​​​​ 

המחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת בן גוריון צמחה כתוכנית למדעי המחשב במחלקה למתמטיקה, והפכה למחלקה עצמאית בשנת 2000. היא בין המחלקות הצעירות באוניברסיטה וקצב צמיחתה הוא המהיר ביותר. עם מעל ל-1500 סטודנטים וכ-45 אנשי סגל, היא כיום המחלקה הגדולה באוניברסיטה. המחלקה עוסקת במחקר הנפרש על פני כל תחומי מדעי המחשב וזוכה להערכה בינלאומית על פועלה המחקרית. אנו גאים באווירת המחקר התוססת, במעבדות החדשניות ובאווירה החברית השוררת במחלקתנו.

המחלקה מציעה את כל מגוון התארים - בוגר, מוסמך ודוקטור לפילוסופיה, במספר תוכניות לימודים שונות. במסגרת התואר הראשון, אנו מציעים מלבד המסלול הכללי גם התמחויות שונות, כגון: ביואינפורמטיקה, מדעי הנתונים, בינה ​מלאכותית, הנדסת תוכנה (בשיתוף עם המחלקה להנדסת מערכות תכנה ומידע) ועוד, וכן תארים משולבים עם מתמטיקה, פיסיקה, הנדסת חשמל ומחשבים, כימיה, גאולוגיה, מדעי המוח, מדעי הרוח והחברה ועוד. במסגרת תואר מוסמך, אנו מציעים מסלול כללי וכן מספר מגמות לימוד, ביניהן: ביולוגיה חישובית, אבטחת סייבר, אינטליגנציה מלאכותית ומערכות אוטונומיות ועוד. כל תוכניות הלימוד במחלקה משלבות ביסוס תאורטי עם חשיפה ליישומים מעשיים. כתוצאה מכך, בוגרינו מאד מוערכים בתעשייה ובאוניברסיטאות מובילות בעולם.

במחלקה קבוצות מחקר חזקות בתאוריה של מדעי המחשב, אינטליגנציה מלאכותית, אבטחת המרחב המקוון, למידת מכונה ולמידה עמוקה, קריפטוגרפיה, חישוב מדעי, ראייה חישובית, רשתות תקשורת ומערכות מבוזרות, ועוד. בעוד שמחקר בסיסי ויישומי והוראה הם בראש מעייניה של כל יחידה אקדמית, המחלקה רואה בהובלת פיתוח הנגב על ידי שיתוף פעולה עם סקטור ההי-טק בבאר שבע וסביבותיה מטרה חשובה נוספת. עם הגידול בפארק התעשייתיות המתקדמות ומעבר יחידות טכנולוגיה עילית לאזור, אנו צופים גם גידול במספר שיתופי הפעולה עם התעשייה וחיזוק נוסף של פעילות המחקר של חוקרי המחלקה.

המחלקה למדעי המחשב ממוקמת בבניין אלון (37) לטכנולוגיה עילית, אליו עברה בשנת 2006. בשל הגידול המסיבי במספר החוקרים והסטודנטים של המחלקה, המחלקה תעבור תוך שנים ספורות לבניין חדש וייעודי בקמפוס הצפוני של האוניברסיטה. ​