מצאתי עבודה מצויינת. אני מרגישה זכות גדולה על כך שלמדתי ספרות עברית, ויותר מזה - על כך שכתבתי תזה. הלימודים עזרו לי להיות מי שאני. מישהי שיודעת לכתוב, להרצות, ללמד ולקרוא, מתוך ראייה מעמיקה ורוחב יריעה. 

​אני מרגישה מחוברת יותר לתרבות ומסוגלת להינות מצריכה שלה באופן ביקורתי ומשמעותי יותר. בסך הכל אני חושבת שיש לי מזל שבגיל 30 הלכתי לעבוד בהייטק, ולא בגיל 20. הרווחתי בדרך הזו לא רק תואר אלא עולם שלם של ידע, עומק וחוויה שאין למקבילים צעירים יותר בתעשייה. אני שמחה על העבודה שלי היום. מעניין לי ונכון לי מבחינת התנאים הפיזיים, אבל אני יכולה להמשיך לכתוב ולהרצות ולקרוא באופן שככל הנראה לא הייתי יכולה אחרת, ואני מודה על כך לסגל המחלקה ולכל מי שצריך להודות".