​נפתחה ​הה​​רשמה לשנה"ל תשפ"ד​​​ (סגירה ב- 31.8.2023)​

​​​​להרשמה

​​​​תכנית הלימודים האקדמית לאלגוטריידינג היא תכנית לימודים משותפת למחלקות למדעי המחשב ולכלכלה שנפתחה במטרה לאפשר לסטודנטיות.ים מצויינות.ים באוניברסיטת בן-גוריון להיחשף לתחום יישומי וחדשני בשוק ההון העולמי ולהשתלב בהמשך בתעשייה ו/או במחקר ופיתוח בתחום.* כמו כן, נועדה התכנית להוות תשתית לשיתופי פעולה בין-מחלקתיים במחקר ובהוראה ולפיתוח תחום מדעי הנתונים הפיננסיים באוניברסיטת בן-גוריון.

התכנית נהגתה במסגרת מיזם לקידום חקר הנתונים הפיננסיים באב"ג בקיץ תשפ"א, כחלק ממדיניות​​ האוניברסיטה לפתח תוכניות אקדמיות חדשניות בשילוב עם  התעשייה. היא הוקמה על ידי המחלקות למדעי המחשב והמחלקה לכלכלה בשיתוף עם מרכז היזמות של אוניברסיטת בן גוריון, Yazamut 360°​, ופועלת בתמיכת לשכת הרקטור, הפקולטה למדעי הרוח והחברה והפקולטה למדעי הטבע.

​התכנית כוללת 4 מרכיבים:

finyx22.jpg

1. יצירת בסיס ידע משותף והיכרות לסטודנטיות.י​ם מהמחלקה לכלכלה והמחלקה למדעי המחשב.

2. לימוד יסודות המסחר האלגוריתמי בשוק ההון.

3. חשיפה לאנש​י תעשיית האלגוטריידינג.

4. כתיבה עצמאית של אלגוריתם למסחר בשוק ההון בצוותים (כלכלה-מדמ"ח).


מבנה תכנית הלימודים

התכנית מתפרשת על פני שני סמסטרים ומקנה בסה"כ  9 נ"ז אקדמיות**.

סמסמטר א':
(1) קורסי השלמה: מימון למדמ"ח / פייתון לכלכלה (3 נ"ז)

המתקבלות.ים לתכנית משלימות.ים במהלך הסמסטר הראשון קורס במימון (לסטודנטים במדעי המחשב) / קורס בתכנות בפייתון (לסטודנטים בכלכלה).

(2) מעבדה בניתוח נתונים פיננסיים (בפייתון) (2 נ"ז)

החל מהחודש השני של הסמסטר מתחילה עבודה יישומית עם נתונים פיננסיים במסגרת מעבדה עם הנחייה שבה גם ילמדו המושגים הבסיסיים לניתוח, האינדיקטורים המרכזיים, ומושגים בסיסיים בעבודה עם מודלים של למידת מכונה. החלוקה לצוותים (כלכלה-מדמ"ח) נעשית בשלב זה שבמהלכו מגישים תרגילים בצוותים ותתחיל המחשה על הצעה לפרוייקט סוף תכנית. מעבדה_אלגו_תשפג_סילבוס.pdf

סמסטר ב': קורס ייעודי ביסודות המסחר האלגוריתמי הכולל עבודה בצוותים על פרוייקט סיום (4 נ"ז) 

קורס ייעודי המועבר ברובו על ידי פרופ'  ניר וולקן, מביה"ס סעיד למנהל עסקים, באוניברסיטת אוקספורד ושבמהלכו מתקיימות גם הרצאות של מומחים נוספים בתחום. במסגרת הקורס מפתחים הצוותים פרוייקט סיום – אלגוריתם לאסטרטגיית מסחר בשוק ההון בהנחייתו של פרופ' ניר וולקן ובליווי של עוזר הוראה. בנוסף, יגיעו במהלך הסמסטר נציגות.ים מחברות אלגוטריידינג, להצגת התחום מנקודת המבט שלהןם ולמתן פידבק להצעות הפרוייקטים. בסוף הסמסטר יוצגו העבודות לשיפוט בפני פאנל של נציגי.ות החברות . 

  • הפרוייקט: האלגוריתם בפרוייקט מבוסס על רעיון תיאורתי שיכול לאפשר זיהוי של תחילת מגמה (עלייה או ירידה) במחיר של אחד/מספר מוצרים פיננסיים. למימוש הרעיון בוחרים הצוותים מוצר/מוצרים פיננסיים, אוספים נתונים היסטוריים מכינים את בסיס הנתונים לעבודה, ומתרגמים את הרעיון למערכת המגדירה כללים ברורים ופרמטרים לאופטימיזציה. הם מבצעים תהליך של back testing שבו הם מיישמים את המודל על נתונים ההיסטוריים ולאחר תהליך הלמידה בודקים את הביצועים של המודל על נתונים חדשים (out of sample) ומדווחים מה היו האינדיקטורים השונים של הביצוע.

תחרות פרוייקטים: בסוף הסמסטר ומתן פרס כספי מטעם המרכז ליזמות לפרוייקט המנצח.

  • ​​​צוות התכנית: ד"ר קרין ואן דר בק (המחלקה לכלכלה), פרופ' דני הנדלר (המחלקה למדעי המחשב), אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' כורש גליל (המחלקה לכלכלה).

נפתחה ​הה​​רשמה לשנה"ל תשפ"ד​​​ (סגירה ב- 31.8.2023)​

​​להרשמה

algoprize2023.jpeg
זוכי פרס מרכז היזמות לפרוייקט האלגוטריידינג לשנה"ל תשפ"ג

מימין לשמאל: ד"ר קרין ואן דר בק (מרצה במחלקה לכלכלה ומנהלת המיזם לניתוח נתונים פיננסיים), מר אור קדוש (סטודנט במחלקה למדעי המחשב), איתי חכמון (סטודנט במחלקה למדעי המחשב), בועז בר דוד (סטודנט במחלקה למדעי המחשב),​ גב' שיר חן (סטודנטית במחלקה לכלכלה), גב' דנה גביש (מנהלת מרכז היזמות), ופרופ' דני הנדלר (מרצה במחלקה למדעי המחשב ומנהל המעבדה לניתוח נתונים פיננסיים)

This class is supported by DataCamp, the most intuitive learning platform for data science and analytics. Learn any time, anywhere and become an expert in R, Python, SQL, and more. DataCamp’s learn-by-doing methodology combines short expert videos and hands-on-the-keyboard exercises to help learners retain knowledge. DataCamp offers 350+ courses by expert instructors on topics such as importing data, data visualization, and machine learning. They’re constantly expanding their curriculum to keep up with the latest technology trends and to provide the best learning experience for all skill levels. Join over 6 million learners around the world and close your skills gap.
datacamp logo.png

Student projects are also powered by a number of high-quality financial & economics databases such as the Alpha Vantage Stock Market API​​.

כתבו עלינו בעיתון: באר-שבע נט (12.1.22)​


*מי יכול.ה להירשם לתכנית? 

המסלול נועד לסטודנטיות.ים במסלולים: במדעי המחשב (חד-חוגי ומדעי הנתונים) ובכלכלה (חד-חוגי 

מנהל עסקים, ודו-חוגי עם סטטיסטיקה וניתוח נתונים).


  • **הכרה בתכנית במחלקות: 

  • כלכלה: במקום 3 קורסי בחירה של 3 נ"ז (מרשימות א' או ב') ​

  • מדעי המחשב: קורס המימון מוכר כהשלמה למדעים (3 נ"ז), המעבדה כמיני-פרוייקט (2 נ"ז), והקורס יסודות המסחר האלגוריתמי כקורס בחירה (4 נ"ז).*

  • ​*סטודנטיות.ים שכבר לקחו ​קורס ההשלמה למדעים בשנה ב' יוכלו לקבל הכרה בקורס מימון כקורס כללי.​