​​חקר המגדר הוא תחום המבקש לנתח את מבני הכוח ויחסי הכוח החברתיים המייצרים את היחסים בין המינים ומשעתקים אותם. מטרת התוכנית היא להקנות ידע תיאורטי ומתודולוגי בלימודי מגדר בהצטלבותם עם תחומי ידע שונים במדעי החברה והרוח. התוכנית שואפת להקנות לסטודנטיות ולסטודנטים כלים לבחינה ביקורתית של ה"מובן מאליו" התרבותי, לניתוח סוגיות חברתיות, היסטוריות ופוליטיות מפרספקטיבה מגדרית, לעריכת מחקר בנושאים של מגדר ומיניות ולהשתתפות בתהליכי שינוי חברתי.

התוכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בן-גוריון בנגב הינה תוכנית רב-תחומית. התוכנית מאפשרת להתמחות בנושאים כגון תנועות נשים ואקטיביזם פמיניסטי, לימודים להט"ביים ותיאוריה קווירית, לימודי מיניות, נשים ופריפריה, מגדר ותרבות, מגדר ואתניות, מגדר וגלובליזציה, פמיניזם במזה"ת, לימודים פוסט קולוניאליים, ועוד.

התוכנית חותרת להרחיב את קשריה עם ארגוני נשים וארגונים לשינוי חברתי, במיוחד באזור הדרום, ומעודדת אקטיביזם ופעילות פמיניסטית באפיקים שונים. התוכנית מבטיחה קהילה אינטלקטואלית דינאמית ויחס אישי ומאפשרת התפתחות מתוך קשב לתחומי העניין של הסטודנטיות והסטודנטים.


גבר/אישה


​מ​בנה התוכנית:


התוכנית לתואר שני כוללת קורסי חובה וקורסי בחירה. כמו כן, הסטודנטיות והסטודנטים נדרשים לקחת חלק בסמינר המחלקתי של התוכנית הכולל הרצאות מגוונות של חוקרות מגדר מתחומים שונים.

 

מסלולי לימוד:


» מסלול מחקרי - עם עבודת גמר (מהווה תנאי ללימודי דוקטורט)
» מסלול כללי – ללא עבודת גמר​


אפשרויות תעסוקה:


בוגרות ובוגרי התוכנית יכולים להשתלב בארגונים המקדמים שינוי חברתי, במגזר הציבורי ואף הפרטי בתחומים הנוגעים לקידום נשים ולקידום זכויות מיעוטים בכלל. תואר שני בלימודי מגדר יכול להשתלב עם הכשרה אקדמית בתחומים כגון חינוך, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה, כלכלה, ניהול ועוד, כהתמחות ייחודית ורבת ערך.​