במחלקה לספרות עברית לומדים עשרות תלמידים לתארים המתקדמים בנתיב המחקרי ובנתיב הכללי. תלמידי המחקר לוקחים חלק בכל פעילויות המחלקה: הם שותפים בארגון הכנסים המחקריים בארץ ובעולם, בארגון הסמינרים המחלקתיים וערבי הספר המתקיימים במחלקה (לכבוד ספרים חשובים של ספרות יפה ומחקרית הרואים אור בארץ), הם משמשים כחברי המערכת הצעירה של כתב העת מכאן, של סדרת ספרי העיון מסה קריטית ושל כתב העת איל פריזינטי, ומסייעים בהוראה, במחקר ובפרויקטים של מכון הקשרים ושל מרכז גאון.
 
מאז 2001 מקיימת המחלקה מידי שנה כנס של תלמידי המחקר: כל תלמידי התארים המתקדמים וסגל המחלקה מתכנסים לכנס אינטנסיבי בן יומיים הכולל לינה במקום, שבו מרצים התלמידים  בנושאים הקשורים לתזות ולעבודות הדוקטוראט שלהם, וקוראים מיצירותיהם במושבים יעודיים למסלול לכתיבה יצירתית. זהו מפגש אקדמי-אינטלקטואלי יחיד במינו, המתקיים מידי שנה, והצלחתו מדברת בעד עצמה.
 

 

 • הנתיב המחקרי
  נועד לסטודנטים המעוניינים להרחיב את כושרם המחקרי לקראת לימודים לתואר השלישי. הלומדים בנתיב זה נדרשים לכתוב עבודת גמר.
  נתיב זה מכשיר את הסטודנטים לחשיבה ביקורתית למחקר עצמאי בספרות. הוא מקנה להם כלי מחקר תיאורטיים ופרשנים להתמודדות עם יצירות ספרות על פי אסכולות ותיאוריות מקובלות בחקר הספרות.
  תכנית הלימודים כוללת מבחר גדול ועשיר של קורסים העוסקים בספרות העברית לדורותיה ובנושאים מגוונים, הנבחנים באמצעות שיטות מחקר קלאסיות, מודרניות ופוסט-מודרניות. 
 • מלגות ופרסי לימוד
 • סטודנטים מצטיינים במסלול המחקרי יזכו במלגות קיום ו/ או במלגות שכר לימוד מטעם הפקולטה, מטעם המחלקה ומטעם מכון הקשרים.​
 •  
 • הנתיב הכללי
  נועד לסטודנטים המעוניינים להעמיק את הידע בתחום התמחותם ולהרחיב את השכלתם האקדמית. הלומדים בנתיב זה נדרשים לשתי בבחינות גמר.
  במסגרת הנתיב הכללי קיימים שתי מגמות לימוד ייחודיות:

  המגמה לכתיבה יצירתית מציעה, בנוסף לשיעורי המחלקה, סדנאות לכתיבת סיפורת, שירה וביקורת בהנחייתם של מיטב היוצרים הפועלים היום בארץ. במגמה זו מלמדים מורי המחלקה ויוצרים אורחים, המתחלפים מידי שנה.  בשנה"ל תשפ"א  מלמדים: שמעון אדף, אתגר קרת, נידאא חורי, ענת זכריה, עינת יקיר, הילה בלום, שז עוז, רועי גרינוולד, אריק גלסנר, שירה סתיו, יוסי סוכרי ושרון אס
 • בשנה"ל תשע"ד ראה אור לראשונה "צריף" - כתב עת בעריכת תלמידי המגמה, ומאז מדי שנה יוצא גליון חדש
החל משנה"ל תשע"ו: ליווי צמוד לתלמידי המגמה בפרויקט הסיום עד להשלמתו ככתב יד מוכן להגשה להוצאה לאור.
 ​​

 

  
לפרטים: מזכירות תואר שני ושלישי: סיגל אדרי 08-6461132, marzok@bgu.ac.il