31 מאי 2021

הסטודנט עסאם עסלי מהפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב זכה בפרס רפפורט למצוינות במחקר ביו־רפואי לשנת 2021 בקטגוריית סטודנטים מצטיינים, עבור מחקרו בתחום הביוכימיה והמטבוליזם של תאי שומן.

 עסאם עסלי | צילום: נרמין אלח​'טיב
 עסאם עסלי | צילום: נרמין אלח'טיב

 

עסאם עסלי, סטודנט לתואר שלישי במגמה המשלבת לימודי רפואה ומחקר באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, ערך מחקר בו הציג  פוטנציאל תרופתי היכול לאפשר הרזיה ושמירה על מסה של הרקמה בו־זמנית. בנוסף, מצא ששימוש בתרופות המעכבות מנגנוני תמותה תלויי-סידן עשוי לשמש כיעד טיפולי במבוגרים וקשישים שלוקים בהשמנה ותסמונת מטבולית. 

קרן ברוך ורות רפפורט בשיתוף עם מכון רפפורט למחקר, מעניקים פרסים למצוינות בתחום המחקר הביו־רפואי. הפרסים מוענקים לחוקר ישראלי צעיר ובכיר בגין מחקר רפואי או ביו־רפואי אשר יש בו פריצת דרך או חידוש לקידום בריאות האדם. על פי רוב, המחקר בעל השלכות טיפוליות ויישומיות לטובת האנושות. מטרת הפרס הינה להוקיר ולעודד מדענים להגיע להישגים במחקר המקדם באופן משמעותי תחום רפואי ספציפי, כגון פיתוח תרופה או הבנה חדשה בטיפול במחלה ספציפית. 

מחקר זה התמקד בחקר מיטוכונדריות, חומר הנמצא בתאי הגוף ומשמש כתחנת כוח המספקת אנרגיה. במקרים של עודף מזון בגוף, המיטוכונדריה מורה לתא לאחסן את המזון כשומן, כך שנוצרת השמנה גופנית. על מנת לטפל בהשמנה ובמחלות שונות הקשורות בה, יש "לשכנע" את המיטוכונדריה לשרוף מזון ולבזבז אנרגיה בצורה של חום. בניגוד לרקמת השומן הנפוצה ביותר בגוף האדם (השומן הלבן) המאחסנת מזון בצורת שומן, רקמת "השומן החום" מכילה מספר עצום של מיטוכונדריות שעושות את הפעולה ההפוכה: כתגובה לקור, המיטוכונדריות של רקמת "השומן החום" שורפות שומן בצורה של חום. 

בשנים האחרונות, רקמת השומן החום הפכה ליעד טיפולי כנגד השמנה והסיבוכים המערכתיים שלה. אחד האתגרים הגדולים בתחום הוא למצוא דרך בה ניתן לתפעל רקמה זו לאורך זמן בבני אדם בוגרים ולמנוע תמותה שלה המתרחשת עם התקדמות הגיל. 

"הצלחנו לגלות חלבון הנחוץ להישרדות הרקמה ואף שיטה להצלת הרקמה מפני תמותה", הסביר עסאם. "מחקר זה בעל חשיבות מדעית וקלינית רבה מאחר והוא מצביע על יעד תרופתי שיאפשר בעת ובעונה אחת הרזיה ושימור מסת השומן החום. כעת אנו יכולים לסייע למבוגרים וקשישים הלוקים בהשמנה ובתסמונת מטאבולית", הוסיף. 

נשיא אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' דניאל חיימוביץ, ברך את הסטודנט עסאם עסלי ואמר: "ברכותיי החמות לרגל זכייתך בפרס רפפורט למצוינות. פרס זה הינו אחד מהחשובים ביותר במדינת ישראל בתחום המדע ובכך הבאת כבוד גדול לאוניברסיטת בן גוריון בנגב. בטוחני שהמנחים שלך גם חשים גאווה וסיפוק גדול. תקוותי שפרס זה יהווה עוד ציון דרך בקריירה האקדמית שלך". 

המחקר נעשה בהנחיה משותפת של פרופ' אוריין שיריחי מהמחלקה לביוכימיה ופרמקולוגיה קלינית ​ופרופ' ישראל סקלר מהמחלקה לפיזיולוגיה וביולוגיה תאית​ בפקולטה למדעי הבריאות. עסאם הוא מלגאי של קרן עזריאלי.