​המחלקה למחשבת ישראל ע"ש גולדשטיין-גורן
הפקולטה למדעי הרוח והחברה

 

החיים שלי​ לפני אב"ג: 

נולדתי בגוש עציון, ושנות נעוריי התחלקו בין מה שהיה אז יישוב קטן ושקט לבין ירושלים, העיר הגדולה, שם למדתי בתיכון הרטמן, וגם במגמת המוסיקה של הצוללת הצהובה.

שלושת התארים שלי הם מהאוניברסיטה העברית בירושלים. בתואר הראשון והשני למדתי בחוגים למקרא ולמחשבת ישראל וגם בתוכנית "רביבים" להכשרת מורים. בתזה ובדוקטורט שילבתי בין חקר המקרא וחקר מחשבת ישראל. במקביל, לימדתי את שני התחומים בתיכון לאמנויות בירושלים, ובהמשך במוסדות אקדמיים שונים, ועסקתי גם בהכשרת מורים ובכתיבת תוכניות לימודים. 

אחרי הדוקטורט, השתתפתי כפוסט-דוקטורנט בקבוצת מחקר באוניברסיטה העברית, שבה ניסינו להבין את הריטואל המקראי מתוך השוואה לספרות הודית קדומה. בשנה האחרונה הייתי פוסט-דוקטורנט כאן באוניברסיטת בן-גוריון, במרכז לחקר המרת דת ומפגשים בין-דתיים, יחד עם חוקרות וחוקרים של יהדות, נצרות ואסלאם מדיסציפלינות שונות. בנוסף, כעמית מחקר במכון הרטמן, אני עוסק בשאלות אינטלקטואליות וציבוריות שקשורות לתחומי המחקר שלי.


למה דווקא א​​ב"ג? 

זאת זכות גדולה להשתלב במחלקה למחשבת ישראל באב"ג, שהיא גם אחד מהמרכזים המובילים בעולם במדעי היהדות וגם סביבה אנושית נעימה, מפרגנת ותומכת. באוניברסיטת בן-גוריון זכיתי לקבלת פנים חמה ונדיבה מצד הסגל האקדמי והסגל המנהלי גם יחד, וגם הסטודנטים שכבר הספקתי להכיר מצוינים ומאירי פנים.

 

מה א​​ני חוקר?

המחקר שלי משלב בין חקר המקרא לחקר מחשבת ישראל. כחוקר מקרא, אני חלק מהתחום הרחב המכונה "ביקורת המקרא" – מחקר ביקורתי של התנ"ך, שמתייחס אליו כאוסף של טקסטים שנכתב ונערך על ידי בני אדם רבים וזרמים דתיים שונים, בתהליך מורכב וארוך שהתרחש במהלך האלף הראשון לפני הספירה. 

כחוקר מחשבת ישראל, המטרה המרכזית שלי היא לחשוף ולהבין את מגוון התפיסות הדתיות והפילוסופיות המשתקפות במקרא. מה חשבו אנשי העת העתיקה על שאלות כגון: מיהו אלוהים ומה הופך אותו לאלוהים? האם יש לו גוף, ואם כן, איפה הוא נמצא? האם יש לאלוהים רגשות, והאם הם שונים מרגשות אנושיים? ועוד. 

בכל פעם מחדש, אני מופתע ומתרגש למצוא במקרא תפיסות מורכבות ועמוקות בנושאים הללו, שלפעמים שונות מאוד מהתפיסות שאנו מחזיקים בהן או נוטים לייחס אותן למקרא, לפעמים דווקא דומות יותר מכפי שהיינו מצפים, ולעתים קרובות גם שנויות במחלוקת בתוך המקרא עצמו.

 

תובנה שלי ​מתחום המחקר שלי: 

בעיניי, מחקר במדעי הרוח הוא ניסיון להתבונן מקרוב בהיבט מסוים של החוויה האנושית, מתוך כבוד, אמפתיה ואפילו אהבה. בהקשר של המקרא, דווקא הגישה הביקורתית, שמפרשת את המקרא "רק" כיצירה אנושית ולא כאמת אלוהית נצחית, מאפשרת להתבונן בדרכים חדשות בחוויות האנושיות המשוקעות במקרא מתוך כבוד, אמפתיה ואהבה.   

 

משהו שלא כ​תוב ב-CV שלי:

המשפחה שלי היא לא רק מה שמאפשר את כל מה שכתוב ב-CV שלי, אלא היא חשובה לי יותר מכל מה שכתוב ב-CV שלי. חוץ מזה, הייתי רוצה לציין ב-CV את כל המשברים, הכישלונות, רגעי הייאוש ומכתבי הדחייה, ולא רק את מה שבסופו של דבר הצליח. גם במובן הזה, ה-CV הוא רק חלק קטן מקורות החיים. 

 

מקור השר​אה:

זכיתי ללמוד אצל מורות גדולות ומורים גדולים, ולא פחות למדתי וקיבלתי השראה מעמיתות ועמיתים ומתלמידות ותלמידים. אבל נראה לי שהמורה שהשפיע יותר מכולם על תפיסת העולם ודרך החשיבה שלי הוא אבא שלי.

 

כשאהיה ​גדול...

בעבר רציתי להיות מורה לספרות בתיכון, וזה לא כל כך רחוק ממה שבאמת קרה (וגם לימדתי בתיכון כמה שנים, אמנם לא ספרות). גם היום הייתי משיב שאני רוצה לקרוא טקסטים לעומק, ולחשוב עליהם יחד עם מורים, חברים, תלמידים וכל מי שמוכן להשתתף.

 

אם לא הייתי חוקר​, הייתי עוסק ב...

חינוך. ובמידה מסוימת, אני עוסק בחינוך גם כחוקר.

 

בקיצור נמ​רץ: 

» פאודה או האח הגדול? לא צפיתי, ואני כמעט לא רואה טלוויזיה.
» יוגה או קרוספיט? יוגה – הייתי שמח לנסות, קרוספיט – הייתי שמח לברר מה זה.
» ​הפועל או מכבי? בית"ר ירושלים.
» ​סטייק או טופו? מעדיף לזניה.
» ​מיטיבי לכת או ספא? כורסה, כוס קפה וספר.
» ​רכב או רכבת? רכבת – זה הכי קרוב שאפשר לכורסה, כוס קפה וספר.
» ​ים או בריכה? ים. בשביל ירושלמים זאת אטרקציה יוצאת דופן. ואני שונא ריח של בריכה.
» ​לילה או בוקר? לילה הוא זמן טוב יותר לשינה ולרוב הדברים האחרים שאני אוהב לעשות.
» ​חורף או קיץ? חורף. פוך, צעיפים, מרק חם ותרופות נגד אלרגיה.
» ​עיר או כפר? גדלתי בכפר, אבל אחרי הרבה שנים בעיר יהיה לי קשה לעזוב.
» ​סרט או הצגה? הופעה (מוסיקלית). מעורר בי את המוסיקאי שפעם קצת הייתי.
» ​שיחת טלפון או הודעת טקסט? טקסט עדיף על טלפון, אבל אין תחליף לפגישה.
מתוק או מלוח? מתוק, ליד הקפה המר.
» ​Android or Iphone? אנדרואיד. אייפון ומשפחתו נראים לי כעולם מסובך ומלחיץ.
» ​כלב או חתול? מה הייתי מעדיף לאמץ – כלב. מה הייתי מעדיף להיות – חתול.
» ​פייסבוק או טוויטר? פייסבוק, כי אין לי מספיק זמן כדי לנסח את המחשבות שלי כל כך בקיצור.