​​​​המחלקה לעבודה סוציאלית ע"ש שפיצר באוניברסיטת בן-גוריון בנגב פועלת לעיצוב מחדש של תפיסת עולמם של הסטודנטים באמצעות הכוח הטרנספורמטיבי של לימודי עבודה סוציאלית. שורשי המחלקה נטועים בהבנה מעמיקה של נפש האדם ושל סביבותיו ובמחויבות עמוקה לצדק חברתי, למעורבות חברתית ולהתנגדות לאי-צדק.  אנו שואפים לצייד את תלמידותינו בידע אקדמי, מיומנויות טיפול והבנה ביקורתית של מצבים חברתיים, כדי שיוכלו להתייצב לצידם של לקוחותיהם ולהשפיע לטווח ארוך על חייהם של יחידים, משפחות וקהילות.

המשימה שלנו מונחית על ידי העקרונות הבאים:

1. מחוייבות לצדק חברתי: אנו מספקים תכנית לימודים המחויבת עמוקות לעקרונות הצדק החברתי. באמצעות חקירה אקדמית קפדנית והתנסות מעשית, אנו מכשירים את התלמידים שלנו לטפל בסוגיות החברתיות המורכבות שהעולם שלנו מתמודד איתם כיום. אנו מאתגרים אותם לבחון באופן ביקורתי מערכות של אי שוויון ולפעול למען חברה שוויונית יותר.

2. ללמוד מהטובים ביותר: לתלמידים שלנו יש את הזכות ללמוד מחוקרים, מומחי מדיניות ואנשי מקצוע בתחום הטיפול מצטיינים, שניצבים בחזית המקצועית. המומחיות והמסירות של החוקרים ומורי המחלקה למקצוע העבודה סוציאלית מעשירים את חווית הלמידה של תלמידינו.

3. הכשרה משנת חיים: הכשרה מעשית היא נדבך חשוב ביותר בתוכנית הלימודים שלנו. אנו מאמינים שעבודה סוציאלית היא לא רק מקצוע; זוהי מחויבות לכל החיים לפיתוח סקרנות לאנשים שונים, ולהבנה מעמיקה של תהליכים אישיים וחברתיים כדי לעשות שינוי חיובי. התלמידים שלנו מתנסים בעולם האמיתי בליווי הדרכה צמודה, המאפשרת להם לפתח את הכישורים והחוסן הדרושים כדי להתמודד עם האתגרים המקצועיים .

4. בתואר הראשון, מגמה ייחודית בדגש על נוער: המחלקה מציעה מגמה ייחודית בעבודה סוציאלית עם דגש מיוחד על נוער וצעירים. אנו מכירים בתפקיד המרכזי שאנשים צעירים ממלאים בעיצוב העתיד, ואנו מציידים את התלמידים שלנו בידע וכלים מיוחדים להתמודדות עם האתגרים וההזדמנויות הייחודיות של עבודה עם אוכלוסייה זו.

5.  בתואר השני, מגמה ייחודית לעבודה סוציאלית קלינית לקידום צדק חברתי: מגמה זו מייצרת חיבורים עכשוויים בין עבודה סוציאלית קלינית לבין סוגיות של צדק חברתי. היא מאפשרת להבין כיצד שיוך מגדרי, אתני או דתי, נטיה מינית ומעמד חברתי-כלכלי, מעצבים את מה שאנחנו ובאים לידי ביטוי ביחסים הטיפוליים. בתחום זה המחלקה היא חלוצה בארץ והיא זוכה להכרה בינלאומית.

6. ליווי פעולות לשינוי חברתי:  אנו עומדים בסולידריות עם מי שנדחקים לשוליים, מדוכאים ונאבקים. המשימה שלנו משתרעת מעבר לכיתה ולתוך הקהילה, שבה אנו מעורבים באופן פעיל בעיצוב מדיניות ובמאבקים חברתיים. אנו מעודדים את התלמידים שלנו להיות תומכים בשינוי, לעבוד לצד יחידים וקהילות כדי ליצור חברה צודקת ומכילה יותר.

במחלקה לעבודה סוציאלית ע"ש שפיצר באוניברסיטת בן-גוריון בנגב אנו מחויבים לטפח דור חדש של עובדות ועובדים סוציאליים שהם לא רק אנשי מקצוע מיומנים אלא גם סוכנים של שינוי חברתי. באמצעות תוכנית הלימודים שלנו, הדרכה בידי מומחים ומחויבות הבלתי מעורערת לצדק חברתי, אנו מעצימים את התלמידים שלנו להוביל תהליכים בשדה החברתי לטובת חברה הוגנת יותר.​