מחזור ושימוש חוזר בחפצים מפחית את כמות הפסולת ואת השימוש בחומרי גלם.
פסולת עם רכיבים מסוכנים, כמו סוללות, תרופות ומוצרי חשמל, דורשים הטמנה מיוחדת
ולכן אין לזרוק אותם לפחי אשפה רגילים אלא יש לזרוק אותם לפחים מיוחדים או להביאם למרכזי איסוף.

 

​מקרא והסברים:


paper.pngנייר

 

 

חב' "אמניר" מפנה נייר וקרטונים לאתר המיחזור שלה בחדרה. פחי מיחזור מכל סוג (כולל עיתונים)  נמצאים ליד מדפסות ומכונות צילום ברחבי הקמפוס ובמעונות, עם ריכוז גדול בבית הסטודנט


 

bottles.pngבקבוקים ופחיות לפיקדון

 

 

ניתן למחזר מיכלי משקה: פחיות, בקבוקי פלסטיק קטנים מליטר וחצי ובקבוקי זכוכית שרשום עליהם "חייב בפיקדון" בפחים של חברת מיחזורית בע"מ, ללא קבלת החזר כספי, בקמפוס. 


large.pngבקבוקי שתיה של ליטר וחצי ומעלה  

 

 

(ומוצרי פלסטיק אחרים שבתחתיתם רשום מספר 1, 2, 4, או 5, ללא שאריות מזון)  יש להכניס לכלובי בקבוקים

battery.pngסוללות

 

 

עיריית באר שבע מפנה את הסוללות במסגרת טיפול עירוני. אם רוצים החזר כספי עבור מיכלים אלה יש לקחת אותם לרשתות השווק מחוץ לקמפוס.


cardboard.pngקרטונים

 

 

לאחרונה האוניברסיטה רכשה דחסן המאפשר קליטה של כמות גדולה של קרטונים. הדחסן הינו סגור, לעומת הקרטוניות הישנות שגרמו למפגע תברואתי עקב השלכת בקבוקים ושאריות מזון לתוכן.

electricity.pngמוצרי חשמל

(עד גודל של מיקרוגל)

 

במתקן של חברת סנונית מיחזור בחניה 5, מאחורי בניין 90, אם המתקן פתוח, או בקרטון שליד המתקן, אם נעול.

 

electricity2.png
 

פסולת אלקטרונית

 

פסולת אלקטרונית מורכבת ממכשירים חשמליים או אלקטרומגנטיים שונים,(מקררים, מכונות כביסה, מחשבים, טלפונים סלולאריים, מדפסות, מיקרוגלים, תנורים, טוסטרים, צעצועים, מעמדי תאורה וטלוויזיות). ההערכה היא שכיום מצטברת בישראל למעלה ממאה אלף טונות פסולת אלקטרונית בשנה, אשר מקורה במוצרים הנמצאים בשימוש  תעשייתי, עסקי וביתי, אולם מרבית הפסולת אינה ממוחזרת ומושלכת למטמנות ללא טיפול ראוי המונע את זיהום הסביבה.

באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ישנה מכולה (שער 90) אשר מפונה על ידי חברת אקומיוניטי  ecommunity.
מדובר במיזם אקולוגי המתמחה במחזור פסולת אלקטרונית ובתוך כך מספק תעסוקה לקהילה מוגנת. החברה מקבלת ואוספת פסולת אלקטרונית מסוגים שונים כדוגמת כרטיסים אלקטרוניים, מחשבים, ציוד תקשורת ומרכזיות, ובהמשך מפורקת הפסולת למרכיביה השונים כאשר כל רכיב נשלח למחזור בתחומו. יש לציין שהעבודה במיזם מבוצעת בעזרת אנשים בעלי צרכים מיוחדים, ובכך תורם המיזם לשיקומם ומספק להם מקור פרנסה מכובד.

 

wet.png
 

פסולת רטובה


הפרדת פסולת במקור. כחלק ממאמצי המשרד להגנת הסביבה והרשויות המקומיות אוניברסיטת בן-גוריון בנגב החלה תהליך של הפרדת פסולת במקור. הפרדה של הפסולת לשני זרמים (פסולת פריקה ביולוגית- "רטובה"; כל יתר סוגי הפסולת - "יבשה") או יותר, בכלי אצירה נפרדים. באוניברסיטה מפרידים את הפסולת למתקנים נפרדים, לפסולת רטובה או יבשה.
הזרם הרטוב יועבר למפעל לטיפול בפסולת הפריקה ביולוגית, והזרם היבש יועבר לתחנת מעבר למיון פסולת, לצורך מיון של מרכיבי פסולת למיחזור, ומשם למפעל מיחזור פסולת. פסולת שאינה ברת מיחזור תועבר לאתרי הטמנה לפסולת מעורבת. בשיטה זו הפסולת המופרדת נקייה יחסית ובעלת ערך גבוה יותר למיחזור.

 

pills.png

תרופות

 

אופציית הפרדת הפסולת הרפואית קיימת גם באוניברסיטת בן-גוריון בנגב
תרופות רבות נזרקות לפח האשפה הרגיל או לאסלה וגורמות לנזקים בריאותיים וסביבתיים רבים החשש העיקרי הוא כי הימצאות שרידי אנטיביוטיקה בקרקע ובמים מביאה להתפתחות חיידקים עמידים ומחוסנים מפני מרבית הטיפולים המקובלים היום. בנוסף לכך מכילות התרופות עוד שורה של חומרים כימיים והורמונים שהימצאותם בקרקע ובמקורות המים עלולה לגרום גם לבעיות פריון, עלייה במקרי הסרטן ולליקויים פיסיולוגיים ונוירולוגיים רבים. על כן אנו מבקשים להקפיד על מיחזור גם בנושא זה.

 

מומלץ לצפות במפה מוגדלת - הקליקו לצפייה