מדעי הנתונים בפסיכולוגיה (psychological data science) – הדגש עבור המגמות "פסיכולוגיה ניסויית: קוגניציה ומוח", ו-"פסיכולוגיה חברתית"

אתר התוכנית​

בשנים האחרונות חלו התקדמויות משמעותיות בזמינות של כוח חישובי, בזמינותם של מאגרי מידע גדולים ומורכבים (Big Data), ובטכנולוגיות לניתוח נתונים (למשל, טכנולוגיות ללמידת מכונה). ההתקדמויות הללו הובילו לחשיבות הולכת וגוברת של עולם "מדעי הנתונים" (Data Science) באקדמיה ובתעשייה.

היישום של ארגז הכלים של "מדעני נתונים" בתחום הפסיכולוגיה מאפשר לפסיכולוגים לשאול שאלות חדשות ולגלות תובנות חדשות. מסלול "מדעי הנתונים בפסיכולוגיה" מהווה הדגש עבור סטודנטים מחקריים המתעניינים ליישם בעבודת המחקר שלהם כלים מעולם זה. אנו נעודד סטודנטים בהדגש זה לבצע עבודת מ"א/דוקטורט בהנחיה משותפת של מנחים שהתמחותם המרכזית היא בפסיכולוגיה (פסיכולוגים קוגניטיביים, חברתיים, קליניים, התפתחותיים) ומנחים שהתמחותם המרכזית היא בתחום מדעי הנתונים (למשל, חוקרים מהמחלקה לתעשייה וניהול).

ההרשמה להדגש זה תתבצע דרך אחת המגמות המחקריות ("פסיכולוגיה ניסויית: קוגניציה ומוח" או "פסיכולוגיה חברתית"). הסטודנטים ילמדו את קורסי הליבה של המגמה אותה בחרו, בנוסף לקורסים ייעודיים בנושא מדעי הנתונים בפסיכולוגיה.

מלבד קורסי הליבה של המגמה, סטודנטים בהדגש זה ילמדו את הקורסים הבאים:

-קורס מבוא למדעי הנתונים: קורס שבו הסטודנטים ילמדו לעבוד עם תוכנת R על מנת ליישם כלים סטטיסטיים מתקדמים  (2 ש"ס)

-מחקר מודרך במדעי הנתונים: התנסות בעבודה על מאגרי מידע גדולים (למשל, נתונים על התנהגות ברשתות חברתיות, פעילות מוחית) בהדרכת מרצה מפסיכולוגיה ומרצה מהמחלקה להנדסת תעשייה וניהול (4 נק"ז)

-פרקטיקום בתעשייה: התמחות של יום בשבוע בעבודת מחקר יישומית במגוון חברות (4 נק"ז)

-סמינר מדעי הנתונים בפסיכולוגיה: סמינר שבו חוקרים מהמחלקה לפסיכולוגיה, מחלקות אחרות, וכן מהתעשייה, יתארו יישומים מעולם מדעי הנתונים (ללא נק"ז)

-סטודנטים ללא רקע רלוונטי יוכלו לקחת קורסי השלמה של תואר ראשון בחדו"א (2 ש"ס) ואלגברה לינארית (2 נק"ז) כקורסי בחירה

מסמכים נדרשים לתהליך ההרשמה ותהליך הקבלה

ההרשמה להדגש זה מתבצעת דרך המגמות "פסיכולוגיה חברתית" ו"פסיכולוגיה ניסויית: קוגניציה ומוח".

סטודנטים המעוניינים להתקבל להדגש זה נדרשים לעמוד בתנאי הקבלה של המגמה אליה נרשמו. בנוסף, הקבלה מותנית בראיון אישי נוסף.

חברי סגל המנחים סטודנטים בהדגש זה :

פסיכולוגיה חברתית: פרופ' טל אייל, פרופ' יואלה ברבי-מאיר, ד"ר ניב רגב

פסיכולוגיה ניסויית: קוגניציה ומוח: פרופ' יואב קסלר, פרופ' אנדראה ברגר, פרופ' נחשון מירן, ד"ר טליה שדה

פסיכולוגיה קלינית: פרופ' ליאת טיקוצקי, ד"ר ערן בר כליפה, ד"ר נירית סופר-דודק

פסיכולוגיה התפתחותית: פרופ' נעמה עצבה-פוריה, ד"ר פלורינה יוזפובסקי, פרופ' אילן דינשטיין

שותפים להנחיה מהמחלקה להנדסת תעשייה וניהול: פרופ' טל אורון גלעד, ד"ר אהרון בר-הלל, פרופ' סיגל ברמן, פרופ' הלל בן גרא, ד"ר יובל ביתן, פרופ' ישראל פרמט, ד"ר אבינועם בורובסקי, פרופ' ליאור פינק, ד"ר יאיר ברצ'נקו, פרופ' בועז לרנר