גיאולוגיה, המדע של כדור הארץ
 
מדעי הסביבה עוסקים ביחסי הגומלין בין המרכיבים הטבעים בכדור-הארץ, ובינם לבין פעילות האדם.  סביבת החיים של האדם קשורה בקרקע ובסלעים: מקורות המים, האנרגיה והמחצבים מצויים בעולם הסלעים, הצומח גדל על הקרקע והפסולת והשפכים שלנו מוטמנים בקרקע.  משחר ההיסטוריה התמודד האדם עם השפעתן של רעידות אדמה, מפולות סלעים, שינויי אקלים ושאר תופעות טבע להן הוא נחשף. לאחרונה התחלנו להבין כי כפי שמערכת כדור-הארץ משפיעה על האדם כך היא מושפעת מפעילותו, ושכדור-הארץ הוא מערכת אחת שמרכיביה קשורים זה לזה במכלול השפעות הדדיות.

 היתרון המעשי שלך:

המחלקה מכשירה את בוגריה לעבודה ומחקר בתחומים מגוונים של גיאולוגיה ומדעי הסביבה, תכנון ופיקוח על פרויקטים גיאולוגים-הנדסיים, עבודה בתעשיית המחצבים והנפט, חיפוש, פיתוח ושימור משאבי מים, הוראה, הדרכה ועוד. בוגרי המחלקה מועסקים במוסדות מחקר ומפעלים כגון מפעלי הפוספטים, מפעלי ים המלח, אינטל, טבע-טק, אקולוג, גיאו-לוג, אבן וסיד, חברת הפחם, גיאוכום, בייספייל, ברקל, הקריה למחקר גרעיני, הועדה לאנרגיה אטומית, המכון הגיאולוגי, המכון הגיאופיזי,  השרות ההידרולוגי, תה"ל, מקורות, נציבות המים, צה"ל וכוחות הביטחון, המשרד לאיכות הסביבה, החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין, ורשות שמורות הטבע וחברות בינלאומיות לחיפוש מחצבים. מספר בוגרים הקימו חברות פרטיות המספקות שרותי יעוץ ופיקוח בתחומים שונים של גיאולוגיה ואיכות סביבה.

תוכניות הלימודים מעודכנות ומותאמות לכיווני התפתחות עתידיים, מרחיבות ומדגישות תחומים בהם הסיכוי למציאת תעסוקה רב יותר
 
להרגיש את השטח:

לימודי גיאולוגיה ומדעי הסביבה מחייבים הכרות עם התופעות בשדה, ולכן תוכנית הלימודים כוללת עשרות ימי סיור בשדה ובים.  חשיפתן הטובה של התופעות הגיאולוגיות בנגב הופכת את הנגב לאחת "ממעבדות ההוראה הטבעיות" הטובות בעולם.  קירבתנו לנגב מאפשרת לנו לשלב סיורים במספר רב של קורסים.  המחלקה מקיימת גם סיורים אזוריים להכרת הגיאולוגיה של ארץ ישראל והפלגות להכרת מפרץ אילת והים התיכון.
 
חדשנות, טכנולוגיה ואמצעים מודרניים בשירות המחקר:

המחלקה מצוידת במעבדות מחקר והוראה מתקדמות בגיאוכימיה, גיאולוגיה הנדסית, גיאומורפולוגיה, אוקינוגרפיה, פלאומגנטיות, ובפליאונטולוגיה.
המחקרים המתבצעים במחלקה לגיאולוגיה מצויים בחזית המחקר המדעי בעולם ומתבצעים בשיתוף פעולה עם מיטב האוניברסיטאות בעולם.