תוכנית הלימודים לתואר שני במדעי המחשב מאפשרת הרחבה והעמקת הידע במגוון תחומים במדעי המחשב, תוך התנסות במחקר עיוני או שימושי. 

התוכנית נועדה להכשיר מומחים במדעי המחשב שיוכלו להשתלב בתפקידי מפתח בתעשיית ההיי-טק, בהוראה ובמחקר. 

תוכנית הלימודים כוללת מחקר בהנחיית חברי סגל במחלקה, קורסי בחירה מתוך רשימה מגוונת הכוללת את מירב התחומים במדעי המחשב, השתתפות בסמינרים וכתיבת עבודת גמר (תיזה) .מסלולי הל​​​ימוד:


»
 תואר שני במדעי המחשב

» תואר שני במדעי המחשב במגמת ביו-אינפורמטיקה

מטרת המסלול להקים דור חדש של חוקרים, שיתמודדו עם האתגר הגדול ביותר של המדע בראשית המאה העשרים ואחת: הפיכת נתונים ביולוגיים להבנה של תהליכי החיים, ולרפואה מתקדמת.

ההתקדמות הטכנולוגית של העשורים האחרונים (ריצוף DNA, ספקטרוסקופית מסות, קריסטלוגרפיה ועוד) מייצרת נחשול של נתונים השופעים בקצב גובר והולך. הענקת משמעות לנתונים אלו דורשת שימוש בשיטות מהחזית של מדעי המחשב ויותר מכך, דוחפת את החזית הזו קדימה. התלמידים במגמה משתלבים במחקר הביואינפורמטי במחלקה ובונים עצמם לעתיד של מחקר עצמאי. המחקר לתזה יהיה תחת הנחיית חבר סגל מתאים. תיתכן הנחייה משותפת עם חוקרים ממדעי החיים והרפואה.​


»​ תואר שני באבטחת המרחב המקוון (בשיתוף עם המחלקה להנדסת מערכות מידע)

המרחב המקוון הפך לחלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלנו, ולתשתית קריטית שהחברה, הכלכלה ואף ביטחון המדינה ומוסדותיה, תלויים בה. לפיכך, אבטחת המרחב המקוון הפכה לתחום בעל חשיבות עליונה והדרישה לאנשי מקצוע בתחום הינה מהגבוהות בתעשייה. הלימודים במסלול אבטחת המרחב המקוון מעניקים לבוגרים כלים מדעיים וטכנולוגיים המאפשרים להם להתמודד עם האתגרים בתחום הסייבר, ולהשתלב בהצלחה הן בחברות היי-טק והן במערכת הביטחון, הנותנת מענה לאיומים על המרחב המקוון של מדינת ישראל. לפרטים מלאים על​ התוכנית »​


»​ תואר שני במדעי המחשב במגמת בינה מלאכותית ומערכות תוכנה אוטונומיות​
המחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת בן-גוריון מציעה מגמה ייחודית  לתואר שני עם התמחות בנושא מערכות נבונות ואוטונומיות. הנושא, הנמצא בחזית המחקר האקדמי והפיתוח התעשייתי, מערב תחומים רבים, ומטרתו להכשיר חוקרים הן בהיבטים התיאורטיים והן בהיבטים היישומיים של מערכות נבונות, רובוטים, וסוכנים מסוג אחר, המסוגלים לבצע אינטראקציה אוטונומית ללא מעורבות אדם עם העולם בו הם פועלים.​

» מסלול ישיר ומהיר לתואר שני לתלמידים מצטיינים בתוכנית להנדסת תוכנה


תחומי ה​​מחקר:


התואר השני הנהוג במדעי המחשב הוא זהה עבור כל תחומי המחקר במחלקה. תוכנית הלימודים מורכבת ממקצועות חובה ובחירה וממחקר המתבצע בהנחיית חברי סגל מהתחום בו בוחר הסטודנט להשתלב. סיכום המחקר נעשה במסגרת עבודת גמר (תזה), המוגשת לקראת סיום הלימודים לתואר. 

תחומי המחקר מגוונים ומקיפים את כל תחומי מדעי המחשב - מתיאוריה של מדעי המחשב ועד נושאים יישומים ועכשווים כגון בטיחות נתונים, אינטליגנציה מלאכותית, למידת מכונה, ראייה ממוחשבת, ביואינפורמטיקה, קריפטוגרפיה ועוד. תלמידי המחקר הינם שותפים מלאים לחברי הסגל בפעילות המחקר וההוראה במחלקה, מציגים עבודות בכנסים מדעיים, מפעילים את ציוד המעבדה והרובוטיקה המתקדם ונהנים מאווירה מהנה ומפרה.

​תנאי הלימוד:


תלמידים המתקבלים כתלמידים מן המניין לאחת 
מתוכניות התואר השני זכאים לקבלת מלגת קיום חודשית וכן משכורת נוספת כעוזרי הוראה.