​​לוגו המחלקה לקוגניציה.jpg

מועמדים וסטודנטים יקרים, ​​

אני רוצה לספר לכם בקצרה על תכניות הלימודים והמחקר במחלקה למדעי הקוגניציה והמוח. ראשית – מה זה מדעי הקוגניציה? מדעי הקוגניציה מוגדרים כחקר התופעות, היכולות והתהליכים הנפשיים והמנטליים שבבסיס ההתנהגות האנושית מנקודת מבט רב-תחומית. דוגמאות לתחומי המחקר בתחום הן חקר המודעות, תפיסה חושית, פתרון בעיות, קבלת החלטות, זיכרון, קשב, עיבוד שפה, רגשות, למידה ויצירתיות. כל המערכות הלוקחות חלק בתהליכים אלה הן בתחום העניין של המדעים הקוגניטיביים.

באופן מסורתי, מחקר ותכניות לימודים במדעי הקוגניציה והמוח מבוססים על שילוב בין חמישה תחומי מחקר עיקריים: מדעי העצב (neuroscience), חישוביות עצבית, בלשנות, פילוסופיה של הנפש, ופסיכולוגיה קוגניטיבית. בתכניות הלימודים של התואר הראשון אתם תקבלו קורסי יסוד בחמשת התחומים והתמחות נוספת באחד מהתחומים.

המחלקה למדעי הקוגניציה והמוח באוניברסיטת בן גוריון היא מחלקה רב-תחומית, יש בה חברי סגל מתחומי הפסיכולוגיה הקוגניטיבית, פילוסופיה, מדעי העצב, וחישוביות עצבית, והיא משתפת פעולה עם חוקרים בפקולטות למדעי הרוח והחברה, הנדסה, מדעי הבריאות, ומדעי הטבע. בגלל האופי הרב-תחומי של המחלקה, היא אינה שייכת לפקולטה, אלא לבית הספר למדעי המוח, מסגרת על-פקולטית שתפקידה לקדם ולתאם בין תכניות הלימודים במדעי המוח באוניברסיטה.

תכניות הלימודים של המחלקה לתואר ראשון הן תכניות מצטיינים; ההרשמה אליהן מותנית בנתוני קבלה גבוהים, והמעבר משנה לשנה מחייב עמידה בתנאי סף. תכניות הלימודים מציעות מגוון של מסלולי התמחות עם קורסים ייעודיים ואפשרויות להשתלבות במחקר. תלמידי התואר הראשון מקבלים ליווי אישי של מרכזי התכניות ושל תלמידים בוגרים בכדי להקל על ההתמודדות עם המערכת המורכבת והעומס הלימודי. תכנית הלימודים של המחלקה לתואר שני ודוקטורט כוללת קורסים מתקדמים במספר תחומי התמחות ועבודת מחקר שיכולה להיעשות בכל המעבדות שעוסקות במדעי הקוגניציה והמוח באוניברסיטה.

המחלקה למדעי הקוגניציה שמה לה כיעד לפתח את הצד היישומי של מדעי הקוגניציה והמוח. פיתוח הצד היישומי בא לידי ביטוי בקורס ביזמות שניתן במסגרת הלימודים, בקהילת סטודנטים אשר עוסקת בטכנולוגיות מבוססות מחקר מוח (בריינטק) ובמחקר של חברי הסגל. להלן מספר דוגמאות: פרופ' אילן דינשטיין חוקר את הבסיס הביולוגי והקוגניטיבי של אוטיזם, והיה שותף להקמה של מרכז לאומי לחקר האוטיזם באוניברסיטת בן גוריון. ד"ר אורן שריקי עוסק בניטור פעילות מוחית של חולי אפילפסיה במטרה לבנות מערכות ביתיות שיוכלו לתת התרעה לפני התקפים אפילפטיים. במסגרת המחקר במעבדה שלי, אנחנו שותפים להקמה של קליניקה שיקומית יישומית בעלה נגב נחלת ערן, במטרה לבחון ולנצל בצורה טובה יותר פלסטיות מוחית לאחר פגיעות מוח, כמו במקרה של שבץ.

אין לנו ספק שפריצות הדרך המשמעותיות בתחום מדעי המוח יהיו תוצאה של מחקר רב-תחומי ושיתופי פעולה בין מעבדות מחקר שונות. אנחנו פועלים במרץ על מנת לאפשר את הרב-תחומיות הזאת ולתמוך בשיתופי פעולה חוצי תחומים. 

אני רוצה להזמין אתכם להצטרף לתכניות הלימודים המגוונת והמרתקת של המחלקה ולקחת חלק בחזית מחקר הקוגניציה והמוח.


בברכה,

ד"ר ליאור שמואלוף

ראש המחלקה למדעי הקוגניציה והמוח​