​​אוניברסיטת בן-גוריון בנגב מובילה בתחומי היזמות והחדשנות, ושמה לה למטרה לשתף את הסטודנטים שלה, בלי תלות בתחום לימודיהם או ברמות התואר, במסגרות של מצוינות, יזמות ומעורבות חברתית. ריכזנו עבורכם את כל האפשרויות בתחום היזמות העומדות בפני הסטודנטים שלנו, החל מהשתלבות בפארק ההיי-טק הבינלאומי, וכלה בהאקטונים טכנולוגיים וחברתיים בשיתוף חברת Google וקורסי יזמות אקדמיים. 

חושבים ללמוד בבן-גוריון? חשוב לכם לפתח את עצמכם גם באפיק היזמי? קראו את המדריך המצורף וחישבו באיזו מסגרת תרצו להשתתף בדרך לסטארט-אפ הבא!


BGU Innovation Labs הוא מרחב עבודה ייחודי הממוקם בסניף WeWork בפארק ההייטק גב-ים נגב. מרחב עבודה זה מהווה לסטודנטים, לבוגרים ולחברי סגל האוניברסיטה סביבת עבודה תומכת, מייעצת ומעוררת השראה, בו יוכלו לקדם מיזמים טכנולוגיים ומיזמים כנולוגיים-חברתיים.

אחד מהפרויקטים המובילים במתחם החדשנות הוא ה-Inno-Negev​, מאיץ הסטארט-אפים של מתחם החדשנות. Inno-Negev פונה בעיקר ליזמים בתחילת דרכם, הכוללים צוות מבטיח עם טכנולוגיה או רעיון אותו החלו לגבש, וזקוקים לסיוע, הכוונה, יצירת קשרים ותמיכה עסקית. המשתתפים בתכנית המאיץ יקחו חלק בהרצאות וסדנאות יישומיות, תמיכה של מנטורים מנוסים, הכוונה של יועצים מומחים בתחומי יזמות, מיתוג, קניין רוחני, חוק ומשפט, פיננסים ועוד. בכדי להעניק ליזמים הצעירים מרחב אופטימלי לעבודה, מתחם ה-WeWork מציע למשתתפים להיעזר במעצבים, יועצים משפטיים, חברות שיווק דיגיטלי וחברות טכנולוגיות נוספות.

סניף WeWork בו פועל מתחם BGU Innovation Labs 

 

​תחרויות והאקתונים 

אם אין לכם עדיין רעיון מגובש או צוות עבודה, אך אתם יזמים מלידה וחושבים שיש לכם את מה שנדרש להקמת המיזם הבא, המסגרות הבאות הן בשבילכם . במהלך השנה האקדמית עומדות בפני הסטודנטים הזדמנויות להשתתף בתחרויות והאקתונים בתחומי היזמות והחדשנות, במהלכם הסטודנטים יוצרים לעצמם קבוצה ומרימים מיזם משותף מראשיתו ועד סופו. 

 סטודנטים מובילים חדשנות במגזר הציבורי בשיתוף Google – התכנית היוקרתית נוצרה מתוך מטרה להוביל לגיבוש ויצירת מיזמים טכנולוגיים שיובילו לשיפור השירות המקוון במגזר הציבורי בישראל. התחרות המשותפת לאוניברסיטה ולחברת Google ישראל, נושאת פרסים כספיים בשווי אלפי שקלים ומיועדת לסטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. השנה זכתה בפרס הראשון אפליקציית "Feed-Me" המיועדת לקשר בין עמותות לבעלי עסקים ולמנוע בזבוז של מצרכי מזון. חברות הצוות הזוכה - הדר אבירם, מור קריספל וקים יוסלזון מהמחלקה להנדסת תעשייה וניהול וגיל שלף מהמחלקה למדעי המחשב, זכו בכ-20,000 ש"ח שיחולקו ביניהן שווה בשווה.

✅ המאיץ להתנדבות בנגב – התכנית הייחודית מתקיימת לראשונה בדרום, במסגרת המיזם הלאומי להגדלת מספר המתנדבים בחברה הישראלית. זוהי יוזמה של הרשות לפיתוח הנגב, משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, קרן שח"ף והג'ויינט, ומופעלת על-ידי קוביית רוטשילד ותור המדבר. בתכנית השתתפו 19 יוזמות מכל רחבי הנגב, אשר קיבלו לאורך כל תהליך העבודה מנטורינג וליווי עסקי. בין היוזמות המשתתפות בתחרות: בית לאוטיסטים בוגרים שיוקם בכפר עזה, מיזם חברתי-כלכלי שייעודו לקדם אוריינות פיננסית בקרב בני נוער ו-"הבית הגאה" שמטרתו להגדיל את האינטראקציה בין הקהילה הגאה לבין כלל האוכלוסייה.

 האקתונים של  אגודת הסטודנטים, Tech 7 ומרכז Starter – במהלך השנה מתקיימים תחרויות, האקתונים ויוזמות עצמאיות של הסטודנטים לקידום מקצועי. מרכז Starter שם למטרה לעודד את יצר היזמות של הסטודנטים, ומציע הרצאות פתוחות של בכירי תעשיית הייטק, סדנאות מעשיות וקורס יזמות. גם קהילת 7Tech מובילה את רעיון היזמות והחדשנות בעיר, והיא מאחדת את היזמות בבאר-שבע ומספקת הרצאות, כנסים ואירועי נטוורקינג.​

קורסים אקדמיים בתחומי היזמות והחדשנות​

מעבר להתנסויות במסגרות החיצוניות ללימודים, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב מציעה לסטודנטים קורסים בתחומי היזמות והחדשנות, וקורסים בינלאומיים בשיתוף אוניברסיטאות מחו"ל כחלק מתכנית הלימודים האקדמית. קורסים אלו מעניקים את כל הכלים התיאורטיים הדרושים כדי להצליח בעולם היזמות העסקית, ויעזרו לכם להכיר את העולם העסקי קצת יותר מקרוב.

​✅  מעבר לכך, פרויקטי הסיום בפקולטה להנדסה ובפקולטה לניהול משלבים את הידע שרכשו הסטודנטים במהלך התואר יחד עם פעולה מעשית המשלבת יזמות ויצירתיות. במסגרת פרויקטי הגמר הסטודנטים מגבשים רעיונות ממשיים, המהווים מקפצה להצמחת מיזמים טכנולוגיים, וחלקם אף זוכים להכרה בתחרויות בינלאומיות.

✅  iGEMתחרות iGEM היא תחרות בינ"ל בתחום הביולוגיה הסינטטית הכוללת שימוש בטכנולוגיות של הנדסה גנטית,הפונה לסטודנטים מכל המחלקות, ונערכת מדי שנה במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) בעיר בוסטון. בתחרות משתתפות כ-300 קבוצות מחקר מאוניברסיטאות מובילות בעולם, ובין הישגיה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב – קבוצת "בומרנג" במסגרתו עבדו על תרופה לסרטן, וזכו במקום הראשון בתחום הרפואה ובמקום השני הכללי. 

 פרויקט מח"ר – מציע לסטודנטים לניהול ולהנדסת תעשייה וניהול לפתח במפעל יצרני פעילות עסקית-חברתית חדשנית, אשר תתבסס על היכולות והמומחיות הקיימות במפעל ותייצר רווח כפול: רווח כלכלי למפעל ורווח חברתי לקהילה. "קוביית רוטשילד", היא הגוף המוביל את הפרויקט, ומהווה מרכז הדרכה לעשייה חברתית אפקטיבית המשלב סימולטור אינטראקטיבי ייחודי מסוגו בארץ.

  • ​ קורסים בתחום היזמות בפקולטות השונות – חדשנות ויזמות בחינוך, חדשנות ויזמות במבט הוליסטי, יזמות ביו-טכנולוגית והיבטים משפטיים, יזמות עסקית בתיירות ועוד.

מתחם קוביית רוטשילד 
מתחם קוביית רוטשילד של המחלקה למעורבות חברתית