​​​המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב מסורה לחזון של פסיכולוגיה כמדע בסיסי. היעד העיקרי והראשון במעלה של המחלקה הוא ההתפתחות והפצה של ידע מדעי דרך מחקר בסיסי בנוירו-קוגניציה, בפסיכולוגיה חברתית והתפתחותית, ובפסיכולוגיה קלינית. היעד מוגשם דרך מגוון רחב של מעבדות מחקר. מאפיין עיקרי של המחקר במחלקה שלנו הוא הטבע הבין-תחומי שלו.

בלימודי התואר ראשון אנו מנחילים לסטודנטים ידע בסיסי בתיאוריות וממצאים בפסיכולוגיה והכשרה ראשונית במחקר בפסיכולוגיה. התלמידים מתנסים בעבודת מחקר במעבדות המחלקה, ובכתיבת עבודות מחקר על ניסויים שהם עורכים בסדנאות המחקר (שנה ג').

בלימודי התארים המתקדמים (תואר שני ודוקטורט), הסטודנטים מתקדמים בלימודי תיאוריות וממצאים בפסיכולוגיה, ומתמקדים ברכישת יכולות מחקריות מהמעלה הראשונה. במגמות הקלינית וההתפתחותית הסטודנטים זוכים גם בהכשרה הדרושה למטפלים קליניים/התפתחותיים.

אמנם אנו רואים את תחום הפסיכולוגיה בראש ובראשונה כמדע בסיסי, אך אנו גם מוקירים ומחשיבים את היישומים המרובים של התחום. בפרט, אנו רואים את עצמנו כמובילים בהפצת המודל של איש היישום או המטפל שהוא גם מדען. לפי מודל זה, המומחים בפסיכולוגיה מבססים את הניסיון המקצועי שלהם על עקרונות מדעיים איתנים.  

תלמידים שסיימו תארי M.A. במחלקה משמשים כפסיכולוגים במסגרות רבות בארץ ומסיימי הדוקטורט שלנו מפרסמים את מחקריהם בכתבי עת בינלאומיים מובילים, זוכים למלגות ומשרות פוסט-דוקטורט בינלאומיות יוקרתיות וחלקם הפכו כבר לחוקרים בעלי שם.