המחלקה למתמטיקה
הפקולטה למדעי הטבע

ד"ר דניאל דיסני
 

החיים שלי לפני אב"ג:

נולדתי וגדלתי בטורינו שבאיטליה. התחלתי את לימודי המתמטיקה ב"סקולה נורמל" שבפיזה, ולאחר מכן עברתי לניו יורק ללימודי הדוקטורט באוניברסיטת קולומביה. בהמשך, יצאתי לפוסט-דוקטורטים במונטריאול, בברקלי ובפריז.

"אם אתה לא מבין טקסט כלשהו, אולי זה בגלל שהטקסט עונה על שאלה שמעולם לא שאלת את עצמך. מצא את השאלה ותנסה להבין מדוע מעולם לא שאלת אותה – ותמצא עוד הרבה שאלות"
 

 

מה אני חוקר:

במחקר שלי אני בוחן איך לפתור משוואות אלגבריות במספרים שלמים. אלו הן שאלות בסיסיות שבהן עסקו המתמטיקאים היוונים, וברובן הן עדיין נותרו ללא פתרון. אך היום אנו יודעים איך לשאול את השאלות באופנים חדשים, למשל: האם יש קשר בין אפשרות לפתרון במערכות מספריות שונות? האם גאומטריה או אנליזה יכולות לעזור לנו להבין במקרה של שתי משוואות דומות? זה גם כיף, וזה גם "מעבדה" שבה תיאוריות מתמטיות חדשות מתפתחות כל הזמן.

למה דווקא אב"ג?

זוהי אוניברסיטה צעירה ודינמית, ובמחלקה שלי יש כמה מתמטיקאים מעולים בעלי אותם תחומי מחקר כמו שלי. אני מקווה שנוכל לעבוד יחד על פרויקטים חדשים וללמוד זה מזה.

תובנה שלי מתחום המחקר שלי:

כדי להבין באמת משהו, צריך לבחון את כל המערכות שאליהן הוא נוגע, ולבדוק אותו עם כל המשקפיים, המיקרוסקופים והטלסקופים שאתה יכול למצוא. אם אתה לא מבין טקסט כלשהו, אולי זה בגלל שהטקסט עונה על שאלה שמעולם לא שאלת את עצמך. מצא את השאלה ותנסה להבין מדוע מעולם לא שאלת אותה – ותמצא עוד הרבה שאלות.
אם יש לך כאב ראש, זה סימן שהראש שלך עובד (פרקי אבות: בֶּן זוֹמָא אוֹמֵר, אֵיזֶהוּ חָכָם, הַלּוֹמֵד מִכָּל אָדָם, שֶׁנֶּאֱמַר (תהלים קיט) מִכָּל מְלַמְּדַי הִשְׂכַּלְתִּי כִּי עֵדְוֹתֶיךָ שִׂיחָה לִּי)

משהו שלא כתוב ב-CV שלי:

אני אוהב לעשות סקי אבל תמיד רציתי להיכנס לגלישת רוח – מקווה שהגעתי לארץ הנכונה לשם כך.

מקור השראה:

שאבתי השראה מטרילוגיית ספרי ילדים שכתב ראסל סטנרד, שבה הדוד אלברט (איינשטיין) מסביר את תיאוריית היחסות.

כשאהיה גדול:

פעם חשבתי שרציתי להיות פיזיקאי. לאחר מכן, במסעי לחיפוש עקרונות היסוד המופשטים, שיניתי למתמטיקה. עכשיו אני רוצה להיות מעורב יותר בעולם האמיתי, באמצעות פרויקטים פוליטיים (לדוגמא איך להפסיק "לבשל" את העולם עם דלקים מיושנים).

אם לא הייתי חוקר, הייתי עוסק ב:

ככל הנראה עדיין הייתי חוקר, אבל באיזה תחום אחר (אולי כלכלה?)

 

בקיצור נמרץ:

לילה או בוקר? מה זה בוקר...?
בירה או יין? יין. או מסקל
משחקי הכס או שובר שורות? הסמויה! וגם בוג'ק הורסמן
 

 

Read the article in English

 

הכירו חוקרים נוספים שהצטרפו אלינו בשנת תשע"ט »