​​​המחלקה למיקרוביולוגיה, אימונולוגיה וגנטיקה ע"ש שרגא סגל
הפקולטה למדעי הבריאות


צילום: שי שמואלי | אוניברסיטת בן-גוריון בנגב


החיים שלי לפני אב"ג: 

נולדתי בבאר-שבע וסיימתי תיכון באשדוד. את רוב המסלול האקדמי שלי עשיתי באוניברסיטת בן-גוריון בנגב – תואר ראשון, שני ודוקטורט; את הפוסט-דוקטורט הראשון עשיתי במכון ויצמן למדע, אצל צחי פלפל, שם גיליתי לראשונה שרצפי רנ"א של חיידקים יכולים להיות שונים מהגנים שמקודדים אותם. את הפוסט-דוק השני עשיתי באוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון אצל פיל ניומארק, שם עבדתי על חשיבות של שינויים ברצפי הרנ"א לרגולציה של המערכת החיסונית של אורגניזמים רב-תאיים, בשימוש בתולעים שטוחות כמודל.


​​

"אוניברסיטת בן-גוריון היא הבית האקדמי שלי. את כל התארים עשיתי בבן-גוריון וזו היתה התקופה היפה החיי. ידעתי שאני רוצה להיות מדען, ומטרתי היתה לחזור לפה ולקחת חלק בהתפתחות האוניברסיטה"
מה אני ​​חוקר?

המחקר במעבדתי מבוסס על התגלית שלי בזמן הפוסט-דוקטורט שלי במכון ויצמן. בזמן שגנים (DNA) הם תוכניות העבודה ליצירת תאים ואורגניזמים, הרנ"א (RNA) הוא המוציא לפועל של תוכניות אלו. הרנ"א אמור להיות העתק מדויק של רצף הדנ"א. אבל ידועים מקרים שבהם רצף הרנ"א שונה מרצף הדנ"א בתהליך שנקרא עריכת רנ"א (RNA editing). עד לא מזמן חשבו שתהליך זה מתרחש רק בתאים בעלי גרעין (אאוקריוטים). בזמן הפוסט-דוקטורט הראשון שלי גיליתי ש-RNA editing קיים גם בחיידקים, ויכול לגרום לקידוד מחדש של חלבונים ולהשפיע על תפקודם. המחקר במעבדתי מכוון לגלות את כל הגנים שעוברים שינוי ברמת הרנ"א, להבין כיצד הוא מתרחש ומה המשמעות הפונקציונלית שלו מבחינת הביולוגיה של החיידק. מטרת העל היא לגלות, לקטלג ולהבין את חשיבות תופעה זו בחיידקים גורמי מחלות בבני אדם, ובטווח הארוך לראות האם פגיעה בתהליכים אלו אצל חיידקים יכולה לעזור במלחמה כנגדם.למה דווקא אב​"ג? 


אוניברסיטת בן-גוריון היא הבית האקדמי שלי. את כל התארים עשיתי בבן-גוריון וזו היתה התקופה היפה החיי. ידעתי שאני רוצה להיות מדען, ומטרתי היתה לחזור לפה ולקחת חלק בהתפתחות האוניברסיטה. אני מעוניין מאוד לקשר מחקר בסיסי למחקר מעשי/קליני. לכן אני מאושר להיות חבר סגל במחלקה למיקרוביולוגיה, אימונולוגיה וגנטיקה ע"ש שרגא סגל בפקולטה למדעי הבריאות, שמשלבת מחקר בסיסי עם דגש על מחקר רפואי.


צילום: שי שמואלי | אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

 

תובנה שלי מ​תחום המחקר שלי: 


גם אם כולם אומרים שמשהו לא נכון, זה לא בהכרח נכון. צריך תמיד לאתגר את הדוגמות הקיימות, לפעמים צפויות הפתעות.​כשאהיה גדול:


רציתי להיות מדען. יצא טוב...
 

 

בקיצור נמ​​רץ: 


»
 
פייסבוק או טוויטר? לא אוהב מדיה (אנטי) חברתית
» מיטיבי לכת או ספא? ספא אחרי שהיטבתי לכת
» רכב או רכבת? רכבת
» ים או ברכה? ים
» גלגלצ או פודקאסט? פודקאסט
» לילה או בוקר? אין הבדל כשיש ילדים קטנים
» חורף או קיץ? חורף
» ​סרט או הצגה? סרט