09 יונ' 2016
 
 
ד''ר מיכאל פייגה
 
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב מרכינה ראש ומשתתפת בצער משפחת פייגה, בעקבות הירצחו של ד"ר מיכאל פייגה בפיגוע אמש במתחם שרונה בתל אביב.
 
ד"ר מיכאל פייגה, חוקר במכון בן-גוריון לחקר ישראל והציונות בשדה בוקר וראש התכנית ללימודי מדינת ישראל, סוציולוג ואנתרופולוג המתמחה בחברה הישראלית, זיכרון קולקטיבי ומיתוס פוליטי.
 
ספרו של ד"ר מיכאל פייגה,  'שתי מפות לגדה', זכה ב"פרס שפירא" לשנת 2010 המוענק בכל שנה על ידי האיגוד ללימודי ישראל ( AIS- Association for Israel studies). הפרס מוענק לספר הטוב ביותר בלימודי ישראל שיוצא לאור מדי שנה.
 
ד"ר פייגה בחן בספרו את תופעת ההתיישבות האידיאולוגית דרך בחינת התנועה הלאומית –דתית, גוש אמונים. זהו נושא שטרם נחקר במלואו. הוא בוחן את ההיסטוריה והתפתחות האידיאולוגיה של התנועה.
 
פרופ' אורן יפתחאל, ראש המחלקה ללימודים רב תחומיים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, סיפר על עמיתו שנרצח: "מיכאל היה קולגה וחבר. אנחנו ביום עצוב מאוד. הוא היה אדם משכמו ומעלה. בן אדם מקסים וחוקר מעולה. לא היה איש פוליטי למרות שחקר נושאים פוליטיים. אחד המחקרי​ם המפורסמים שלו היה השוואה בין שלום עכשיו למתנחלים בספרו 'שתי מפות לגדה'. הוא חקר תופעות תרבותיות של החברה הישראלית. כתב עבודה נחשבת על 'מיני ישראל', ועל מה האתר אומר על הישראלים. הוא היה חוקר מאוד חשוב שנכנס לנושאים רגישים ומוציא מ​הם תובנות מעניינות. הוא היה מהטובים ביותר, פתוח וקשוב. הוא היה דמוקרט אמיתי. הוא חיה נדירה מהבחינה הזו. זו אבדה אדירה לאוניברסיטה שלנו. הייתה לו יכולת להבין את כל הצדדים ולכן הוא היה אנתרופולוג כל כך מעמיק ומחדש".
 
הותיר אשה, נורית ו-3 בנות.


 
​​