28 מאי 2019


רפאל ואוניברסיטת בן-גוריון בנגב משתפות פעולה מחקרי אסטרטגי רב-שנתי, במגוון תחומים, לרבות אבטחת סייבר, ניידות חכמה, רובוטיקה ובינה מלאכותית

 

"בניגוד למקובל לחשוב, מבחינה גיאוגרפית אבל לא רק, אנחנו בבאר שבע מרכז העולם וההחלטה של חברת רפאל לפתוח בפארק ההייטק שלנו מרכז למו"פ, רק ממחישה זאת. זהו שינוי מציאות והגשמת חלום. השותפות שלנו עם החברה היא מליאה ואני מאמין ש-100% מהסטודנטים שלנו שעובדים ויעבדו כאן, אף יישארו להתגורר באזור". כך אמר היום נשיא אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' דניאל חיימוביץ, בטקס חנוכת מרכז מחקר ופיתוח (מו"פ) של חברת רפאל -מערכות לחימה מתקדמות  בע"מ, בפארק  ההייטק הצמוד לאוניברסיטה (פארק גב-ים נגב) בבאר שבע, שיעסוק בתחומי הטכנולוגיה האוטונומית והסייבר.

 דניאל חיימוביץ נואם בטקס

בחנוכת המרכז השתתפו, לצד מנכ"ל רפאל יואב הר אבן, גם יו"ר דירקטוריון החברה, ד"ר עוזי לנדאו, ד"ר רן גוזלי, סמנכ"ל רפאל וראש חטיבת המו"פ שלה, ראש מערך הסייבר הלאומי יגאל אונא, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' דניאל חיימוביץ , מנכ"ל חברת גב-ים, אבי יעקובוביץ'  וראש עיריית ב"ש, רוביק דנילוביץ.

הר אבן ציין בדבריו כי המרכז החדש, בניהולו של רותם יואלי, מעסיק 15כיום  חוקרים, רובם ככולם מאוניברסיטת בן-גוריון והיקף המועסקים יגדל לדבריו לכמה עשרות בתוך שנתיים. ד"ר גוזלי, שסיפר כי הוא עצמו בוגר אוניברסיטת בן-גוריון בנגב בתחום הנדסת חשמל ומחשבים, ציין בטקס חנוכת השלוחה: "רפאל פותחת את שעריה לטובת בוגרי האוניברסיטה ומי יודע , אולי אחד מבוגרי האוניברסיטה, ישמש בעתיד בתפקיד ראש חטיבת המו"פ של רפאל, כמוני. אנחנו מקימים כאן קבוצה של אנשים מיוחדים, אנשי עשיה וקהילה מדעית מהשורה הראשונה ושמנו לעצמנו כמטרה להתחבר בראש ובראשונה לחוקרי אוניברסיטת בן-גוריון, לטובת החברה, האזור ולמען ביטחונה של מדינת ישראל". יו"ר רפאל ציין כי ההחלטה של החברה להתמקם בפארק ההייטק שליד אוניברסיטת בן-גוריון הינה החלטה אסטרטגית של הדירקטוריון בראשותו ."בשנתיים האחרונות השקענו בכך מאמצים ומשאבים רבים. אני רואה את המקום הזה כאבן שואבת לכוח אדם מהמעלה הראשונה ולתעשיות שיבואו לכאן בעתיד. לא בכדי שכרנו בבנין זה 2 קומות, בהם נקלוט את ה'עשירון העליון' של הסטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב", הדגיש לנדאו.

אונא שיבח את ההחלטה של חברת רפאל להתמקם בפארק וגילה כי המערך בראשותו נמצא במגעים מתקדמים להבאת יחידות הסייבר של צה"ל לנגב, תוך שהוא מנבא כי "פארק ההייטק בבאר שבע יהפוך בקרוב למרכז הסייבר העולמי". מנכ"ל חברת גב-ים, אבי יעקובוביץ', סיפר כי בפארק מועסקים כיום כ-3000 עובדים, מרביתם בוגרי האוניברסיטה, שעם השלמת הבנין הרביעי, שנמצא כעת בבניה, ישתרע על פני 65.000 מ"ר. לדבריו, בשלב זה נמצא בהליך של תכנון מתקדם הבנין החמישי מתוך 15 בניינים מתוכננים בפארק. ראש עיריית באר שבע, לצד שבחים שהרעיף על האקו-סיסטם הייחודי שקיים בפארק, בדגש על החלטתה האסטרטגית של חברת רפאל, מתח ביקורת על העיכוב הרב שנגרם בשל למעבר של יחידות המודיעין של צה"ל לנגב.  "לצערי, זה מתעכב ולא קורה כפי שתוכנן.הזמן הוא אלמנט קריטי והמדינה צריכה לרוץ מהר עם ההחלטה הזו, לפחות כמו שעשתה חברת רפאל בהחלטתה להתמקם כאן".

 בתמונה (משמאל לימין): פרופ' דניאל חיימוביץ, רוביק דנילוביץ', ד"ר עוזי לנדאו, יואב הר אבן, ד"ר רן גוזלי

בתמונה (משמאל לימין): פרופ' דניאל חיימוביץ, רוביק דנילוביץ', ד"ר עוזי לנדאו, יואב הר אבן, ד"ר רן גוזלי


יצוין, כי בחודש ינואר השנה הודיעו חברת רפאל ו-BGN Technologies , חברת מסחור הטכנולוגיות של אוניברסיטת בן-גוריון, על שיתוף פעולה מחקרי אסטרטגי רב-שנתי, בו רפאל תשתף פעולה עם חוקרי האוניברסיטה במגוון תחומים, כולל אבטחת סייבר, ניידות חכמה, רובוטיקה ובינה מלאכותית. שני הפרויקטים הראשונים במסגרת שיתוף הפעולה יתמקדו בחקירת הסכנות שבפריצות סייבר וכיצד ניתן  להתמודד עם איומים אלו בחיישנים של מכוניות אוטונומיות. נהיגה אוטונומית כרוכה בשימוש במספר מערכות חיישנים, כולל מצלמות, רדארים ומערכות מבוססות לידאר, שכולם עלולים להיות מטרות למתקפות סייבר. בינה מלאכותית ושיטות למידת מכונה ישמשו כדי לזהות ולמפות פרצות אבטחה אפשריות, וכן יוצעו אמצעים להתגונן מפני איומים אלו.

לחברת רפאל ניסיון נרחב בתחום הסייבר, שנרכש במהלך 25 השנים האחרונות. כמובילה בתחום, רפאל יישמה פרויקטים בתחום הגנת סייבר בישראל ובעולם, כולל הקמת חמ"ל הסייבר הלאומי, שנחשב מהמתקדמים בעולם, מערכת הגנת הסייבר של מאגר נתוני האשראי של בנק ישראל  ומערך הגנת הסייבר של רכבת ישראל. כמו כן, זכתה רפאל במכרז של פרויקט אבטחת סייבר של משרד ההגנה של ארגנטינה.