​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​לשלב. זו הדרך להצליח | שילובי הלימודים המעניינים ביותר בפקולטה למדעי הרוח והחברה

בעולם של היום מצפים מכם לדעת יותר וגם לחשוב מחוץ לקופסה. בעלי התואר המבוקשים ביותר היום הם בעלי ידע כללי רחב, יכולות חשיבה מפותחות ויצירתיים.

הפקולטה למדעי הרוח והחברה מזמינה אתכם להצטרף לדרך, להרחיב אופקים ולראות עולם, לפתח מיומנות חשיבה ויצירתיות. בואו לשלב לימודים לתואר דו-מחלקתי במדעי הרוח והחברה. השילוב יאפשר לכם לרכוש את הכלים והיתרונות היחודיים של תואר כפול או משולב וגם ללמוד את מה שאתם אוהבים במקביל.

הכירו את הסטודנטים עם השילובים המפתיעים והמיוחדים ביותר 

רוב האנשים העומדים בפני ההחלטה של בחירת תחום לימודים לתואר ראשון מתלבטים בין כמה אפשרויות ולבסוף בוחרים את התחום שנראה להם המעניין או הפרקטי ביותר לקריירה העתידית שהם מתכננים.

אבל מה קורה כאשר התחומים שהכי מעניינים אתכם ללמוד הם שונים כמעט לחלוטין? איך מכריעים בין הראש ללב בבחירת התואר כאשר גם הצד הריאלי וגם הצד ההומני שלכם זועקים לתשומת לב? הכירו את הסטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב שלא הסכימו לוותר על החלום ובעידוד האוניברסיטה בחרו בשילוב תחומים יוצא דופן במיוחד, במסגרת לימודי התואר הראשון​​

​​

​​

גיא בר לב | סטודנטית לתואר ראשון בפסיכולוגיה ולימודי אפריקה

543.jpeg

בתואר שלי בחרתי לשלב לימודי אפריקה עם פסיכולוגיה, לכאורה שני תחומים נפרדים שעניינו אותי מאוד, בלי כל קשר אחד לשני. בפועל, השילוב בין לימודי אפריקה לפסיכולוגיה זימן עבורי חשיבה מתמדת ותובנות מגוונות על היחסים בין תהליכים פסיכולוגיים לתהליכים חברתיים, גלובאליים, לוקאלים, כוחות פוליטיים וכמובן תרבות ותפיסה תרבותית. 

אני מרגישה שהלימודים במחלקה ללימודי אפריקה העניקו לי כלים להתבונן במציאות ובחוויה האנושית-חברתית עם קצת יותר רגישות, פתיחות, צניעות, והכרה במגוון האנושי. כלים שליווי אותי כמובן גם בלימודי הפסיכולוגיה.

היום אני גרה באזור הצפון ועובדת בעמותה שנקראת מגדל אור, מלווה אנשים עם לקות ראיה ועיוורון להשתלב בשוק העבודה. אני עובדת בסביבה רב תרבותית ויוצא לי לפגוש אנשים מרקעים שונים ומגוונים. אמנם התפקיד שלי לא זועק 'אפריקה' אבל אני בהחלט פוגשת את הכלים שרכשתי במהלך לימודי במחלקה גם בעבודה שלי כיום ובטוחה שהשילוב הזה בין פסיכולוגיה לאפריקה עוד ימשיך ללוות אותי בהמשך דרכי המקצועית.

בנימה אישית - חוויתי את השילוב בין פסיכולוגיה ללימודי אפריקה כעשיר, משמעותי ומהנה ואני מתרגשת (ממש מהלב) בשביל כל מי שעתידה או עתיד להתחיל במסלול הלימודים הזה.​רחל טנסיוצ'וק | סטודנטית לתואר ראשון בכלכלה ולימודי אפריקה

אפריקנית.jpg 

השילוב בין לימודי אפריקה לכלכלה הוא שילוב מדהים, לכל מי שרוצה להרחיב אופקים ולהיפתח לתחומים שלא מוכרים לרובנו. בתוכנית ללימודי אפריקה יש המון קורסים מגוונים, שנוגעים אספקטים שונים של יבשת אפריקה- היסטוריה, אנתרופולוגיה, פוליטיקה, כלכלה, בריאות הציבור, תרבויות אפריקאיות והדובדבן על הקצפת- סיור לימודי באפריקה (השנה טסנו לזמביה!) בכלכלה לומדים הרבה נושאים תיאוריתים, וקשה לפעמים להבין איך הם מתחברים לחיי היומיום שלנו. בעוד שבלימודי אפריקה כל הנושאים הנלמדים מתחברים לפאזל אחד מהמם, יחד עם לימודי הכלכלה. 


נעה גלוסקינוס | סטודנטית לתואר ראשון בלימודי המזרח התיכון ולימודי אפריקה


ddd.jpg

שילבתי בתואר הראשון שלי לימודי אפריקה ומזרח תיכון - זה היה שילוב מדהים, שעשה לי תואר מרתק -  דרך השילוב הזה קיבלתי תמונה מקיפה של יבשת אפריקה מבחינה תרבותית, פוליטית, דתית ,חברתית וכלכלית וגם קיבלתי כלים לפיתוח קהילתי, כי בעצם אפריקה שמצפון לסהרה נלמדת תחת המחלקה למזרח תיכון, ואפריקה שמדרום לסהרה היא תחת לימודי אפריקה. מי שמעניין אותו אנשים ותרבויות ורוצה להבין באמת את החיים במקומות אחרים בעולם - זה השילוב המושלם. בשתי התוכניות יש סיורים לימודיים מרתקים לחו"ל, ויש מרצים מלאי התלהבות עם נושאי מחקר מעניינים שאכפת להם מהסטודנטים שלהם. היום אני עושה תואר שני בעבודה סוציאלית, ואני עובדת בעבודה קהילתית עם מבקשי מקלט אפריקאים בישראל, לאחר התואר עבדתי בעמותת אליפלט כרכזת הגיל הרך וליוותי ילדים, משפחות ומעונות של עובדים זרים ומבקשי מקלט בדרום תל אביב. התוכנית נתנה לי יתרון של ראייה והבנה רב-תרבותית , מה שנותן לי את היכולת לעבוד עם אוכלוסיות מודרות מתוך מקום של כבוד וסקרנות ושותפות אמיתית ולא מתוך תפיסה מערבית ומתנשאת ורצון לשנות את הקהילה. ​


דולב צייטלין | סטודנט לתואר ראשון בגאוגרפיה ולימודי אפריקה

דולב צייטלין.jpeg

הבחירה ללמוד לימודי אפריקה הייתה מהבחירות הטובות שעשיתי בחיי, הלימודים מרתקים ומעשירים וגורמים לי להסתכל על העולם בזווית קצת אחרת ממה שהייתי רגיל לפני. באופן כללי הנושא של אפריקה מוזנח מאוד ביחס לפוטנציאל העצום שגלום ביבשת מה שהופך את הידע שרוכשים בשיעורים לאקסקלוסיבי ורלוונטי ביותר, וכל קורס לאבן קטנה שבסוף מתלכדת לידי הפסיפס העצום הזה שהוא יבשת אפריקה. המחלקה קטנה ואינטימית ויש אווירה משפחתית ומזמינה וכל מי שיבחר להגיע אליה ירוויח. השילוב עם גיאוגרפיה הוא מוצלח במיוחד בעיני משום שהוא עוזר להשלים את התמונה מהזווית הסביבתית והאקולוגית ומאפשר לך לבחון תהליכים חברתיים וכלכליים תוך שימוש בארגז כלים רחב יותר. אין ספק שהשילוב הזה יכול להוביל לדרך מעניינת ומיוחדת בתחום התעסוקה, ובפרט בנושאים כמו אקולוגיה ותכנון עירוני בפרויקטים שונים ברחבי יבשת אפריקה.


גל ויסל | סטודנט לתואר ראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה ולימודי אפריקה

גל ויסל.jpeg

אני הגעתי ללימודי אפריקה הכי במקרה שאפשר, כשחיכיתי לחברים ביום פתוח שהיה באוניברסיטת בן גוריון, ראיתי דוכן שהיה כתוב עליו לימודי אפריקה ואחרי שיחה קצרה על התואר, נשביתי קליל והיה לי ברור ששם אני לומד, ומזל שעשיתי את זה. אז לימודי אפריקה, מה זה בכלל? זה מה שאני שומע הרבה פעמים כשאני אומר שזה מה שאני לומד. בשבילי הלימודים במחלקה הם אתגור של העולם שלנו, אתגור של המושגים שאנחנו מכירים מאז שנולדנו ופתח לעולם חדש, עולם שלא משחק לפי החוקים ה"רגילים", עולם מדהים. השילוב בין לימודי אפריקה וסוציולוגיה אנתרופולוגיה העלה אצלי תהיות ושאלות רבות. מצד אחד יש כל כך הרבה שמתחבר, כאשר אנחנו דנים בתהליכים חברתיים ברורים שהם כביכול ברורים מאליו לכולנו, ואחר כך אני נמצא בשיעור של לימודי אפריקה שמערער על כל התהליכים הללו. השילוב לדעתי מספק לי בתור סטודנט ובתור אדם ארגז כלים רחב, מגוון דרכים לבחון את החברה, את התרבות שלי ואפילו אותי ואת העצמי שלי. באופן כללי יש לנו הרבה ללמוד מיבשת אפריקה ומהאנשים בה, אך כשמשלבים את הידע הזה עם הידע על החברה והתרבות שלנו שהוא לפעמים יכול להיתפס כברור מאליו, זה מפגש מדהים לדעתי שיש לו המון פוטנציאל לפתח אותנו בתור אנשים גלובליים (והוא גם גורם לכך). בקיצור בשבילי השילוב הזה הוא להרחיב את החשיבה, הרוח והתפיסה שלי בתור בן אדם, עוזר לי להסתכל על העולם בביקורת יותר מודעת ושקולה, ולראות דברים בצורה אחרת . בשבילי זה שינוי בדרך החיים העתידית.

את החשיבה, הרוח והתפיסה שלי בתור בן אדם, עוזר לי להסתכל על העולם בביקורת יותר מודעת ושקולה, ולראות דברים בצורה אחרת . בשבילי זה שינוי בדרך החיים העתידית.​הרישום לשנה הבאה גם לתוכנית ללימודי אפריקה נמצא בעיצומו - אפשר ללמוד כדו-מחלקתי או כחטיבה ולהעשיר את לימודי התואר הראשון בעולם תוכן מרתק ומסקרן


לימודי אפריקה באוניברסיטת בן גוריון בנגב

אופק תעסוקתי - מה הבוגרים שלנו אומרים על חווית הלימודים?


לימודי אפריקה: מה אומרים על כך התלמידים שלנו??

יובל בארי

יובל בארי.jpg

 "הבחירה בלימודי אפריקה לתואר הראשון שלי הייתה אחת הבחירות הטובות ביותר שעשיתי. 

מה שהתחיל כרצון להעמיק את הידע שלי על היבשת שטיילתי בה אחרי צבא וללמוד לצד לימודי הפסיכולוגיה, 

שיהיה נטו עבור הנשמה והעניין שלי, הפך מהר מאוד לתחום העניין המרכזי שלי ולעיסוק העיקרי שלי.

לימודי אפריקה מביאים איתם תפיסת עולם של ממש, 

הם מפתחים חשיבה ביקורתית ואת היכולת לפקפק גם באמיתות הכי בסיסיות שלנו. הם משלבים תחומים רבים

כמו כלכלה, פוליטיקה, גיאוגרפיה, היסטוריה, אנתרופולוגיה ועוד.

 המחלקה ללימודי אפריקה הפכה להיות המשפחה שלי בקמפוס - ביתית, משפחתית, בגובה העיניים, 

כיפית (מאוד מאוד כיפית), ובשילוב עם פסיכולוגיה זה בדיוק מה שהייתי צריכה."
איתמר דובינסקי 

איתמר דובינסקי.jpg

"הקורס ים שלמדתי בתוכנית ללימודי אפריקה היו מרתקים ולימדו אותי המון- הן על חברות ותרבויות שונות והן על עצמי- 

על הסטריאוטיפים שהחזקתי על אפריקה והדרכים שבאמצעותם ניתן לאתגר אותם. בנוסף,

 הלימודים עודדו אותי לצאת מגבולות הכיתה וללמוד ממקור ראשון על נושאים חברתיים ופוליטיים שקושרים בין ישראל 

ואפריקה.

החוויה המהנה מהתואר הראשון נתנה לי מוטיבציה להמשיך ללימודים מתקדמים על אפריקה. 

לכן, נרשמתי ללימודי תואר שני בלימודי אפריקה במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון. 

מעבר לקורסים מעניינים נוספים, ולאפשרות לעבוד במרכז אפריקה ע"ש תמר גולן, מכון לחקר לימודי אפריקה באוניברסיטה, 

הלימודים במסלול מחקרי פתחו בפניי את הדלת לנסוע לראשונה בחיי לאפריקה. בהנחיית ד"ר לין שלר , 

התחלתי לחקור פיתוח בגאנה תוך התמקדות בתפקיד שאקדמיות לכדורגל במדינה משחקות מנקודת המבט המגוונת 

של האוכלוסייה המקומית. בחרתי בנושא זה מכיוון שהוא משלב בין תחומי עניין מרכזיים שלי, ספורט ואפריקה."תמר בן משה

תמר בן משה.jpg

"הלימודים בתואר הראשון היו מדהימים ועלו על כל ציפיותיי. באתי ללמוד נושא שסיקרן אותי והמידע שרכשתי 

היה פוקח עיניים, מעניין ומרתק. הבחנתי כמה אנחנו יכולים ללמוד על עצמנו, על החברה שלנו ועל המדינה בה אנו חיים

 דווקא כשאנחנו לומדים על מקומות, תרבויות, הרגלים והיסטוריה של מקומות אחרים.

צוות המחלקה ללא יוצא מן הכלל הוא מקצועי, מחבק ובעל תשוקה אמיתית לאפריקה- דבר שמעניק לכל הרצאה 

את הרובד הייחודי שמושך את כל הסטודנטים. המחלקה היא משפחה ואין ספק זו חוויה שהופכת את הלימודים 

להרבה יותר מהנה. את חברי הטובים ביותר מן האוניברסיטה רכשתי בלימודי אפריקה! 
לכל מי שרוצה ללמוד בכיף, עניין ובמקום שיש בו הזדמנויות והרבה מקומות ליצירתיות אין לי ספק שאפריקה היא המקום. 

אני בטוחה שבהמשך דרכי אפריקה וכל המידע שרכשתי יהיו חלק משמעותי בחיי."