אודות התוכנית

תוכנית "אם לאם" היא תוכנית קהילתית שמטרתה לספק לווי ותמיכה לאמהות לתינוקות עד גיל שנה. במסגרת תוכנית זו, מתנדבות, שהן עצמן אמהות, עורכות ביקורי בית בביתן של אמהות המבקשות תמיכה.

התוכנית, שפותחה בארה"ב,  פועלת מזה כעשר שנים במספר יישובים בארץ (ירושלים, תל-אביב ואזור הצפון). המרכז לחקר וקידום בריאות האישה באוניברסיטת בן גוריון בנגב, בראשותה של פרופ' ג'ולי צוויקל, מפעיל זו השנה העשירית, תוכנית זו גם בבאר-שבע ודימונה. המרכז מציע לאמהות חדשות בבאר-שבע הזדמנות לחוות קשר תומך ומזין, במטרה להקל על הקשיים הנלווים לשנה הראשונה שלאחר הלידה.

תוכנית "אם לאם" מבוססת על ממצאים מחקריים וקליניים המצביעים על ההשפעה הרבה שיש להסתגלות של אמהות לתפקיד ההורות ולשביעות הרצון שלהן על ההתפתחות של ילדיהן. שנת החיים הראשונה היא תקופה רבת חשיבות הן לאם והן לתינוק. תמיכה חברתית, המותאמת לצרכים, לאמונות ולסגנון החיים של האם,

מתוארת בספרות המחקרית כאחד מן הגורמים החשובים ביותר להסתגלותן של האמהות ולהתפתחות הקשר אם-תינוק.

 

המתנדבות

הן נשים אשר, בנוסף למחויבותן למשפחותיהן ולעיסוקיהן השונים, מוכנות להקדיש מזמנן ומעצמן על מנת לעזור לאמהות לתינוקות. נשים לרוב מתנדבות לתוכנית כי הן מבינות את החשיבות של תמיכה בתקופת המעבר להורות. המתנדבות יכולות להיות אמהות לתינוקות או נשים שכבר הפכו לסבתות, דתיות או חילוניות, ולמעשה מכל סקטור בחברה. תפקידן המרכזי של המתנדבות הוא לספק לאמהות תמיכה רגשית וחברתית. המתנדבות עוברות הכשרה לתפקיד ב-4 מפגשים שבועיים, בני שעתיים כל אחד ומקבלות הדרכה צמודה ע"י אנשי מקצוע.

 

האימהות

הן נשים המייצגות קבוצות שונות של אמהות בקהילה: אמהות לילד ראשון, אמהות ליותר מילד אחד ואמהות לתאומים, שלישיות או פגים. יש ביניהן צבריות ויש עולות וותיקות או חדשות. חלק מהאמהות פונות ביוזמתן לתוכנית, בעקבות פרסומים, בבקשה  ליצור קשר עם מתנדבת, ואילו אחרות מופנות אליה ע"י אנשי מקצוע  בקהילה.

 

מהלך המפגשים

רכזות התוכנית עורכות הכרות אישית עם האמהות ועם המתנדבות ויוצרות זוגות מתאימים של אם/מתנדבת. האם והמתנדבת קובעות לעצמן זמן מתאים (שעתיים בשבוע) למפגש שבו יוכלו לדבר ולבלות יחד. המפגשים השבועיים מאפשרים לאמהות לחלוק עם המתנדבות את הנושאים השונים שהעסיקו אותן במהלך השבוע. במהלך המפגשים מושם דגש על בניית קשר אמיץ המושתת על יחסי אמון בין האם למתנדבת.

 

קבוצת אימהות

מזה כ-10 שנים (2009) מתקיימת קבוצת אימהות הנפגשת אחת לשבוע אצלנו במרכז. מענה זה נוצר בשל הצורך של האימהות עדכני, בשיתוף ותמיכה הדדית.

משך כל מפגש הינו שעתיים ומונחה על ידי רכזות הפרויקט, כאשר לעיתים שעה אחת מוקדשת למפגש עם אנשי מקצוע המעבירים מידע מתחום התמחותם בהתנדבות.

האימהות מגיעות למפגש עם תינוקן, מבלות בסיג ושיח והפריה הדדית.

 

אימהות המעוניינות בהתנדבות לתוכנית ואימהות לילד עד גיל שנה המעוניינות להצטרף לתוכנית,
מוזמנות ליצור עמנו קשר לטלפון: 08-6477562/3 או בנייד 052-8321736 לימור אילנה 052-6830017

 

תודה מראש על שיתוף הפעולה, מרכזות התוכנית

לעמוד הפייסבוק של אם לאם