10 ינו' 2019

פרופ' מיכאל מיילר​, ראש המחלקה לכימיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, זכה במענק תוכנית DIP במימון קרן DFG הגרמנית על מחקרו בתחום התקשורת הכימית בין חיידקים. הנושא של פרויקט המחקר, בהובלת  פרופ' מיילר ושותפיו ד"ר ערן אלינב (מכון ויצמן) ופרופ' מתיאס מן  (Max Plack Institute of Biochmistry), הוא "פרוטאומיקה  כימית בתוך גופנו: שימוש בכלים כימיים לפיענוח תקשורת בין חיידקים ובני אדם".

פרופ' מיכאל מיילר

עבודתם מתמקדת במספר שאלות בסיסיות: מה קורה למיקרוביום במעיים שלנו כאשר חיידק חדש  נכנס למערכת? כיצד מזוהים פולשים אלו? מהו התפקיד של האותות הכימיים שחיידקים אלו מייצרים וכיצד הם חשים? בעזרת שימוש בכלים רבי העוצמה של פרוטאומיקה כימית ומערכות מתקדמות של מודלים בבעלי חיים, שואף צוות המחקר לענות על שאלות רבות השפעה אלו, אשר יסייעו להגדיר את בריאות האדם ומחלותיו.

תוכנית DIP היוקרתית תומכת במחקרים חדשניים, בין-תחומיים אשר במסגרתם מתקיים שיתוף פעולה מחקרי בין גרמניה לישראל. הפרויקט של פרופ' מיילר הוא אחד משני מחקרים שזכו במענק הניתן מדי שנה למתמודדים מקרב שבע האוניברסיטאות בישראל. מדובר בתוכנית רב שנתית (עד 5 שנים) בסכום כולל של עד 1,655,000 € לפרויקט. מטרתה חיזוק המצוינות ושיתוף הפעולה המחקרי בין גרמניה וישראל באמצעות מתן תמיכה משמעותית לפרויקטים איכותיים משותפים.

​פרופ' מיכאל מיילר סיים תואר ראשון בכימיה ותואר שני בכימיה אורגנית באוניברסיטת אמסטרדם בהולנד. את הדוקטורט בכימיה אורגנית השלים במכון וייצמן למדע. הוא הצטרף לסגל המחלקה לכימיה  באוניברסיטת בן-גוריון בנגב בשנת 2006. פרופ' מיילר זכה במספר פרסים ומענקי מחקר על הישגיו המדעיים, ביניהם: מענק ERC לחוקרים צעירים, מענקי HFSP, BSF וISF- , פרסי דיקן ופרס טורנטו למצוינות במחקר.