26 מאי 2021
12:15
-13:45

​נדחה -

אורן יפתחאל

"לדובב את המרחב –
הערות על אפרטהייד זוחל"

 

דיון לאור פרסום ספרו "עוצמה ואדמה –
מאתנוקרטיה לאפרטהייד זוחל בישראל/פלסטין" 
(רסלינג, 2021)


תקציר:

מה הקשר בין עצמה ואדמה? מה ההשפעות ההדדיות של יחסים חברתיים ופוליטיים על המרחב, ולהפך? כיצד ניתן להבין את המרחב היהודי פלסטיני בארץ? איך התעצבה האתנוקרטיה הישראלית? וכיצד השתנו היחסים בין הקבוצות באוכלוסייה כך שהאתנוקרטיה הפכה לאפרטהייד.

בהתבסס על סדרת מחקרים ביקורתיים פורצי דרך, הספר מציע זוויות מבט מגוונות על תהליך היווצרותו של משטר האפרטהייד דרך הקולוניזציה המרחבית, הכלכלית, הפוליטיות וכו'.​


פרופ' אורן יפתחאל  חוקר ומלמד גיאוגרפיה פוליטית ומשפטית ותכנון עירוני באוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע; פעיל חברתי ופוליטי בארגוני שלום, צדק חברתי וזכויות אדם. מבין ספריו "תכנונו של אזור מעורב: ערבים ויהודים בגליל" (הוצאת אייברי, 1992); "שומרים על הכרם – מג'ד אלכרום כמשל" (ון-ליר, 1997); "סְפָר ופריפריה אתנית" (עם אבינועם מאיר, הוצאת ווסטוויו, 1998); "כוחו של תכנון" (עורך, הוצאת קוולר); "אתנוקרטיה – קרקע, זהות ופוליטיקה בישראל/פלסטין" (הוצאת אוניברסיטת פנסילבניה, 2006); "אי-צדק ילידי" (עם אחמד אמארה ואסמעיל אבו-סעד, הוצאת הרווארד, 2013); "אדמה מרוקנת: הגיאוגרפיה המשפטית של הבדווים בנגב" (עם סנדי קדר ואחמד אמארה, הוצאת סטנפורד, 2018).

יפתחאל הוא מהחוקרים הביקורתיים הבולטים בישראל ובעל שם עולמי.

פוסטר הסמינר בפורמט PDF