המחלקה לפילוסופיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב היא מחלקה צעירה, דינאמית ופלורליסטית, ששמה דגש הן על המסורת הפילוסופית לגווניה ולדורותיה והן על דיונים פילוסופיים בחזית המחקר של ימינו. 

מוקדי עניין מרכזיים של סגל המחלקה הם היסטוריה של הפילוסופיה מהעת העתיקה ועד ימינו, ומגוון רחב של נושאים בתחומי מפתח של הפילוסופיה בת ימינו: מטאפיזיקה, פילוסופיה של הנפש, תורת ההכרה, פילוסופיה של הלשון, תורת המוסר והמוסר היישומי, אסתטיקה ופילוסופיה פוליטית. 

המחלקה מעניקה יחס אישי לתלמידיה ומטפחת אותם מלימודי הבוגר ועד לימודי המוסמך והדוקטורט. המחלקה היא מרכזה של קהילה פילוסופית פעילה מאד: התלמידים והמורים במחלקה נפגשים אחת לשבועיים במסגרת סמינר מחלקתי, בו מרצים אורחים מהארץ ומחו”ל, ובו באים לידי ביטוי פולמוסים אינטלקטואליים וחידושים מחקריים. תלמידי המחלקה מנהלים גם מועדון פילוסופי פעיל שנפגש אף הוא פעם בחודש.

אנשי סגל המחלקה מייחסים חשיבות רבה לרמת ההוראה, ומשקיעים בכך מאמץ רב. הם מעורים בקהילה פילוסופיה הפילוסופית בארץ ובחו”ל, ושמים דגש רב על רמת המחקר ועל תרומה לשיח הפילוסופי של ימינו.

פסל פילוסוף יווני

​תחומי המחקר:


» פילוסופיה של הלשון, פילוסופיה של הנפש, תורת ההכרה ומטאפיזיקה

» היסטוריה של הפילוסופיה: פילוסופיה יוונית, פילוסופיה חדשה, אידיאליזם גרמני, ופילוסופיה של המאה ה-19

» פילוסופיה של המוסר, אתיקה ואתיקה יישומית

» פילוסופיה אנליטית בת זמננו

» ​פרגמטיזם אמריקאי

» פילוסופיה של המדע


​מסלולי הלימוד:


» מוסמך בפילוסופיה בנתיב מחקרי
למצטיינים: תואר מחקרי בשנה אחת!
הקבלה לתוכנית מותנית בהגשת רעיון לתזה, הצעה ראשונית, מכתבי המלצה​ ובריאיון.

» מוסמך בפילוסופיה בנתיב לא-מחקרי

» דוקטורט בפילוסופיה

» מסלול ישיר לדוקטורט

» מסלול משולב לדוקטורט


אביגיל בוהלר , בוגרת המחלקה לתואר ראשון ושני


אביגיל בוהלר
 
"כמעט בלתי אפשרי לכמת את ההשפעה החיובית של לימודיי במחלקה לפילוסופיה באוניברסיטת בן-גוריון. לאורך לימודי התואר הראשון והשני רכשתי ופיתחתי יכולות אנליטיות אשר מלוות אותי לאורך השנים ופותחות לי דלתות מקצועיות מגוונות ברחבי העולם. למרות שאינני עוסקת בפילוסופיה כעת, אני מאמינה שהכישורים הנרכשים במחלקה הם נכס לאינספור מקומות עבודה. מעבר לכך, ואולי חשוב מכך, מחשבה ביקורתית מלווה אותי מאז בחיי האישיים והאזרחיים ומעודדת אותי לשאוף להיות אדם טוב יותר. הלימודים במחלקה בהחלט תרמו לכל האמור לעיל, הן בזכות המקצועיות והידע המעמיק של המרצים בה והן היחס החם והאיכפתי שלהם כלפי כל סטודנטית וסטודנט."


אסף רוטברד - בוגר המחלקה לתואר ראשון ושני, מפתח תוכנה ב-Riskified


אסף
 
"את לימודי הפילוסופיה התחלתי כחטיבה מתוך עניין וסקרנות להרחיב את אופקיי. מהר מאוד התאהבתי במקצוע, הרחבתי את את החטיבה למחלקה ובסיום התואר הראשון בחרתי להמשיך ללימודים מתקדמים. אני מאמין שהלימודים במחלקה הם אחד הדברים המשמעותיים שעשיתי בחיי הבוגרים - חווית למידה עשירה, מעמיקה ומעניינת שלא דומה לאף מסגרת אחרת שהשתתפתי בה. הלימוד היה מאתגר ופיתח אצלי חשיבה אנליטית מדוקדקת ויכולת להבין ולנתח בעיות מורכבות במגוון תחומים כמו מוסר, שפה, פוליטיקה, הכרה ועוד. המחלקה בבן-גוריון היא מקצועית ונגישה, וכסטודנט קיבלתי המון יחס אישי מהמרצים ובפרט מהמנחה שלי במהלך התואר השני. קיבלתי תמיכה אקדמית וכלכלית, השתתפתי והצגתי בכנסים בינ"ל, יצאתי לתוכנית חילופי סטודנטים בחו״ל וזכיתי לעבוד כעוזר הוראה במחלקה. לאחר התואר עבדתי מספר שנים כאנליסט וכיום אני מפתח תוכנה בסטארט אפ מוביל. לאורך כל הדרך המקצועית אני מוצא את סל הכלים והכישורים שרכשתי בלימודים כמועיל ורלוונטי בכל תפקיד שעשיתי.​"