מלגת ראש המחלקה לעתודת תלמידי מחקר ע"ש חוה וצבי דויס בלימודי המזרח התיכון

מלגת ראש המחלקה לעתודת תלמידי/ות מחקר ע"ש חוה וצבי דויס בלימודי המזרח התיכון הינה מלגה ייחודית ותחרותית שנועדה לספק לזוכה תנאים המאפשרים למצות את כישוריו/יה ולהתמקד במחקר.
המלגה מיו​עדת לסטודנטים מצטיינים, בעלי/ות מוטיבציה גבוהה למחקר ולמעורבות חברתית. הזוכים/ות יהנו מתמיכה אקדמית אישית של ראש המחלקה וראש הוועדה לתארים מתקדמים.
תנאי ההשתתפות מפורטים בקול-קורא שמתפרסם באתר המחלקה. מועמדים/ות שיימצאו מתאימים/ות יוזמנו לראיון.

הסיפור שמאחורי המלגה: הרברט (צבי) וקס נולד בברלין ב-1923, וגדל במעון לילדים יהודים. בעקבות עלייתם של הנאצים לשלטון, הנער הרברט הוברח לאנגליה ביחד עם כעשרת אלפים ילדים יהודים במסגרת "טרנספורט הילדים" הידוע. לאחר מכן, הצטרפה אליו אמו. הרברט הצעיר נקלט בביתה של משפחה אנגלית נוצרית, ומעולם לא שב אל ספסל הלימודים. הוא אימץ את שם משפחתו החדשה, דויס, ועבד כנגר בבית חרושת. ב-1941 הוא התגייס לצבא הבריטי, ושלוש שנים מאוחר יותר השתתף בצניחה בנורמנדי, ה D-day. הוא חזר לברלין עיר מולדתו כחייל בריטי מנצח, לאחר חודשים ארוכים של לחימה. בתום המלחמה נודע לו שאחיו הצעיר, ורנר, נרצח בידי הנאצים. הרברט עלה לארץ-ישראל ב-1947, התגייס לשורות המח"ל (מתנדבי חו"ל) כצנחן בעתודה המטכ"לית והשתתף בקרבות מלחמת העצמאות כשבסיס האם היה בשדה התעופה בחיפה, שם גם הכיר את חווה לבית וסטהיימר.

חווה עלתה מגרמניה כילדה קטנה ביחד עם משפחתה ב-1933 בעקבות עליית הנאצים לשלטון. אמה, קלר, ניהלה מעון ילדים, ובנערותה, סייעה לה חווה בטיפול בילדים. לימים למדה סיעוד. במלחמת העצמאות שירתה חווה כאחות מוסמכת בשורות ה"הגנה". מאז ועד לפטירתה בשנת 2016, עסקה חווה בגידול ילדים ואירוח בחיפה. בעלה, צבי-הרברט, נפטר ב-2013. כל ימיו עסק בעבודות עץ.

לזכרם: בתם ובן זוגה הקדישו את המלגה במטרה לסייע לתלמידי/ות המחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בן-גוריון בנגב להעמיק בלימודיהם/ן, לחקור, לבנות גשרים של שלום, ולהצטיין.


מלגות פתוחות:
קול קורא מלגת ראש המחלקה לתואר שני תשפ"ד
מלג יוקרתית לתלמידי מחקר ע"ס 50,000 ש"ח 

מלגות נוספות שחולקו במסגרת זאת:

קול קורא מלגת ראש המחלקה לתואר שני תשפ"ב

מלג יוקרתית לתלמידי מחקר ע"ס 50,000 ש"ח 

קול קורא מלגת דויס תואר שני  תש"פ
מלגת מחקר לתלמידי תואר שני ע"ס 50,000 ש"ח - חולקה לשני סטודנטים

מלגה למצטיניי תואר ראשון תשע"ט
חולקה ל 10 סטודנטים למשך 3 שנים תוך מלגה נוספת לסטונטים אשר המשיכו לתואר שני.