​​​​הארכיון לתולדות ההתיישבות בנגב ע"ש דוד טוביהו  

(ארן 4 חדר 404)

הארכיון הוקם ביוזמתו של דוד טוביהו. הארכיון פתוח לקהל הרחב ופועל במסגרת הספרייה המרכזית ע"ש זלמן ארן והוא מתמקד בתחומים הבאים: איסוף חומר תיעודי אודות הנגב בתקופות שונות, בעיקר מראשית המאה ה-20 ואילך, כאשר הדגש הוא על ההתיישבות היהודית. החומר כולל תעודות מארכיונים מוסדיים ואישיים, אוסף תמונות המכיל כ-13,000 פריטים, מפות, מקומונים, קטעי עיתונות ועוד.

רוב המסמכים, כל התצלומים ואינדקסים לאוספים רבים מהארכיון נסרקו והועלו לקטלוג הספרייה BGUSearch​.

הארכיון פתוח לחוקרי האוניברסיטה ולקהל הרחב.

שעות הפתיחה: א-ה 15:30-8:30

טלפון 08-6461425

מנהלת הארכיון:  מירה וזאנה mvazane@bgu.ac.il

 

חדר אורקולי​

(ארן 3)

החדר האורקולי מכיל חומרים מזוערים, סרטים ומוסיקה בפורמטים שונים. בנוסף כולל האוסף כתבי-עת ועיתונות (בין היתר ידיעות אחרונות, מעריב והארץ) מתקופות שונות בזיעור, כתבי יד בזיעור.

סריקה של חומרים ממוזערים (מיקרופילם MF ומיקרופיש FF) אפשרית בתשלום של שקל לעמוד. להזמנה יש לפנות בדואר אלקטרוני ruach@bgu.ac.il

בבקשת כתבות מהעיתונות, גם לצורך עיון וגם לצורך סריקה, חשוב מאד לבקש את הפרטים המלאים של הכתבות: שם הכתבה, שם הכותב, עמוד ותאריך מדויק.    

ניתן להזמין חומרים מהאוסף באמצעות קטלוג הספרייה או במייל, ולתאם ביקור מול ספרניות הקומה.
לתיאום: 08-6461834  ruach@bgu.ac.il.    


חדר ישעיהו ברלין

(ארן 3)

מאתיים חמישים וחמישה ספרים שניתנו לפילוסוף ואיש מדעי המדינה, סר ישעיה ברלין, עם הקדשות מאת מנהיגים, סופרים ואישים נתרמו לספרייתנו לקומת מדעי הרוח.

חלק מהספרים מוקמו בחדר תצוגה אישי סגור, וחלקם מוצגים לקהל  בוויטרינות מיוחדות.

תצוגת החדר פתוחה לקהל.    

לשאלות בנושא ניתן לפנות במייל ruach@bgu.ac.ilאו בטלפון:  08-6461439 

 

אוסף ספרים נדירים

(ארן 3)

בחדר הנדירים אוסף של ספרים נדירים מהמאה ה- 16 ועד המאה ה- 19. 

ניתן לעיין בספרים הנדירים והמיוחדים בימים א'-ה' בין השעות 08:30 – 15:00. לתיאום יש לפנות לספרניות הקומה למדעי הרוח בדלפק או באחד מפרטי הקשר: 08-6461834 ruach@bgu.ac.il. נא לציין במייל את פרטי הספר/ים המבוקשים ופרטים אישיים (כולל שם מלא, מס' ת.ז. ומס' טלפון).

קבלת ספר מחדר הספרים הנדירים תתאפשר רק אם לא קיימת בספריה מהדורה אחרת של הספר, בדפוס מאוחר יותר או בצורה מקוונת. ספר יימסר למזמין תמורת הפקדת תעודה מזהה (עם תמונה) ובהגבלת זמן השימוש על-פי​ החלטת הספרניות בקומה למדעי הרוח.

הוראות להתנהגות עם ספרים נדירים:
1. ליד ספרים נדירים יש להשתמש בעיפרון בלבד ולא בעט.
2. מותר לצלם עמודים מהספר רק במצלמה דיגיטלית. אין אפשרות לסרוק את הספר או לצלמו במכונת צילום.

 לא יינתן שירות ללא תיאום מראש!


​אוסף הגדות פסח

(ארן 5, חדר 505)

אוסף הגדות פסח שבקומה 5 בספרייה נתרם ברובו על ידי האספן גדעון אלעד מקיבוץ חצרים. באוסף למעלה מאלף הגדות מסורתיות ושאינן מסורתיות: הגדות בתרגומים לשפות שונות ובנוסחים שונים, פקסימילים של הגדות עתיקות, הגדות מאוירות בידי אמנים בני זמננו, הגדות שצורפו כפרסומת לעיתונים ולשבועונים והגדות צבאיות. בין ההגדות הלא מסורתיות ישנו מגוון גדול וייחודי של הגדות קיבוציות, הגדות של תנועות נוער, בעיקר כאלה הקשורות לציונות הסוציאליסטית, מהארץ ומחו"ל, הגדות של התנועות הלא אורתודכסיות בארצות הברית, הגדות שוויוניות, פמיניסטיות, להט"ב, הגדה צמחונית והגדה של היהודים המשיחיים.

לצפייה בסרטון על האוסף

טלפון:  08-6461439 

האחראי על חדר הגדות: נעם פייגנבאום  lib.toldot@bgu.ac.il