המרכז לחקר המרת דת ומפגשים בין-דתיים

אודותינו


המרת דת מאחת לשנייה הינה אירוע משמעותי ומכונן, לא רק עבור האדם המומר, אלא גם לקהילה הדתית שהושארה מאחור ולזו החדשה שאומצה. חומרים היסטוריים מכילים עדויות של אלפי המרות בין-דתיות (הן של יחידים והן של קבוצות המוניות), אשר יכולות לשפוך אור על תופעה דתית, חברתית, פוליטית ומשפטית, הרלוונטית להבנתנו כיצד קהילות דתיות מתפקדות, כיצד הן מתמודדות עם שאלות זהות, כיצד הן מציבות גבולות ומדוע הן עושות זאת. המרת דת יכולה גם ללמד על המדיניות ועל המבנים הפנימיים של הקהילה הדתית; על יחסי הגומלין עם אלו הנתפסים כ"אחרים", וכן על הדינמיקות של תרבויות מיעוט-רוב המתגוררות זו לצד זו. המרכז לחקר המרת דת ומפגשים בין-דתיים מספק מסגרת אנליטית לבחינת נושאים פוליטיים, חברתיים, דתיים ומשפטיים; גבולות קהילתיים ודתיים; מעבר של ידע; ומספק יכולת להשוות את תהליך ההמרה לאורך תקופות זמן ארוכות ובין אזורים גיאוגרפיים שונים. השאלות שעולות שופכות אור גם על תפקידה של הדת בעולם המודרני, כמו גם על היחסים בין מערכות אמונה לבין מבני חוק וחברה בעידן של זהויות מעורבות ושל חברות רב-תרבותיות.​


לחצו כאן כדי ללמוד על הקורס המקוון שלנו!​

עם הקמת המרכז ב2012 בזכות מענק I-CORE, התמקדנו בבניית מאגר מידע, ששאף לקבץ את כל העדויות הקיימות לגבי המרות מדת אחת לאחרת. הנתונים אשר נאספו על-ידי חברי המרכז, בשיתוף עם קבוצת חוקרים בינלאומית, הוכנסו לתוך מחשב ותורגמו לאנגלית, כדי שמאגר המידע יהיה זמין לכל המעוניין. המידע שהצטבר יספק חומר גלם עבור מחקר עתידי, אשר יאפשר לחוקרים לערוך השוואה ולהתייחס למגוון רחב של נושאים העוסקים בהמרת דת באזור גיאוגרפי נרחב ולאורך תקופת זמן ארוכה, ולהציע פרשנות חדשה. מאז 2018 נהפכנו למרכז מחקר אוניברסיטאי בזכות מימון מקרן מרכוס, ואנו ממשיכים להציע מלגות לדוקטוראנטים ובתר-דוקטוראנטים שעוסקים בשאלות מחקר שנוגעות לנושא השנתי המתחלף. ב-2020-2021, למשל, נושא המחקר הוא "פריפריה ומרכז בדתות האברהמיות".


חוקרים ומוסדות שותפים:


חקר הדתות האברהמיות – הקבוצה המדעי​ת שנוהלה עד ל-2018 ע"י פרופ' חיים היימס מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, כללה שיתוף פעולה עם חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, אוניברסיטת בר-אילן, האוניברסיטה העברית בירושלים, האוניברסיטה הפתוחה ואוניברסיטת חיפה.​ פרופ' אפרים שהם-שטיינר לקח על עצמו לנהל את המרכז כשנהיה משויך לאוניברסיטת בן-גוריון בנגב עד ל-2021, וכיום מנהלת את המרכז פרופ' דניאלה טלמון-הלר.

מנהלת המרכז:


פרופ' דניאלה טלמון-הלר, המחלקה ללימודי המזרח התיכון, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב​


חברי וועדת היגוי:

 1. ד"ר אורי צבי שחר

 2. פרופ' אמנון רז קרקוצקין

 3. פרופ' אפרים שהם-שטיינר

 4. פרופ' ג'קי פלדמן​​​ ​

 5. פרופ' כנה ורמן​​

 6. פרופ' מיכל בר-אשר סיגל

 7. פרופ' נמרוד הורביץ

 8. ד"ר פיטר לנרד

חוקרי המרכז שנת תש"פ:

 1. ​ד"ר משה יגור

 2. ד"ר נגה לבי-כהן

 3. ד"ר סופי שמידט

 4. ד"ר עודד שטיינברג

 5. ד"ר תרצה קלמן

 6. נעמן טל

​​חוקרי המרכז שנת תשפ"א:​

 1. ד"ר דוד סבתו​

 2. ד"ר חנה שחם-רוסבי

 3. ​ד"ר יעל מבט

 4. ד"ר תום פוגל

 5. ד"ר תמר רוטמן

 6. רוני צורף

חוקרי המרכז שנת תשפ"ב:

 1. ד"ר אור אמיר

 2. ​ד"ר אריאל סרי-לוי

 3. ד"ר טפת הכהן-ביק

 4. ד"ר יובל גבעון

 5. דווידי בורבק

 6. מיכל שליט-קולנדר

 7. עומר שדמי

​לתגובות או בירורים נוספים:

רעיה אבן-דוד

מנהלנית​ המרכז לחקר המרת דת ומפגשים בין-דתיים

972-8-6428377+​

​​RayaED@bgu.ac.il


​ נתמך ע"י תכנית מרכזי המצוינות של הוועדה לתכנון ותקצוב והקרן הלאומית למדע