המחלקה לפסיכולוגיה
הפקולטה למדעי הרוח והחברה​החיים​​ שלי לפני אב"ג:

נולדתי וגדלתי בחיפה. את שלושת התארים שלי עשיתי באוניברסיטה העברית. התואר ראשון שלי היה במדעי הקוגניציה ותקשורת ועיתונאות, שם נחשפתי לעולם הפסיכולוגיה המחקרית כשהצטרפתי ל(אז ד"ר, היום פרופ') ענת מריל והקמתי איתה את המעבדה שלה. בתואר השני (במדעי הקוגניציה) חקרתי תופעות במטה-קוגניציה – איך אנחנו יודעים שאנחנו יודעים משהו. מצאתי שהתחושה שאנחנו יודעים משהו מתבססת על מנגנונים שונים כפונקציה של סוג הזיכרון, ומצאתי שאפשר לשנות את 'חוזק' התחושה הזו.

בדוקטורט חקרתי את ההשפעה של ידע קודם על למידת מידע חדש, והדגמתי כיצד המוח מאפשר לנו לתפוס ביתר קלות מידע שמתאים לנו למה שאנחנו מכירים (למשל – בננה צהובה מול בננה סגולה). הדוקטורט, בשילוב עם פעילותי במגזר השלישי, הובילו באופן טבעי לפוסט-דוקטורט בקוגניציה חברתית וsocial neuroscience, שאותו השלמתי במחלקה לפסיכולוגיה בהרווארד עם פרופ' ג'ייסון מיטשל. בתקופה הזו עסקתי הרבה בסטריאוטיפים, בערך הסובייקטיבי שלהם ובתפיסה של קבוצות חברתיות שונות, מה שמהווה בסיס למחקרים הנוכחיים שלי.

 


"מצאתי שאנשים חווים תחושה של תגמול כאשר הם רואים מישהו (או מישהי) שמתאים לסטריאוטיפים שלהם. אפילו יותר מזה, אנשים מוכנים לשלם כסף כדי לראות את מי שמתאים לסטריאוטיפ, והתאמה לסטריאוטיפ מפעילה את אותם אזורים מוחיים שמופעלים בתגובה לגירוי חיובי כמו אוכל או כסף​"


מה אני ​​חוקר?

אני חוקר כיצד הציפיות שלנו משפיעות על איך אנחנו מתנהגים ואיך אנחנו תופסים אנשים אחרים. אני מנסה לאפיין את המנגנונים הקוגניטיביים, חברתיים ומוחיים שמעורבים בתהליכים האלה כדי להבין מדוע כל כך קשה לשנות תפיסה של אנשים אחרים ואילו כלים יכולים להיות אפקטיביים בשינוי עמדות וסטריאוטיפים. לדוגמה, מצאתי שאנשים חווים תחושה של תגמול כאשר הם רואים מישהו (או מישהי) שמתאים לסטריאוטיפים שלהם. אפילו יותר מזה, אנשים מוכנים לשלם כסף כדי לראות את מי שמתאים לסטריאוטיפ, והתאמה לסטריאוטיפ מפעילה את אותם אזורים מוחיים שמופעלים בתגובה לגירוי חיובי כמו אוכל או כסף. 

למה דווקא אב"ג?

אני מתרגש להגיע למחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון, שידועה בשילוב המעולה של עמידה בחזית המחקר ואווירה נהדרת.​

תובנה ​​​שלי מתחום המחקר שלי:

היכולת לחזות איך אנשים סביבנו יגיבו ויתנהגו יכולה להוות מקור כח ומוטיבציה מאוד משמעותיים בהתנהגות שלנו.​


משהו של​א כתוב ב-CV שלי:

אני אוהב מאוד ספרות פנטזיה ומדע בדיוני. זה מאפשר הצצה מרתקת לפסיכולוגיה האנושית. במקביל, יש לי מספר תחביבים וירטואליים שאני מתחזק כבר 10 ו-15 שנים.​

מקור השראה:

סבא שלי, זכרו לברכה. אדם אהוב על הבריות, מלא חוכמה ורגישות.​

כשאהיה ג​דול:

בשלב מסוים בנערותי חשבתי שאהנה להיות עורך דין. היום אני מרוצה איפה שאני!​

אם ​לא הייתי חוקר, הייתי עוסק ב...

היי-טק? קשה לדעת.

 

בקיצור נמרץ:

»​ פייסבוק או טוויטר? כל מדיום ושימושיו. לא חייבים בחירה בינארית.

»​ משחקי הכס או סימפסונים? העונות הראשונות של שניהם.

»​ יוגה או קרוספיט? יוגה. יותר מתאים לאישיות שלי.

»​ הפועל או מכבי? מכבי. מכבי חיפה.

»​ סטייק או טופו? סטייק. אבל אני מחכה ליום שבו תחליפי בשר יהיו מספיק טובים. זה יקרה בשנים הקרובות!

»​ מיטיבי לכת או ספא? מבחינתי, ספא אחרי מסלול נשמע כמו יום מושלם.

»​ לילה או בוקר? לילה ובגדול. אם שתי ילדות שלא ישנו בלילה כשהיו קטנות לא שינו את זה, שום דבר לא ישנה את זה.

» כלב או חתול? חתול. עדיף חיה עם אופי ואישיות.

 

הכירו חוקרים נוספים שהצטרפו אלינו בשנת תש"ף »