16 מאי 2019

​​​​​יום שלישי עם דן אריאלי – איך לשפר את החיים עם כלכלה התנהגותית

פרופ' דן אריאלי, שמחקריו בתחום הכלכלה ההתנהגותית כבשו את העולם, ביקר השבוע באוניברסיטת בן-גוריון בנגב במסגרת אירוע מיוחד שהוביל יחד עם הפקולטה לניה​ול ע"ש גילפורד גלייזר"יום שלישי עם דן אריאלי – איך לשפר את החיים עם כלכלה התנהגותית". במהלך האירוע, אליו נרשמו למעלה מ-2,000 משתתפים, הנחה פרופ' אריאלי סדנה התנסותית וקיים שתי הרצאות לקהל הרחב. בנוסף, נפגש עם נשיא האוניברסיטה פרופ' דניאל חיימוביץ והרקטור, פרופ' חיים היימס


Rachel_Barkan_Mosi_Rosenboim_Miki_Malul_Harvey_Hames.jpgDan_Chaimovitz.jpg
מימין: ד"ר מוסי רוזנבוים, פרופ' מיקי מלול, פרופ' חיים היימס, פרופ' דן אריאלי, פרופ' דניאל חיימוביץ, פרופ' רחל ברקן

תמונה משמאל: פרופ' דן אריאלי עם פרופ' דניאל חיימוביץ                                                                                                                             


"פרופ' אריאלי פועל בשנים האחרונות לשיפור את החברה דרך עיצוב התנהגות," ​ פרופ' מיקי מלול, דיקן הפקולטה לניהול פתח בדבריו. "דרך הפעולה הזו מתחברת היטב לפקולטה לניהול," המשיך, "תחשבו לרגע מה ההשפעה של ניהול על החיים שלנו? ניהול הוא דרך להוביל את הארגון והחברה ליצירת מציאות חדשה. ניהול הוא דרך להגשים ערכים. ניהול הוא דרך להוביל שינוי חברתי."                                                                 

כאשר פרופ' דן אריאלי מבוקש ברחבי העולם בקרב "נשיאים ונסיכים," הסבירה פרופ' רחל ברקן, ראש המחלקה למנהל עסקים בפקולטה לניהול, הוא הסכים לגיחה של יום בפקולטה לניהול באוניברסיטת בן-גוריון, ובהתנדבות הקדיש את היום הזה "לכם, הסטודנטים, מעצבי העתיד," סיימה פרופ' ברקן.

הכלכלה ההתנהגותית עוסקת בהבנת התהליכים שמניעים בני אדם וגורמים להם לקבל החלטות, מבחינה כלכלית ופסיכולוגית. במשך יום שלם נחשפו הסטודנטים לארגז הכלים העשיר שהכלכלה ההתנהגותית מציעה לפתרון בעיות, במגוון רחב של תחומים הנוגעים להתנהגות האנושית- החל מדרכים לעזור לאנשים לחסוך כסף (לבריאות ולהשכלת ילדיהם), דרך עיצוב סביבות המפחיתות פיתויים ועוזרות לבצע בחירות צרכניות נבונות, ועד לדרכים להיות מאושרים לאורך זמן.

"החדשות הרעות הן שאנשים לא מתנהגים באופן שעוזר להם למקסם את הפוטנציאל האמתי שלהם", בישר פרופ' אריאלי לקהל המרותק שגדש את האולם. "החדשות הטובות הן שאפשר לשנות דברים ולתכנן לאנשים סביבה יותר טובה שתגרום להם לקבל החלטות יותר טובות", הוא הוסיף והמשיל את אופן שינוי ההתנהגות לשיגור חללית לחלל. "כדי להצליח, אנחנו צריכים לבצע שני דברים – להפחית את החיכוך ולדאוג למספיק דלק". לדבריו, החיכוך הוא מה שמפריע לאנשים לעשות את השינוי והדלק הוא המוטיבציה אותה יש להזין. בהרצאותיו שיתף פרופ' אריאלי במסקנות ממחקרים שערך ברחבי העולם, בעזרת סיפורים ודוגמאות, המראות כיצד ניתן להשתמש בכלים של כלכלה התנהגותית כדי לקדם יזמות חברתית ולהפוך את העולם בו אנו חיים למקום טוב יותר.

2019_05_14_224 (Medium).jpg
75 סטודנטים שעבדו ב-15 צוותים, זכו לקחת חלק בסדנה, תוך שהם מזהים ומנתחים בעיות יום-יומיות בתחומים של התנהגות כלכלית, התנהגות בריאותית והתנהגות חברתית, ומנסים לגבש פתרונות יצירתיים ודרכי התערבות באמצעות הכלים והליווי שקיבלו.

"אני מאמין שכלכלה התנהגותית היא כלי טוב מאד לנתח את המצב שאנחנו נמצאים בו ולחשוב על שיפורים", אמר פרופ' אריאלי. "המטרה של יום זה היא להקנות לסטודנטים גישה ונקודת מבט על כל נושא שהוא - איכות סביבה, חינוך, פוליטיקה או תזונה. בעזרת הכלי של כלכלה התנהגותית אנחנו לומדים יחד איך לנתח את המצב, איך לאבחן נקודות תורפה ונקודות חולשה, וחושבים איך אפשר לשפר אותו."
למעלע: קבוצות הסטודנטים דנו בפתרונות לאתגרים חברתיים

לדברי פרופ' מיקי מלול, דיקן הפקולטה לניהול, החיבור של סטודנטים ממחלקות שונות ומתחומי תוכן שונים לחשיבה על דרכים לשפר את החברה, הינו חלק משמעותי וחשוב בחוויית הלימודים שלהם. "אני מאמין שעלינו לקדם ערכים של מנהיגות ואחריות חברתית, במטרה ליצור חברה טובה יותר ולהכשיר את מנהלי העתיד", אמר פרופ' מלול. "הסטודנטים שלנו רוצים ליזום, ליצור, להוביל ולהנהיג. הם זקוקים לאתגר, לחשיפה לרעיונות חדשניים, ולהתנסות יצירתית. האירוע בהובלת דן אריאלי מאפשר להם להתקדם עוד צעד לקראת מימוש השאיפה שלהם כדור להשפיע לטובה ולייצר שינוי משמעותי. ניתן להשתמש בתובנות של הכלכלה ההתנהגותית כדי למכור מוצרים ושירותים ולייצר רווחים כלכליים, וחשוב מכך, להשתמש בתובנות של הכלכלה ההתנהגותית כדי לייצר כלים ודרכים שיעזרו לאנשים, לקהילות ולחברה להתנהל באופן שמטיב עמם ועם כולנו".​

בסיום היום הוכרז הצוות הזוכה, שהציג רעיון לאפליקציית "שוקחתן" - אפליקציה קהילתית לשיתוף מוצרי מזון. "המטרה של הצוות שלנו הייתה למצוא פתרון לניצול יעיל של משאבים, על ידי נתינה, מודעות לצרכנות יתר ותוך דגש על ערך הקהילה", סיפרה חברת הצוות פז שפירר, סטודנטית לניהול וכלכלה. "הרעיון הוא שכשאדם מבין שאין לו שימוש במזון מסוים, הוא יוכל להציע אותו באמצעות האפליקציה לאנשים בסביבתו הקרובה, במקום שייזרק לפח". חברי הצוות הנוספים הם אמיר לבנה (ניהול ופסיכולוגיה); רעות אמסלם (כלכלה); רחל פרץ (פסיכולוגיה) ועומר יונגר דסטה (פסיכולוגיה).

שפירר ציינה עוד כי קיבלה במהלך האירוע כלים בכלכלה התנהגותית שילוו אותה בהמשך הדרך. "היום עם דן אריאלי היה מעניין מאין כמוהו, כלכלה התנהגותית היא תחום מרתק, על אחת כמה וכמה כאשר אדם יוצא דופן כמו דן מציג את מחקריו ודעותיו בתחום. זכיתי להכיר אנשים מדהימים מכלל המחלקות ולהבין שבכמה שעות עם האנשים הנכונים,  אפשר להרים פרויקט ענק ולתרום לקהילה".

Coby_Morvinsky.jpg

Coby_Morvinsky.jpg
ד"ר דניאל שפירא  (המח' למנהל עסקים) עם פרופ' אריאלי והסטודנטים                   ד"ר קובי מורבינסקי (המחלקה לניהול) ייעץ צוות סטודנטים

2019_05_14_227 (Medium).jpg2019_05_14_174 (Medium).jpgמשמאל: פרופ' מיקי מלול, ד"ר מוסי רוזנבוים, פרופ' דן אריאלי, פרופ' רחל​ ברקן