​​

תוכנית משולבת עם בית הספר הבין פקולטי למדעי המוח 

הבנת אופן פעולת המוח מהווה כיום אחד האתגרים המרכזיים העומדים בפני קהיליית המחקר הביו-רפואי. למרות עלייה אדירה בנפח הידע בנוגע למנגנונים תפקודיים של תאי העצב במחצית השנייה של המאה ה-20, ההבנה של התפקודים הגלובליים של המוח נמצאת בחיתוליה. שאלות מרכזיות כגון: כיצד מעובד המידע החושי לתמונת עולם וכיצד הוא משפיע על מנגנוני התנהגות, מהם המנגנונים התאיים המאפשרים תהליכים כמו זיכרון ולמידה, מהו מגוון הרגשות ומהם מנגנוני הויסות של מערך התנהגותי זה, כיצד נבנים תפקודי השפה של המוח האנושי, הן רק דוגמאות לשאלות שיעסיקו את אנשי מדעי המוח במחצית הראשונה של המאה ה-21.

חקר המוח דורש שילוב של טכניקות רבות ומגוונות ושיתוף פעולה בין-תחומי. מרכזים אקדמיים רבים בעולם כיום הבינו כי התקדמות בתחום תבוא רק באמצעות אינטראקציה בין חוקרים מתחומים מסורתיים שונים כמו ביולוגיה תאית, פיזיולוגיה, פסיכולוגיה ובלשנות, מתמטיקה, מדעי המחשב ופיסיקה והוקמו מרכזי הוראה ומחקר למדעי המוח המרכזים תחת קורת גג משותפת חוקרים מדיסציפלינות שונות. באוניברסיטת בן-גוריון קיימים כיום למעלה מ-40 חוקרים העוסקים באספקטים השונים של מדעי המוח. חוקרים אלו משתייכים לפקולטה למדעי הטבע, הפקולטה למדעי ההנדסה, הפקולטה למדעי הבריאות והפקולטה למדעי הרוח והחברה. מטרת התכנית היא לאפשר מסגרת משותפת לחוקרים אלו דרכה תתאפשר קליטה של תלמידי מחקר מצטיינים הבאים מרקע מגוון למחקר במדעי המוח, תוך יצירת בסיס השכלה משותף וחיזוק התקשורת הבין-תחומית. התכנית אמורה לקיים הן עבור החוקרים והן עבור הסטודנטים מסגרת למחקר בין-תחומי אמיתי.

התכנית מיועדת לקבוצה מצומצמת של תלמידים מצטיינים כאשר סגל ההוראה והמחקר מורכב מחברי סגל בכל ארבע הפקולטות ששותפות בבית הספר הבין פקולטי למדעי המוח.    

תכנית הלימודים במדעי המוח היא תכנית מחקרית שכוללת תזה וקורסים. 

על כל תלמיד לבחור אחד משלושת המסלולים הבאים:

1. מסלול במדעי העצב

2. מסלול בקוגניציה

 

הרישום לאחד ממסלולי הלימודים שלהלן מותנה במציאת מנחה לתזה מבין  חוקרי המוח החברים בבית הספר למדעי המוח ובמרכז זלוטובסקי לחקר העצב.

לרשימת החוקרים במחלקה למדעי החיים  - https://in.bgu.ac.il/teva/LifeSciences/Pages/research.aspx

 

לייעוץ ניתן לפנות  בדוא"ל:

פרופ' רונן שגב, ראש בית הספר למדעי המוח Ronensgv@bgu.ac.il

לפרטים נוספים אודות הליך הקבלה ניתן לפנות בדוא"ל:

 גב' קרן בן אבו bakeren@bgu.ac.il