building55 

צלם: תמיר רותם

 
הנדסת מכונות כוללת מחקר, תכנון, פיתוח, ייצור ותחזוקה של מערכות מכניות ומערכות אנרגיה. בין מערכות אלו ניתן למצוא למשל מנועים, כלי רכב, כלי תעופה, מכונות לשימוש ביתי יומיומי, מכונות ייצור בתעשייה, מערכות לשימושים רפואיים, מערכות להפקת אנרגיה, מערכות לניצול אנרגיה, מערכות מיזוג-אוויר, מערכות בקרה ואוטומציה, רובוטים ומערכות אלקטרו-מכניות משובצות מחשב (מערכות מכטרוניות) לשימושים שונים. תפקיד מהנדס המכונות הנו להביא ידע מדעי לכדי יישום במערכות מכאניות. בעבודתו משתמש מהנדס המכונות במדעי ההנדסה השונים, במחשבים, במעבדות ובאמצעי ייצור שונים. בנוסף למדעים הכלליים, מדעי ההנדסה המיושמים בהנדסת מכונות כוללים את מכניקת המוצק, מכניקת הזורמים, תרמודינמיקה ומעבר חום, תורת הבקרה ושיטות חישוביות וניסוייות שונות. בנוסף, צריך מהנדס המכונות להכיר את הרקע המאפיין את המערכת בה הוא עוסק.
 
המחלקה להנדסת מכונות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב הוקמה בשנת 1967 והיא תרמה ותורמת רבות בהוראה, מחקר, פיתוח וייעוץ לתעשייה. עד כה הוכשרו בה כ-4500 בוגרים. הבוגרים עוסקים בפיתוח, תיכון וייצור בתעשיית התעופה, התעשייה הכימית, תעשיית מכשור רפואי ותרופות, התעשייה הביטחונית, תעשיית האלקטרוניקה ורובוטיקה. בוגרים אחרים, המשיכו את לימודיהם לתארים גבוהים והשתלבו במחקר באוניברסיטאות, מכוני מחקר ובתעשיות עתירות ידע בארץ ובעולם. בוגרים נוספים עוסקים בחישובים הנדסיים בענפי התעשייה המוזכרים לעיל ובפיתוח תוכנות הנדסיות שמיועדות לחישובים ולתיכון וייצור בעזרת מחשב (תיב"ם). בהמשך הקריירה, עברו חלק מהבוגרים לתפקידי ניהול פרויקטים וניהול כללי בתעשייה.
 
 
תכנית הלימודים
 
תכנית הלימודים לתואר ראשון (B.Sc.) מקנה לבוגרים את התואר מהנדס. משך הלימודים המקובל לתואר ראשון הוא ארבע שנים. הלימודים משלבים הרצאות, תרגולים, מעבדות ופרויקטים. התכנית מספקת בסיס רחב המקנה לתלמידים את עקרונות מדעי ההנדסה ויכולת לימוד עצמית אשר ישמשו אותו בעבודתו כמהנדס. בשתי שנות הלימוד הראשונות מושם דגש על הקניית השליטה במקצועות המדע הבסיסיים כמו מתמטיקה, פיסיקה, כימיה ותכנות מחשבים וכן במקצועות מדעי ההנדסה הבסיסיים שהוזכרו לעיל. השנתיים המתקדמות מוקדשות להתמחות במסלולים לפי בחירת התלמיד. לקראת שנת הלימודים השלישית רשאי התלמיד לבחור באחד מתוך עשרת מסלולי ההתמחות. במסגרת מסלול ההתמחות התלמידים לומדים מקצועות שונים ומבצעים את פרויקט הגמר. תשעת מסלולי ההתמחות מפורטים בהמשך.
תחומי ההתמחות של חברי הסגל של המחלקה כוללים: מכניקת זורמים, זרימה דחיסה, גלי הלם, טורבולנציה, תורת הבקרה, אוטומציה, רובוטיקה, מכטרוניקה, תרמודינמיקה, מעבר חום, מיזוג אויר, מכניקת המוצק ומבנים, חומרים מרוכבים, תכונות מכניות של חומרים, תנודות, טכנולוגיה של חלקיקים ואבקות, ביומכניקה, הנדסה רפואית, ייצור, מנועי שריפה פנימית, תיכון מכונות, טכנולוגיות מיגון מבנים.
 
בתוכנית הלימודים קיימים 10 מסלולי התמחות:
 
  1. בקרה, מכטרוניקה ורובוטיקה
  2. מכניקת המוצק
  3. מערכות זרימה
  4. מערכות תרמיות
  5. הנדסה רפואית וביומכניקה
  6. תיכון מכונות
  7. מערכות הספק
  8. מיגון מבנים
  9. הנדסת חומרים
  10. אנרגיה גרעינית
 
כל מסלול מורכב מ- 3-4 קורסים המוגדרים בהמשך. תלמיד אשר ילמד את רצף הקורסים המגדירים מסלול יקבל תעודה נוספת. אין חובה לקחת שום מסלול וניתן להשלים את קורסי הבחירה מתוך קורסי הבחירה המסלוליים וקורסי הבחירה המחלקתיים. יחד עם זאת, יש להצהיר בסוף שנה ב' על בחירה במסלול מסוים (אם רוצים לבחור) אשר יקנה עדיפות בהרשמה לקורסים של המסלול.
בשנת לימודיו האחרונה מבצע התלמיד פרויקט הנדסי בהנחיה צמודה של חבר סגל בכיר מהמחלקה או מהנדס בכיר מהתעשייה. במסגרת הפרויקט על התלמיד לתכנן ולפתח מערכת או מתקן או לפתור ולחקור בעיה הנדסית מורכבת. הפרויקט מסוכם בדו"ח הנדסי מקיף ומוצג בכנס פרויקטים שנתי. בדרך זו ניתן לתלמיד לפתח את יכולת היצירה ההנדסית תוך שימוש בכלים אותם רכש בלימודיו. כמו כן ניתנת לו הזדמנות להציג את הישגיו בפני עמיתיו, מוריו וקהל מן התעשייה.
במשך כל תקופת הלימודים מושם דגש על התנסות מעשית בעזרת המעבדות השונות. במחלקה קיימות, בין היתר, מעבדות מחשבים ומיקרו-בקרים, מעבדת תרמודינמיקה, מעבדת זרימה, מעבדת חוזק חומרים, מעבדת מעבר חום, מעבדת תכונות מכניות של חומרים, מעבדת בקרה, מעבדת מכשור, מעבדת מנועים ובעירה, מעבדת רובוטיקה, מעבדה לתורת המכונות ומעבדה לאלקטרוניקה. הצדדים המעשיים של החומר הנלמד מומחשים באמצעות המעבדות ובעזרת מחשב. מטרת גישה זו היא לפתור בעיות הנדסיות ממשיות ובכך לאפשר את שילובם המהיר של הבוגרים בקבוצות ההנדסה בתעשייה.
 
תכניות מצוינות במחלקה להנדסת מכונות
 
במחלקה להנדסת מכונות קיימים מסלולי מצוינות המיועדים להכשיר את תלמידי התואר ראשון להנדסה עילית ולמחקר. המסלולים כוללים:
·         תואר כפול הנדסת מכונות – הנדסת חומרים
·         תואר כפול הנדסת מכונות – הנדסת חשמל ומחשבים
·         תואר כפול הנדסת מכונות ופיסיקה
·         תואר כפול הנדסת מכונות ומתמטיקה
·         מסלול מהיר לתואר שני
 
 
תארים גבוהים
 
בנוסף ללימודים לתואר מהנדס (מוסמך למדעים,.B.Sc) קיימים במחלקה להנדסת מכונות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב לימודים לתואר שני (M.Sc., מגיסטר למדעים) במסלול רגיל, במסלול מהיר (המיועד למצטייני התואר הראשון-מית"ר) ובמכטרוניקה, ולימודים לתואר שלישי (Ph.D., דוקטור). הלימודים לתארים מתקדמים נועדו לקדם את התלמיד ולהעמיק את השכלתו בתחומי התמחות שונים, ולהכשירו לעבודת מחקר.
לתואר שני במסלול הרגיל קיימים שני תתי-מסלולים בסיסיים: מסלול מחקר ומסלול התמחות. הסטודנט במסלול המחקר משתתף בקורסים מתקדמים ומבצע מחקר בהנחייתו של חבר סגל באחד התחומים בהם עוסקים חברי הסגל של המחלקה. במסגרת זו מבצע הסטודנט מחקר פעיל, ניסויי, תיאורטי, נומרי או שילוב ביניהם המסתיים לרוב בפרסום מאמרים בכתבי עת מקצועיים והצגתם בכנסים בינלאומיים.
במסלול ההתמחות הסטודנט משתתף במספר גדול יותר של קורסים מתקדמים ומכין עבודה סמינריונית. מסלול זה מיועד למהנדסים מהתעשייה ואינו מאפשר המשך לימודים לתואר שלישי.
במסגרת הלימודים לתואר שלישי הסטודנט משתתף בקורסים מתקדמים נוספים ומבצע מחקר מעמיק וחדשני בהנחיתו של חבר סגל בכיר. התואר מקנה לו את היכולת לבצע מחקר עצמאי כחוקר במכון מחקר, בתעשייה, או כחבר סגל באוניברסיטה.
מבנה הלימודים לתארים מתקדמים נקבע באופן אישי לכל סטודנט על ידי היועצים והמנחים. הסטודנטים לתואר שני במסלול המחקר ולתואר שלישי יכולים להמנות על הסגל הזוטר של המחלקה ולמלא תפקידי הוראה, תרגול והדרכה במעבדות. משך הלימודים של סטודנטים הנמנים על הסגל הזוטר הוא כשנתיים לתואר שני וכארבע שני לתואר שלישי. סטודנטים מצטיינים יכולים ללמוד במסלול ישיר לתואר דוקטור ובמסלול משולב לתארים שני ושלישי.
 
 
 חברי הסגל
 
חברי הסגל האקדמי הבכיר במחלקה מחלקים את זמנם בין מחקר, הוראה והדרכת סטודנטים בפרוייקטי הגמר והנחיית סטודנטים לתארים מתקדמים. תוצאות עבודתם של חברי הסגל מרחיבות את הידע ההנדסי והופכות לנחלת הכלל על יד פרסומן בכתבי עת מקצועיים, בספרים ובכנסים בינלאומיים.
תחומי ההתמחות של חברי הסגל של המחלקה רבים ומגוונים וניתן למצוא אותם ב אנשים->אקדמי