המחלקה לעבודה סוציאלית ע"ש שרלוט ב' וג'ק ג' שפיצר
הפקולטה למדעי הרוח והחברה

 

החיים שלי​ לפני אב"ג: 

נולדתי וגדלתי בבאר-שבע. את שלושת התארים שלי – ראשון, שני ודוקטורט – עשיתי  במחלקה לעבודה סוציאלית ע"ש שפיצר באוניברסיטת בן-גוריון. בדוקטורט חקרתי את ההצטלבות של עוני ומצבי סיכון של ילדים ואת היישום של עבודה סוציאלית מודעת-עוני במערכת הגנת הילד. את הפוסט-דוקטורט שלי עשיתי ב-Royal Holloway University of London באנגליה, והוא עסק במדיניות הכללה (Family Inclusion Policy) ובשותפות והשתתפות של הורים לילדים במצבי סיכון בתהליכי הטיפול ועיצוב המדיניות של מערכת הגנת הילד באנגליה.


למה דווקא א​​ב"ג? 

מהתשובה הראשונה שלי ניתן להבין שבאר-שבע היא הבית שלי על מלא😊 באופן ספציפי, המחלקה לעבודה סוציאלית היא המקום שבו התפתחה הזהות המקצועית שלי כעובד סוציאלי, ולאחר מכן כחוקר. ולכן רציתי מאוד לחזור אליה. הרגשתי שבמחלקה יש מקום לקידום של עבודה סוציאלית ביקורתית שמשלבת גישות חברתיות של צדק חברתי עם עבודה טיפולית ומחקרית. ההיכרות שלי עם חברי הסגל (שחלקם.ן לימדו אותי עוד בתואר הראשון) חיזקה את הרצון לחזור.

 

מה א​​ני חוקר?

אני חוקר את האופן שבו עוני, חוסר שוויון ואי צדק חברתי משפיעים על משפחות וילדים במצבי סיכון וסכנה. בדרך כלל, אנחנו רגילים לחשוב על התעללות והזנחה של ילדים כביטוי לתפקוד הורי לקוי ועל המדינה כמי שתפקידה לעזור להורים להשתנות או להגן על ילדים, במידה וההורים לא מצליחים להשתנות. המחקר שלי, לעומת זאת, מדגיש את ההיבטים החברתיים של התופעה ועוסק בהבנת הקשר המוכח בין עוני והתעללות והזנחה. אני חוקר איכותני (בוגר גאה של המרכז הישראלי למחקר איכותני של האדם והחברה באוניברסיטת בן-גוריון!) והמחקר שלי עוסק: א. בהבנת האופן שבו עוני וחוסר שוויון חברתי יוצרים תנאים שפוגעים ברווחתם של ילדים ומשפחות, ומגבירים את הסיכויים להתערבות של מערכת הגנת הילד בחייהם של ילדים. ב. באופן שבו התערבויות של עובדים סוציאליים יכולות להתנגד, מחד, או להעצים חוסר צדק חברתי. וג. בפיתוח של התערבויות קהילתיות לתמיכה במשפחות וילדים ולמניעת התעללות והזנחה.

משהו שלא כ​תוב ב-CV שלי:

יש לי אוסף צעצועים ו- action figures, ואני מאוד אוהב היפ הופ. 

 

כשאהיה ​גדול...

אהיה מרצה במחלקה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן-גוריון, שלצד המחקר מצליח להשפיע (במידה כלשהי, צנועה) על המציאות החברתית הלא צודקת בישראל.

 

אם לא הייתי חוקר​, הייתי עוסק ב...

עבודה סוציאלית

 

בקיצור נמ​רץ: 

» פאודה או האח הגדול? האח הגדול
» יוגה או קרוספיט? ישיבה 
» ​הפועל או מכבי? הפועל
» ​רביד פלוטניק או נועה קירל? רביד פלוטניק בלי להעליב
» ​סטייק או טופו? סטייק
» ​מיטיבי לכת או ספא? ספא
» ​רכב או רכבת? תלוי לאן
» ​אירופה הקלאסית או הודו? אירופה
» ​ים או בריכה? בריכה, למרות שעם הילדים אולי עדיף ים
» ​לילה או בוקר? לילה, חד משמעית
» ​חורף או קיץ? חורף, חד משמעית
» ​עיר או כפר? עיר
» ​שיחת טלפון או הודעת טקסט? בעיקר לא הודעה מוקלטת
» ​מתוק או מלוח? לא מדקדק 
» ​Android or Iphone? Android 
» פייסבוק או טוויטר? לאחרונה טוויטר