לחקור את העבר, להבין את ההווה, להבטיח את העתיד.

המחלקה להיסטוריה של עם ישראל מציעה תוכנית לימודים המעניקה ידע מעמיק בתולדות היהודים ותרבותם, כבסיס להתמודדות עם שאלות היסוד של ההווה. היא משלבת ידע עיוני לצד כישורים מעשיים הנדרשים בתחומי תעסוקה מגוונים, ובפרט לעמדות מפתח והנהגה חברתית וחינוכית. הם משלימים היטב לימודים במחלקות אחרות.

הכרות עם ההיסטוריה היהודית שופכת ​אור על היבטים רבים של החיים במדינת ישראל העכשווית והמתודות המחקריות של הדיסציפלינה ההיסטורית מחדדות את יכולת הניתוח הביקורתי. בנוסף לכך, המחלקה שמה דגש מיוחד על הוראת הכתיבה מתוך אמונה שכתיבה בהירה ומסודרת משקפת תהליכי חשיבה הגיונית ומסייעת להבהיר ולחדד רעיונות ותובנות אותן אנו מעוניינים לחלוק עם הסובבים.​

מגן דוד

המסלול הכללי​

מיועד לסטודנטים המעוניינים להרחיב את השכלתם בתקופות שונות ובהיבטים שונים, הן של החוויה היהודית לדורותיה והן של החברה הישראלית, וזאת באמצעות מגוון רחב של קורסים הנלמדים מתוך גישה רב-תחומית.

המסלול המחקרי​

המחלקה מעודדת סטודנטים המגלים עניין במחקר להשתלב במסלול המחקרי ולכתוב עבודת מ.א., וזאת בהנחיית מנחות ומנחים הנמנים עם השורה הראשונה של החוקרים בעולם ובסיוע של מלגות ופרסים למצטיינים.

המחלקה מציעה לסטודנטים בעלי יכולות גבוהות במיוחד אפשרות ללימודי התואר השלישי ולכתיבת עבודת דוקטורט. את הסטודנטים המתקבלים ללימודים במסלול זה מלווים ומנחים חברות וחברי סגל המחלקה, המציעים מגוון רחב של אפשרויות מחקר וסיוע מערך נרחב של מלגות. לפירוט נושאי עבודות. M.A ו-דוקט​ורט​ שנכתבו במחלקה בשנים האחרונות.


​מסלולי הלימוד:


» מוסמך בהיסטוריה של עם ישראל (כללי/מחקרי) 
» תואר שלישי בהיסטוריה של עם ישראל

​תחומי מחקר: 

  • » זהות יהודית בארץ ובתפוצות

  • » יחסי דת ומדינה

  • » יחסי תרבות יהודית ותרבות סובבת

  • » ריבוד חברתי, פיקוח חברתי והיחס לאחר

  • » הבנת תהליכי משיחיות וגאולה

  • » היווצרות ארון הספרים היהודי והמאבק על תכולתו​