• החיים עם כאב כרוני

  מדברים בריאות - מחקר כמשאב אינטרנטי


  התמודדות עם מחלה היא חוויה בודדה. חולים נזקקים למידע ותמיכה על מנת להתמודד עם מחלתם אך לעיתים קרובות יש להם גישה רק לידע רפואי בסיסי. קושי זה קיים, לעיתים אף יותר, לאנשים מקבוצות מודרות. על כן, האינטרנט הוא משאב משמעותי לאנשים אשר מתמודדים עם מחלות שונות לקבלת מידע ותמיכה. עם זאת, השיח הרפואי נוטה להתעלם ממקור מידע חשוב ביותר – אנשים אשר התמודדו עם המחלה בעצמם ואשר יכולים לחלוק מידע רב ערך על החוויה וניהול מצבם. 

 • על בסיס מחקר איכותני שערכנו עם אנשים החיים עם כאב כרוני יצרנו משאב אינטרנטי בעברית ובערבית. המשאבים מספקים מידע על ההיבט החווייתי, הרגשי והחברתי, האישי והבינאישי של התמודדות עם המחלה.

  אפשר לראות את המשאב בעברית כאן. פרוייקט זה נעשה בשיתוף פעולה עם כמוני וכולל סרטוני וידאו ואודיו מהראיונות.

  אפשר לראות את המשאב בערבית כאן

  פרוייקטים אלו מבוססים על שיטה שפותחה במרכז למחקר חוויות בריאות באוניברסיטת אוקספורד (Health Experiences Research Group). עד כה חקר המרכז יצר מאגר מידע ייחודי על כ80 מצבי חולי ובריאות מנקודת המבט של החולה ומשפחתו. מאגר מידע זה מתפרסם בשני אתרים  http://www.healthtalkonline.org   / http://www.youthhealthtalk.org   אשר מיועדים לחולים, מעגל התמיכה שלהם ואנשי מקצוע הרפואה. אתרים אלו מקבלים כ 2 מיליון ביקורים בחודש וזכו בפרסים יוקרתיים רבים. כמו כן מאגר מידע זה מספק חומרי הדרכה והכשרה לאוניברסיטאות בבריטניה לשימוש בתהליך ההכשרה של אנשי מקצועות הרפואה והפארה-רפואה. בשנים האחרונות קמים מרכזים דומים בכל העולם כולל בגרמניה, אוסטרליה, יפן והולנד ויחד הם יוצרים ארגון בינלאומי שמטרתו לקדם את האג'נדה של הפציינט במרכז. עוד על הארגון הבינלאומי אפשר לקרוא כאן:   www.dipexinternational.org

 • מתודולוגיות מחקר פמיניסטיות

 • עורכות: פרופ' מיכל קרומר-נבו, ד"ר מיה לביא אג'אי וד"ר דפנה הקר 

הספר הוא פרי של קבוצת עניין שהתקיימה בין השני 2010-2012. הקבוצה פעלה כשיתוף פעולה בין המרכז הישראלי למחקר איכותני והתכנית ללימודי נשים וממגדר באוניברסיטת תל-אביב ובתמיכת קרן דפנה יזרעאלי.

31-5764_b(2).jpeg 
 • התבוננות בעבודת השירות הפסיכולוגי החינוכי לאור יסודות המחקר האיכותני 

הרכזת האקדמית של המרכז האיכותני, ד"ר מיה לביא-אג'אי, העבירה במשך שנתיים קבוצה לפסיכולוגיים חינוכיים בכירים. את למידתם בהשתלמות ופרקטיקה ריכזו בחוברת זו.


  

 • הכל מדיד? מבטים ביקורתיים על דירוג וכימות


  עורכים: יוחאי חקק, לאה קסן ומיכל קרומר-נבו

  הוצאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב      

  bc.png
  בישראל של ראשית המאה ה-21 מהווים המדידה, הכימות והדירוג חלק בלתי נפרד מחיי הכלכלה והחברה, והם מרכזיים גם בתחומי המדע,החינוך והיצירה האמנותית. למרות מרכזיותם, השלכותיהם המגוונות כמעט שלא זכו לבחינה ביקורתית שיטתית. השימוש התדיר בכלים אלה לצרכי שיפוט והערכה מבוסס על ההנחה כי מדובר בכלים ניטראליים בעלי אופי טכני בלבד ונעדרי כל היבט אידיאולוגי או ערכי. קובץ המאמרים בספר זה, בא להעמיד בסימן שאלה הנחות אלה. הוא בוחן את המדידה, הכימות והדירוג בהקשריהם הרחבים ומתוך ראייתם כתופעות תרבותיות וחברתיות תלויות מקום וזמן. תשומת לב מיוחדת ניתנת להקשר הישראלי ולאופנים שבהם משמשים כלים אלה למטרות של עיצוב פני החברה, ניהול ושליטה של אוכלוסיות וחלוקת משאבים או מניעתם.


  כותבים בספר: יאיר ברק, רז חן-מוריס, מיכאל זכים, ענר גוברין, אריה קרמפף, איתן בלום, ענת לייבלר, שחלב סטולר-ליס ושפרה שוורץ, מוטי נייגר, גבי וימן, יוחאי חקק, גד יאיר.

   

  לרכישת הספר במחיר מוזל של 72 ₪ במקום 96 ₪ (המחיר כולל דמי משלוח)

  יש לפנות למוסד ביאליק בטלפון 02-6797942 או במייל sales@bialik-publishing.co.il


  המספרים הזוכים :ביקורת על הספר "הכל מדיד". מוסף הארץ 4.5.2011

   

 •  

  בני נוער יוצאי קווקז בבאר שבע: הערכת התכנית "כלים למחר"

  מיכל קרומר-נבו עם עידית בן-אור


 • cover1.png 

 •  

 • ניתוח נתונים במחקר איכותני

  עורכות: לאה קסן  מיכל קרומר-נבו

  הוצאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

  leah_michal.png
  הספר מציע מגוון רחב של שיטות לניתוח נתונים שאינם כמותיים. חלק מהשיטות ידועות יותר, חלקן פותחו או עוצבו מחדש על ידי הכותבים. אלו גם אלו מתוארות בספר בפירוט, מודגמות ונדונות. הספר יאפשר לחוקרים להתעמק בשיטות השונות ולבחור את אלה המתאימות לנתונים שצברו; הם יכולים לבחור שיטה אחת בשלמותה, ליצור צרוף של שיטות, או לקבל גיבוי לעיצוב שיטה המשלבת שיטה קיימת עם חידוש משלהם. הספר כולל חמישה שערים: שיטות לניתוח נרטיבים, ניתוח שיח, שילוב שיטות כמותניות ואיכותניות, מנתונים לתיאוריה וכן שער קצר המציג ודן בדילמות אתיות ומתודולוגיות. בנוסף כולל הספר מילון מושגים.


  כותבי הספר: עמיה ליבליך, רבקה תובל-משיח, תמר זילבר, טל ליטבק-הירש, דן בר-און ז"ל, ג'וליה צ'ייטין, גבריאלה ספקטור-מרזל, אילת ירושלמי, רונית ליכנטנטריכט, ענת גילת, רחל הרץ-לזרוביץ, עירית קופפרברג, איריס מנור-בנימיני, נועה אבריאל-אבני, שושנה קיני, שושנה שטיינברג, ענת קליין, מירי לוין-רוזליס, אבי גלבוע, משה בן-סימון, אפרת הוס, ברכה אלפרט, יעל איילון, נעמה צבר-בן יהושע, נעמה לויצקי, מירב רבינוביץ, אשר שקדי, מיכל שיינברג-טז, לאה קסן ומיכל קרומר-נבו.


  לרכישת הספר במחיר מוזל של 70 ₪ (המחיר כולל דמי משלוח)

  יש לפנות למוסד ביאליק בטלפון 02-6797942 או במייל sales@bialik-publishing.co.il


   

   

 • סוגיות במחקר הנרטיבי

  עורכים: עמיה ליבליך, איתן שחר, מיכל קרומר-נבו ומיה לביא-אג'אי 

  cover.png
   סוגיותבמחקרנרטיבילאתר.pdfסוגיות במחקר נרטיבי