הדגש עבור המגמות: פסיכולוגיה ניסויית: קוגניציה ומוח ו-פסיכולוגיה חברתית


מהי חשיבותם של מדעי הנתונים?

בשנים האחרונות חלו התקדמויות משמעותיות בזמינות של כוח חישובי, בזמינותם של מאגרי מידע גדולים ומורכבים (Big Data) ובטכנולוגיות לניתוח נתונים (למשל, למידת מכונה). ההתקדמויות הללו הובילו לחשיבות הולכת וגוברת של עולם "מדעי הנתונים (Data Science)" באקדמיה ובתעשייה.

מה הקשר בין מדעי הנתונים ופסיכולוגיה?

היישום של ארגז הכלים של "מדעני נתונים" בתחום הפסיכולוגיה מאפשר לפסיכולוגים לשאול שאלות חדשות, לגלות תובנות חדשות ולייצר ניבויים מבוססי נתונים על ההתנהגות והפסיכולוגיה של יחידים וקבוצות.

מדוע להירשם להדגש זה?

מסלול "מדעי הנתונים בפסיכולוגיה" מהווה הדגש עבור סטודנטים מחקריים המתעניינים ליישם בעבודת המחקר שלהם כלים מעולם זה. אנו נעודד סטודנטים בהדגש זה לבצע עבודת מ"א/דוקטורט בהנחיה משותפת של מנחים שהתמחותם המרכזית היא בפסיכולוגיה (פסיכולוגים קוגניטיביים, חברתיים, קליניים, התפתחותיים) ומנחים שהתמחותם המרכזית היא בתחום מדעי הנתונים (מהמחלקה לתעשייה וניהול, הנדסה ביו-רפואית, ניהול מערכות בריאות ועוד).

brain-g41b9712bd_1920.jpg

איך להירשם להדגש?

ההרשמה להדגש זה תתבצע דרך אחת המגמות המחקריות: פסיכולוגיה ניסויית: קוגניציה ומוח או פסיכולוגיה חברתית. סטודנטים המעוניינים להתקבל להדגש זה נדרשים לעמוד בתנאי הקבלה של המגמה אליה נרשמו. בנוסף, הקבלה מותנית בראיון אישי נוסף.

סטודנטים ללא רקע מתאים יצטרכו להשלים מספר קורסים בהתאם להחלטת ועדת ההוראה.

מהי תוכנית הלימודים בהדגש?

הסטודנטים ילמדו את קורסי הליבה של המגמה אותה בחרו, בנוסף לקורסים ייעודיים בנושא מדעי הנתונים בפסיכולוגיה. מלבד קורסי הליבה של המגמה, סטודנטים בהדגש זה יילמדו את הקורסים הבאים בהתאם למגמה המחקרית שבחרו: קורס מבוא למדעי הנתונים (למשל יישום של כלים סטטיסטיים מתקדמים בעזרת שפת R); מעבדה במדעי הנתונים (התנסות בעבודה על מאגרי מידע גדולים כמו למשל מידע על התנהגות ברשתות חברתיות ופעילות מוחית); פרקטיקום בתעשייה (התמחות של יום בשבוע במגוון חברות עסקיות וארגוני מגזר שלישי); סמינר מדעי הנתונים בפסיכולוגיה (סמינר שבו חוקרים מהאקדמיה ומובילים מהתעשייה יתארו יישומים שונים של מדעי הנתונים).

חברי סגל המנחים סטודנטים בהדגש זה :

פסיכולוגיה חברתית: פרופ' טל אייל, פרופ' יואלה ברבי-מאיר, ד"ר ניב רגב, ד"ר אלמוג שמחון, ד"ר אורלי ברקת.

פסיכולוגיה ניסויית: קוגניציה ומוח: פרופ' גליה אבידן, פרופ' יואב קסלר, פרופ' אילן דינשטיין, פרופ' אנדראה ברגר, פרופ' נחשון מירן, ד"ר תמר קולודני, ד"ר טליה שדה.

פסיכולוגיה קלינית: פרופ' ליאת טיקוצקי, פרופ' ערן בר-כליפה, ד"ר נירית סופר-דודק.

פסיכולוגיה התפתחותית: פרופ' נעמה עצבה-פוריה, ד"ר פלורינה יוזפובסקי, פרופ' אילן דינשטיין, פרופ' אנדראה ברגר.

שותפים להנחיה ממחלקות נוספות: פרופ' טל אורון גלעד, פרופ' סיגל ברמן, פרופ' הלל בן גרא, ד"ר יובל ביתן, פרופ' ישראל פרמט, ד"ר אבינועם בורובסקי, פרופ' ליאור פינק, ד"ר יקיר ברצ'נקו, פרופ' בועז לרנר.