גלריית הסנאט היא חלל תצוגה הממוקם בתוך במרכז המבקרים ע"ש שרוט, המרכז האוניברסיטאי ע"ש סמואל ומילדה איירטון. היא החלה לפעול בשנת 2000. בגלריה מוצגות תערוכות קבוצתיות, תערוכות יחיד ושיתופי פעולה עם אוצרים/ות אורחים/ות. תערוכה אחת בשנה נאצרת על-ידי סטודנטים/ות מקורס אוצרות בתואר ראשון במחלקה לאמנויות ובסוף שנת הלימודים הגלריה מציגה את תערוכת הגמר של הסטודנטים/ות בחטיבת יצירה, במחלקה לאמנויות. 


בקרוב בגלריית הסנאט:

חיים מאור: מקבץ תערוכות יחיד


אוצרים: סטודנטים בקורס אוצרות, המחלקה לאמנויות​


בגלריית הסנאט מוצג מקבץ בן תשע תערוכות יחיד, ובהן נפרשת יצירתו המגוונת של האמן חיים מאור. התערוכות נאצרו באופן עצמאי על ידי סטודנטים במחלקה לאמנויות במסגרת קורס אוצרות, כמחווה וכאות הוקרה לפועלו של פרופ' מאור, שפרש לגמלאות בסוף השנה האקדמית הקודמת (תשע"ט), לאחר כעשרים שנים, שבמהלכן שימש כמנהל וכאוצר הגלריות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב והוביל את לימודי האוצרות והאמנות המעשית במחלקה לאמנויות. התערוכות נוגעות בנושאים שונים ביצירתו של מאור, תוך שהן מכנסות יחדיו עבודות, בעיקר מן השנים האחרונות. 

התערוכה חיפוש בזמן עוסקת בפוטנציאל ההשתנות של הדיוקן העצמי ושל דיוקן האחר תוך התייחסות לציור מבוסס זיכרון. בד בבד, העבודות מתמקדות גם בשכחה ובאופן שבו עימות עם זיכרון חמקמק חושף את שבריריות רשמיו. התערוכה עץ משפחה מבקשת להאיר באופן משחקי את הזיקה בין ציורי הדיוקנאות המשפחתיים של מאור, שבהם השתמש בעץ כמצע לעבודה, לבין התבנית הארגונית הידועה כ"עץ משפחה". העבודות המוצגות ממחישות את השימוש במאפייניו הטבעיים של העץ, לרבות מיני טבעות ופגמים, כחומר גלם חיוני ליצירת מגוון אטריבוטים, המייצגים את בני משפחתו של האמן.

התערוכה האחר מתמקדת בייצוג דמותו של הערבי המוסלמי בעבודות מן השנים 2006–2017, וחלקן נעשו בשיתוף פעולה עם האמן מוחמד סעיד כלש. העבודות שזורות בשיבושי הבנה, הנובעים מן המעבר מעברית לערבית, ומשלבות מגוון סמלים ועיטורים, המאפשרים לצופה לנוע בין עולמות תרבותיים שונים. 

תערוכות נוספות עוסקות אף הן בפוליטיקה של הזהות מזוויות שונות. התערוכה קטלוג זהויות, מעצם הצבתה, מבקשת לכונן זהות קולקטיבית, המורכבת מסממנים המזוהים עם קבוצות השתייכות נבדלות. התערוכה חיפוש זהות עוסקת באופן שבו תר האמן אחר התגלמויות שונות של דמותו, כפי שהיא משתקפת בפני הסובבים אותו. התערוכה זהות בפנים מייצגת יחסים בין-דוריים תוך התמקדות במתח שבין המסורתי לחילוני, בין ייחוד אתני למערביות, בין לוקלי לגלובלי, ובאופן שבו מתח זה מעצב מראות של פרטים בחברה. 

שתי תערוכות נוספות בוחנות ניגודים מסוגים שונים: התערוכה החיים בצבע מבליטה את הדיאלוג החזותי שמייצר מאור באמצעות התמקדות בעבודות מונוכרומטיות. היא מבקשת לעורר מחשבות על מוסכמות הנוגעות לתחום האפור ותוהה על הקשר שבין ציור לצילום. התערוכה פנים מול פנים מעמתת בין פניהן של דמויות אנושיות באופנים שונים תוך התייחסות לסוגיות של תקשורת מדומיינת. התערוכה סיפור אחר מזמנת מפגשים מרתקים עם דמויות, דוגמת אפרודיטה וישו, ון גוך והומרוס, ועם מגוון גיבורים מיצירות מכוננות של התרבות המערבית. היא מאפשרת הצצה לאופן שבו מציע מאור לצופה להתוודע, באמצעות קדושים, משוררים, אמנים ומיתוסים, לסיפורו המשפחתי של בן לשורדי שואה ולסוגיות מעצבות בחברה הישראלית.

אוצרים:
סועאד אגבאריה, אסף אוחנה, ניצן אלמוגי, חן בן צבי, גרגורי ברמן, נוי וקיים, מרים חג'אזי, אסיל חטיב, חגית טרבלסי, טל יזדי, עדי לביא־רודל, מירב ליברמן, רון מונסונגו, נגה מור יוסף, פאטמה מחאג'נה, ענת מיכאלוב, יובל סופר, ירדן עוזרי, ליאת פלוטקין, דינה צנז, אלה קובץ, מיכל קראטשטיין, סנא קשקוש, שירלי רויטמן, נווית רום, נועה רופא, מאיה שמיר​


תערוכות עבר

הצג הכל
הסתר הכל