דלג לתוכן העמוד
המחלקה
לפסיכולוגיה
הירשמו ללימודים להרשמה

המגמה לפסיכולוגיה קלינית

המגמה לפסיכולוגיה קלינית
 
תכנית הלימודים במגמת פסיכולוגיה קלינית נועדה להכשיר פסיכולוגים קליניים בעלי: מחויבות לאבחון וטיפול בבעיות נפשיות חמורות, יכולת לעבוד עם ילדים, מתבגרים ומבוגרים, התעניינות בבסיס הנוירו פסיכולוגי של פסיכופתולוגיה, פסיכודיאגנוסטיקה ופסיכותרפיה, ומחויבות לטיפול מבוסס מדע ויכולת לתרגם בצורה גמישה ממצאים מחקריים לכדי עבודה קלינית אינטגרטיבית. תכנית זו כוללת את כל דרישות הקדם להתחלת התמחות בפסיכולוגיה קלינית עם סיום לימודי התואר השני, בנוסף לקורסים מיוחדים בשיטות מחקר.
 
  
תחומי עיסוק
פרופ' גולן שחר - ראש המגמה

פסיכולוג קליני ורפואי מומחה. אישיות ומצבי לחץ, פסיכופתולוגיה, פסיכוסומטיקה, התפתחות מתבגרים, המעבר לבגרות, פסיכודיאגנוסטיקה, פסיכותרפיה אינטגרטיבית, הבסיס הפילוסופי של פסיכולוגיה קלינית.

פרופ' גארי דיימונד

פסיכולוג קליני מומחה, מטפל זוגי ומשפחתי. תחומי עניין עיקריים- דכאון, אובדנות, מתבגרים, אוריינטציה מינית וחקר ברגשות. כגון: כעס ועצב.

ד"ר ליאת טיקוצקי

אני מרצה לפסיכולוגיה קלינית. תחומי העניין שלי הם בפסיכופתולוגיה התפתחותית של הילד והורות. המחקר שלי מתמקד בקשרים בין הורות (רגשות, תפיסות, דפוסי התנהגות הוריים) והתפתחות הפרעות שינה בפעוטות וילדים, ובניסיון להבין את התהליכים הרגשיים וההתנהגותיים שמסבירים קשרים אלו. בנוסף, אני מתעניינת בהשלכות של מצוקה רגשית של אימהות (דכאון, חרדה) וחסך שינה אימהי על איכות הקשר אם-ילד, ובקשר שבין מעורבות אבות בגידול ילדיהם לבין התפתחות הילד.  במעבדה מתנהלים מחקרי אורך המתמקדים בהבנת שאלות אלה במשפחות דו-הוריות ובמשפחות חד-הוריות. אינפורמציה נוספת אפשר למצוא באתר המעבדה: http://bgusleeplab.wixsite.com/sleeplab​

ד"ר גדעון אנהולט

אני פסיכולוג קליני. תחום המחקר שלי ממוקד במאפיינים וטיפול (קוגניטיבי התנהגותי) בהפרעות חרדה, ובהפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD). בשנים האחרונות התחלתי לחקור פונקציות ניהוליות ב OCD בניסיון לשלב בין מודלים קליניים של ההפרעה לממצאים נוירוקוגניטביים (לדוגמא, על קשיים באינהיביציה). תחום נוסף שאני מפתח בתקופה האחרונה הינו ויסות רגשי, והערכת המנגנונים ויחסי הגומלין של אסטרטגיות ויסות רגשי שונות (ובמיוחד הערכה מחדש ושיום). ​

ד"ר נירית סופר-דודק
אני פסיכולוגית קלינית מומחית וחברת סגל במסלול הקליני. מחקרי מתמקד במצבי תודעה מיוחדים בעירות ובשינה (לדוגמא: דיסוציאציה, מאפייני חלימה, הזיות היפנוגוגיות), ובקשר ביניהם לבין פסיכופתולוגיה, לחץ ואישיות. חלק מן המחקר המתבצע כיום במעבדה שלי ממוקד בדיסוציאציה ובקשרים בינה לבין חרדה, דיכאון ומשתנים נוספים, וחלק אחר ממוקד במאפייני חלימה והקשר שלהם לאישיות ופסיכופתולוגיה. בנוסף לכך המעבדה עוסקת בחלימה בהקיץ חריגה (Maladaptive Daydreaming). רוב המחקרים הנערכים במעבדה הם מחקרי אורך בעלי מספר גלי מדידה, לעיתים עד מספר מדידות ביום. 


ד"ר ערן בר-כליפה

אני חבר סגל במגמה הקלינית. תחום העניין המרכזי שלי הוא השפעתן של דינמיקות בינאישיות  המתרחשות בקשרים קרובים. באופן ספציפי, אני חוקר דינמיקות אלו בשני סוגים של קשרים:

· קשרים זוגיים-אינטימיים: קו מחקרי זה מתמקד בבחינת האופנים בהם תהליכים זוגיים (כגון: תמיכה, מיניות, קונפליקטים, אמפתיה) משפיעים על תפקוד זוגי ואישי. בנוסף, אני מתעניין כיצד הבדלים בינאישיים (כגון: התקשרות, נרקיסיזם) עשויים להחריף או למתן תהליכים אלו.

· קשרים טיפוליים: קו מחקרי זה מתמקד באופנים בהם החוויה המשותפת של המטופל והמטפל משפיעה על הטיפול. כך לדוגמא, אני בוחן כיצד התאמה ופער בין המטפל והמטופל ביחס לתפיסת הקשר הטיפולי, לתפקוד המטופל ולחוויה הרגשית משפיעים על תהליכים טיפוליים וכתוצאה מכך על תוצאות הטיפול.

שיטות המחקר בהן אני נעזר על-מנת לבחון שאלות אלו מערבות מדידות-אורך, תצפיות, יומנים יומיים, ומדדים פסיכופיזיולוגיים. ​