​המחלקה להנדסת מערכות תוכנה ומידע
הפקולטה למדעי ההנדסההחיים שלי לפני אב"ג: 

גדלתי במבשרת ציון. בצבא עשיתי קורס תכנות של ממר"ם ולאחר מכן שירתתי בבית הספר למקצועות המחשב (בסמ"ח) במגוון תפקידי הדרכה ובפיקוד על קורס תכנות. אחרי הצבא למדתי רפואה באוניברסיטה העברית והשלמתי תואר שני בבריאות הציבור. ההתמחות הרפואית שלי היא בבריאות הציבור, התמחות שעוסקת ברפואה מונעת ובמחקר אפידמיולוגי. 

את הדוקטורט השלמתי במחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת בן-גוריון, עם פוקוס על אפליקציות קליניות של למידת מכונה (Machine Learning) ברפואה. את הפוסט-דוקטורט עשיתי במחלקה לביו-אינפורמטיקה רפואית, בבית הספר לרפואה של הרווארד​.  


​​

"במקום שאדם יעבור שבץ ואולי יישאר עם נכות לכל החיים, אלגוריתם מתאים יכול לזהות שהוא בסיכון גבוה שנים קודם לכן, וטיפול מתאים יכול להביא למציאות חלופית שבה השבץ פשוט לא יקרה, ואותו אדם יחיה עוד שנים רבות בבריאות מלאה​"
מה אני ​​חוקרת?

תחום המחקר שלי ממוקד באינפורמטיקה רפואית ובדרך שבה אפשר להשתמש בדאטה ובאלגוריתמים כדי להשפיע לטובה על בריאות של מטופלים. זה כולל שימוש במודלי ניבוי מבוססי בינה מלאכותית למטרות רפואיות, הסקה סיבתית מתוך דאטה תצפיתי (אפידמיולוגיה מודרנית), ואספקטים שונים של הוגנות במודלים כמותיים המשמשים ברפואה. 

במקביל לתפקיד המחקרי שלי, אני גם עובדת במכון המחקר של שירותי בריאות כללית ומנהלת בו את המחלקה לרפואה מבוססת מידע ובינה מלאכותית. זה אומר שאני גם זוכה ליישם את הדברים שאני חוקרת, ולנסות להשפיע לטובה על חיים של מטופלים רבים בישראל​.  למה דווקא אב​"ג? 


אוניברסיטת בן-גוריון הפכה בשנות הדוקטורט לבית שני עבורי. אני אוהבת את המקום, ואוהבת את העובדה שהנהלת האוניברסיטה נותנת הרגשה שאין דבר שהוא בלתי אפשרי. המחלקה להנדסת מערכות תוכנה ומידע משכה אותי במיוחד כי הפוקוס המקצועי שלה מאוד דומה לסוג המחקר שלי, ובעיקר כי האנשים בה פשוט נפלאים.


 

תובנה שלי מ​תחום המחקר שלי: 


דאטה ואלגוריתמים משפיעים כמעט על כל דבר בחיים שלנו (הפרסומות שמוצגות לנו בגוגל, השירים והתוכניות שמומלצות לנו באפליקציות הרלוונטיות והדרך שבה אנחנו מנווטים בכל נסיעה), אבל דווקא עולם הרפואה נשאר קצת מאחור. 

אנחנו נמצאים עכשיו בתקופה של מהפכה בתחום הזה גם ברפואה, וזו זכות גדולה לקחת חלק במהפכה הזו. מודלי ניבוי יכולים לזהות מטופלים שנמצאים בסיכון למחלות עוד לפני שהם חוו אותן (למשל שבץ מוחי), ומאפשרים לנו לזהות באופן מותאם אישית מי ירוויח מטיפול מונע כבר היום. טיפול מונע הוא בד"כ קל בהרבה, אין לו תופעות לוואי רבות, הוא זול, והוא הביטוי היעיל והאפקטיבי ביותר של הרפואה. במקום שאדם יעבור שבץ ואולי יישאר עם נכות לכל החיים, אלגוריתם מתאים יכול לזהות שהוא בסיכון גבוה שנים קודם לכן, וטיפול מתאים יכול להביא למציאות חלופית שבה השבץ פשוט לא יקרה, ואותו אדם יחיה עוד שנים רבות בבריאות מלאה.