$$News and Reports$$

27 ינו' 2014
IBM מצטרפת לשתי חברות הענק הבינלאומיות
לוקהיד מרטין וEMC -  ותקים בב"ש את פעילות הסייבר שלה
 
 27-01-2014_055_570x380.jpgראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' רבקה כרמי,
ראש עיריית באר-שבע, רוביק דנילוביץ' וסטיב מילס, סגן נשיא בכיר ב IBM 
 
 

שנתיים לאחר הקמת מטה הסייבר הממשלתי, הכריזו הבוקר ראש הממשלה, ראש העיר באר-שבע ונשיאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב על הקמת קריית סייבר לאומית בבאר שבע, שתקראCyber Spark .

ההכרזה התקיימה במסגרת כנס  cybertech 2014, בחסות מטה הסייבר הלאומי, שנפתח הבוקר בהשתתפות עשרות חברות בינלאומיות.
 
מדובר במתחם ראשון מסוגו בעולם, אשר יכלול: תעשייה מובילה בתחום הסייבר, מחקר אקדמי פורץ דרך בתחום, גופים ביטחוניים מובילים בתחום, מסגרות חינוך והון אנושי המתמחות בתחום הסייבר וגופים ממשלתיים לאומיים בתחום.
 
כל אלה יוצרים "אקו-סיסטם" שלם ובו כל המרכיבים הדרושים ליצירת מובילות עולמית בתחום הסייבר, במרחב פיזי משותף, המאפשר איגום משאבים, בניית תשתיות טכנולוגיות משותפות וכן סינרגיה של עובדים, חוקרים ותלמידים.
 
חברות הסייבר שיציגו במתחם וכבר שותפות פעילות במיזם:  EMC, דויטשה טלקום IBM, וקבוצת JVP. בין היתר, במסגרת המיזם יוקם במתחם בית ספר תיכון למדעים וטכנולוגיה, מרכז פיתוח לימודי סייבר, וגויס כח אדם רלוונטי.
 
סטיב מילס, סגן נשיא בכיר בIBM  ומנהל קבוצות התוכנה והמערכות הכריז במעמד ראש הממשלה כי IBM ואוניברסיטת בן-גוריון מתכוונות להקים בבאר שבע מרכז מצוינות עולמי בתחום האבטחה וההגנה על תשתיות נכסים ומידע.
 
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בנאומו:״היום אנו מגשימים את חזונות של בן גוריון בכך שאנו הופכים את באר שבע לבירת הסייבר, בבאר שבע נוצר cyber hub, אנו עושים זאת יחד עם אוניברסיטת בן-גוריון שיש בה סטודנטים מצויינים, אנחנו מורידים בסיסים של צה״ל לדרום, ישנה רכבת שמחברת את תל אביב היישר לפתח האוניברסיטה. זהו סייבר האב רציני המשקף את מחוייבותנו להמשיך לפתח את ישראל לא רק כאומת חדשנות, אלא כמדינה תורמת למה שנרצה לראות  כמרחב סייבר בטוח, משגשג וחופשי. מעתה כשתחשבו סייבר, חשבו על ישראל.״
 
רה"מ נתניהו הדגיש: ״כיצד להגן על מרחב הסייבר זה נושא עצום במציאות שלא נותרה בה יותר פרטיות. כל דבר פרוץ, הרשתות חשופות ומחוברות ומידע עשוי להיחשף. זוהי תופעה חדשה בהסטוריה וישראל יכולה לפעול למציאת הפתרונות.״
 
ראש מטה הסייבר הלאומי, ד"ר אביתר מתניה אמר: "הגנת הסייבר הופכת לאחד מהנושאים החשובים של עידן זה. עלינו למנף את ההזדמנויות הגלומות במהפכת הסייבר על מנת לתעל אותן לטובת צמיחה כלכלית משמעותית, וכל זאת באמצעות שיתופי פעולה גלובליים בין חברות, חוקרים וממשלות.׳׳ 
 
בהמשך נפגש רה"מ נתניהו עם ס' נשיאת IBM סטיבן מילס, מנכ"ל IBM ישראל ריק קפלן וסמנכ"ל החדשנות של IBM ביל מיירסון. בפגישה השתתפו גם מנכ"ל משרד רה"מ הראל לוקר, ראש מטה הסייבר, ד״ר אביתר מתניה ור' המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל. רה"מ ציין כי פוטנציאל חוקרי הסייבר בישראל הוא עצום ושתעשיית הסייבר יכולה להיות זרז לניצול הפוטנציאל הקיים בחברה החרדית ולשילובה בתעשיות ההייטק והסייבר.
 
ראש הממשלה הנחה לבחון את האפשרות להקים בבאר שבע מרכז מחקר בינ"ל בתחום הסייבר שישלב סטודנטים וחוקרים מתמחים בתחום הסייבר מכל רחבי העולם.
 
ולבסוף קיים רה"מ נתניהו שיחה פתוחה עם נבחרת של סטארטאפיסטים שהציגו בפניו את הפיתוחים העדכניים ביותר בתחום . במהלך הפגישה הודיע ראש מטה הסייבר כי בקרוב תושלם עבודת הצוות הבוחן הסרת חסמים על ייצוא טכנולוגיות סייבר לקראת הגשת המסקנות לראש הממשלה אשר הורה לקיים בחינה זאת על מנת לעודד את תעשיית הסייבר.
 
בין החברות שנפגשו עם ראש הממשלה, חברת Nation E שפיתחה פתרון למערכת החשמל במקרה של מתקפת סייבר, חברת Skycure המתמחה בתוכנות אבטחה לטלפונים חכמים, חברת MADSEC  שמאפשרת לארגונים לצפות מראש התארגנויות של האקרים, ThetaRay  הפועלת למניעת התקפות על מערכות תשתית קריטיות ועוד.
 
תחום הסייבר צמח באופן משמעותי בשנים האחרונות. מאות חברות סייבר ישראליות וכ-20 מרכזי מו"פ של חברות טכנולוגיה זרות פועלים כיום בישראל.
 
לכנס שנפתח היום הגיעו יותר מ- 500 נציגים של תחום הסייבר בעולם, החל מבכירים בחברות ענק בינלאומיות דוגמת IBM, סיסקו, ו – EMC נציגי ממשלות בהן ארה"ב, דרום קוריאה, צ'כיה, קנדה, ברזיל , מקסיקו, איטליה, הולנד, קולומביה, גאנה,  ניגריה ועוד.
 
בכנס ישאו דברים נציגים בכירים של התעשייה וביניהם גיל שוויד מנכ"ל צ'ק פוינט, סטיבן מילס סגן נשיא בחברת IBM, בריאן פלמה סגן נשיא סיסקו, ארט קוביאלו סגן נשיא EMC ואיגואן קפרסקי יו"ר קפרסקי .
 
27-01-2014_374_570x380.jpgביתן ה CyberSpark בכנס Cybertech 2014 | צילומים: דני מכליס