- ינואר 2020 - 

יום השואה הבינלאומי חל ב-27 בינואר והשנה יצוינו 75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אוושויץ מידי הנאצים.

מן המסמך המצורף ניתן להתרשם מן האוירה ששררה בחודשים שאחרי סיום המלחמה ושחרור המחנות. ההתרגשות הגדולה לגלות מי שרד והצורך לעזור לשארית הפליטה.

שלום אדלר רודל היה מפעילי עליית הנוער בגרמניה וכן פעיל בסוכנות היהודית בלונדון. במהלך המלחמה פעל ללא לאות בנסיונות להצלת יהודים. אדלר רודל במכתביו, לאורך שנות המלחמה, מתאר את שואת יהודי אירופה וזועק את השמדתם.

מתאורו של אדלר רודל במכתב אפשר לחוות את ההתרגשות הרבה עם שחרורו והגעתו ללונדון של הרב ליאו בק ממחנה ההשמדה טרזיינשטט.  

ליאו בק היה נשיא הנציגות הארצית של יהודי גרמניה עוד לפני המלחמה. הוא סרב לנצל אפשרות לצאת מגרמניה נשאר עם קהילתו ונשלח לטרזיינשטט שם המשיך לשמש מנהיג יוצא דופן ונערץ, כפי שרומז אדל רודל במכתבו

​(מתוך ארכיון בן גוריון, התכתבות, השלמות 5 יולי 1945)


בק 2.jpg


- דצמבר 2019 - 

זריעת עננים

כבר בעת קום המדינה גילה בן גוריון התעניינות בשיטה של  זריעת עננים. וכך כתב ביומנו: "נעשו ניסויים לבורטוריים ביצירת גשם מלאכותי. יש התקדמות בהכנת  תמיסה מיוחדת לזריעת עננים להורדת גשם" (מתוך יומן בן גוריון 4.11.1949) 
בן גוריון אף הופתע לגלות שנעשו נסיונות גם בשדה בוקר: " אחריו בא שמואל יפה - העוסק בגשם מלאכותי....עושים נסיונות בהגדלת הגשמים. הנסיון נעשה גם בשדה-בוקר - ועד היום לא ידעתי.
ע"י הצריף של זאב יש מכון כבר שנה. (מתוך יומן בן גוריון 20.11.1954)
שמואל יפה היה מבין האנשים שעסקו בטכנולוגית זריעת העננים- זריעת יודיד הכסף, המגביר את היווצרות חלקיקי הקרח בענן שבשל משקלם יורדים כגשם. השימוש בטכנולוגי זו נמשך עד היום.

(מתוך אוסף בן גוריון, התכתבות, אפריל 1961)

זריעת עננים

מסמכים קודמים

הצג הכל
הסתר הכל

​​