המחלקה למדעי המוח והקוגניציה
בית הספר הבין-פקולטי למדעי המוח

ניר פרסקו 

 

החיים שלי לפני אב"ג:

נולדתי בתל אביב וסיימתי תיכון בגימנסיה הרצליה. את התואר הראשון עשיתי במדעי המחשב במכללה האקדמית תל אביב-יפו. לתואר השני למדתי במחלקה לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב, ואת לימודי התואר השלישי בפילוסופיה באוניברסיטת ניו-סאות׳-ויילס, סידני, אוסטרליה.
לאחר מכן עשיתי פוסט-דוקטורט ראשון באוניברסיטה העברית (במרכז אדלשטיין ובמכון הישראלי ללימודים מתקדמים), ופוסט-דוקטורט שני במסגרת בית ספר קרייטמן באוניברסיטת בן-גוריון.

"לדעתי לא ניתן לומר זאת טוב יותר משניסח זאת סוקרטס: ״The unexamined life is not worth living״. אינך חייב לעסוק בפילוסופיה באופן ״פורמלי״ כדי לקיים חיים שכאלה, אך בוודאי כדאי לאמץ מידה של ספקנות בריאה"
 

 

מה אני חוקר/ת:

מהו טבעו של המיינד (mind)? האם הוא חישובי? ואם כן, מהם בכלל חישוביות (computation) ועיבוד מידע
(information processing), המתרחשים לכאורה בכל מקום? כיצד אנו רוכשים מיומנות?

למה דווקא אב"ג?

המחלקה למדעי המוח והקוגניציה היא המקום הטבעי לביצוע המחקר שלי (כפילוסוף של מדעי הקוגניציה, הנותן משקל רב לאינטראקציה בלתי אמצעית עם מדעני מוח וקוגניציה שאינם פילוסופים). המחלקה מהווה עבורי במה ללימוד הדורות הבאים את חשיבותה הרבה של חשיבה פילוסופית ביקורתית בביצוע כל מחקר אמפירי. המחלקה לפילוסופיה הייתה לי לבית במהלך הפוסט-דוקטורט, וכעת ניתנה לי ההזדמנות ליהנות מהחיבור המתבקש בין שני העולמות.

תובנה שלי מתחום המחקר שלי:

לדעתי לא ניתן לומר זאת טוב יותר משניסח זאת סוקרטס: ״The unexamined life is not worth living״. אינך חייב לעסוק בפילוסופיה באופן ״פורמלי״ כדי לקיים חיים שכאלה, אך בוודאי כדאי לאמץ מידה של ספקנות בריאה.

משהו שלא כתוב ב-CV שלי:

בעבר נהגתי לרכוב בשטח על אופני הרים. משהזמן הפנוי הולך ומצטמצם, אני נהנה לרוץ למרחקים קצרים וללמוד אגרוף תאילנדי.

מקור השראה:

לשמחתי יש יותר מאחד. אמנה רק שלושה מני רבים: רנה דקארט (שאינו דורש כל הצגה), אלן טיורינג (מאבות מדעי המחשב והבינה המלאכותית; הלך לעולמו בטרם עת ובנסיבות טראגיות), ויוסף אגסי (תלמידו של קארל פופר, ומגדולי הפילוסופים של המדע).

כשאהיה גדול/ה:

אני לא ממש זוכר מה אמרתי/חשבתי על כך בתור ילד, אך בשלב מסוים אני זוכר שרציתי לעבוד במחשבים (בכיוון של תכנות). לאחר מספר לא מבוטל של שנים בעולם התוכנה, הבנתי שהתחום (לפחות זה שבו עסקתי) לא מאתגר/מעניין אותי מספיק כדי לבלות בו זמן כה רב, והחלטתי להיות פילוסוף כשאגדל. אני בדרך הנכונה, כמדומני.

אם לא הייתי חוקר, הייתי עוסק ב:

תכנות או ניהול פרויקטים. Been there, done that, have luckily moved on.

 

בקיצור נמרץ:

מכבי או הפועל? כדורגל או כדורסל? בעצם לא משנה. אני לא מתעניין בשני הענפים...
אייפון או אנדרואיד? ללא ספק אייפון. המכשיר הקודם שלי (iPhone 4 שימש אותי עד 2017) החזיק מעמד למעלה מ-6 שנים. אך הייתי מוותר בשמחה על טלפון נייד.
חורף או קיץ? חורף, בוודאי כשמדובר בב״ש (אבל לא רק...)
לילה או בוקר? בוקר
קפה או תה? קפה שחור ללא צל של ספק
משחקי הכס או שובר שורות? משחקי הכס. נחמד לברוח מהמציאות הבדיונית שלנו לעולם שכולו רק טוב (בנימה סרקסטית משהו...)
צימר מבודד בטבע או מלון מפנק בעיר? צימר מבודד בטבע
 

 

Read the article in English

 

הכירו חוקרים נוספים שהצטרפו אלינו בשנת תשע"ט »