​​ברוכות הבאות וברוכים הבאים למשרד להוגנות מגדרית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב

עד לעת האחרונה היו מי שחיו תחת הרושם שהתנועה הפמיניסטית השלימה את ייעודה, וכי נשים נהנות משוויון מלא. אשליה נעימה זו, מתנפצת בעוצמה רבה הן מעבר לים והן במשבר הנוכחי שחווה החברה בישראל. אי אפשר עוד שלא לשים לב ולהודות בנסיגה בזכויות נשים, בצמצום נוכחותן במרחב הציבורי ובמגזר הפוליטי, ובפגיעה בנשים ובלהט"בים בישראל.

אבל, חשוב לזכור שמשבר הוא גם תמיד הזדמנות לתיקון ולתקווה, וכי לאקדמיה תפקיד מרכזי בהתוויית הדרך לעתיד טוב יותר. אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, המשלבת מצוינות אקדמית עם אחריות חברתית, בהובלת המשרד להוגנות מגדרית, שואפת להיות מגדלור של הוגנות מגדרית, לאורו שוויון ומצוינות מזינים זה את זה.

קידום נשים ואיזון מגדרי הם בראש ובראשונה צודקים והכרחיים לחברה הוגנת. היופי הוא, שהם גם תורמים למצוינות ולשגשוג של ארגונים וחברות. מחקרים מראים בעקביות שאיזון מגדרי בצוותי עבודה ובקרב מקבלות ומקבלי החלטות, מהווה בסיס חשוב להצלחה. איזון מגדרי מאפשר פרספקטיבות שונות ודפוסי חשיבה מגוונים, מגביר יצירתיות וחדשנות, ומשפר קבלת החלטות ופתרון בעיות. כל אלה תורמים בסופו של דבר לביצועים טובים יותר ולמצוינות.

בשנים האחרונות רשמה אוניברסיטת בן-גוריון הישגים מרשימים מאד בייצוג נשים בעמדות ניהול ובקידום חברות סגל אקדמי.  אנחנו פותחות את שנה"ל עם 50% דיקניות לראשונה בהיסטוריה של האוניברסיטה, ועם עלייה משמעותית באחוז הפרופ' מן המניין – 22%.

לפנינו עוד דרך ארוכה, שכן סגירת הפערים בתחומים רבים לוקחת זמן, והזרעים שנשתלים כעת, יישאו פרי רק בהמשך. בהתאם לחזון האוניברסיטה לחתירה למצוינות אקדמית ביחד עם אחריות חברתית, נמשיך לשאוף ולקדם הוגנות ואיזון מגדרי בכל התחומים ובכל הדרגים. מטרתנו היא להיות האוניברסיטה הטובה ביותר עבור נשים, גברים ולהט"בים, והבחירה המועדפת עבור כולן.ם כמוסד ללמוד ולעבוד בו.

המשרד להוגנות מגדרית אחראי לכל הנושאים הכרוכים בהוגנות מגדרית באוניברסיטת בן-גוריון. המשרד עוסק באיסוף נתונים שיטתי ובמעקב אחר יישום התוכנית לאיזון מגדרי, בהטמעת המדיניות, בפיתוח יוזמות חדשות, ובארגון סדנאות ופעילויות רלוונטיות– כל אלה במטרה לשפר את האקלים הארגוני, ולקדם שוויון בקהילת אוניברסיטת בן-גוריון ומחוצה לה.

אנו נמשיך לפעול לגיוון ואיזון מגדרי בקרב האוכלוסייה הסטודנטיאלית בתחומים שונים, ובמיוחד באלו בהם יש תת ייצוג לנשים. במקביל, נשאף להגדיל ייצוג של סטודנטים בתוכניות לימוד בהן יש מיעוט של גברים, נקדם איזון מגדרי בהליכי גיוס וקידום של סגל האוניברסיטה, ונשאף להמשך שיפור המאזן המגדרי בהנהגה האקדמית.

יעד מרכזי נוסף הוא הטמעת התפיסה כי הוגנות מגדרית היא לטובת כולן.ם, וכי גברים הם בני ברית ממעלה ראשונה המרוויחים גם הם מעולם שוויוני יותר.  בשיתוף הדוק עם ההנהגה הבכירה של האוניברסיטה, עם הסגל, עם ארגונים סטודנטיאליים, וכן עם ארגונים מחוץ לאוניברסיטה, נמשיך לקדם איזון מגדרי במדע ובחברה, ונעמוד יחד כנגד כל סוג של אפליה על רקע מין, מגדר ונטייה מינית.

אשמח לשמוע בכל עניין שיסייע לנו להגשים את החזון: מצוינות באמצעות גיוון ואיזון מגדרי.

דלתי פתוחה בפניכן.ם

פרופ' יעל השילוני-דולב​