​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ציטוט מפורסם של וורן באפט קובע כי 'מה שאפשר ללמוד מההיסטוריה היא שאנשים לא לומדים מההיסטוריה'. טובי ההיסטוריונים עוד מתווכחים בשאלה הזאת, אבל דבר אחד ברור: אם אנשים לא לומדים מההיסטוריה, זה לא כי הם לא יכולים. לא מאמינים? הצטרפו אלינו בלימודי היסטוריה. תתפלאו כמה פעמים ההיסטוריה הופכת לחיונית בתקופה שלנו. קל לחשוב על ההיסטוריה כעל דבר שקרה ונגמר, אבל לפעמים גם דיו יבש יכול לעורר סערות בימינו, ולפעמים, רסיס אבן חרוט בן מאתיים שנה מספק מידע שימושי בעולם העכשווי. מי שצריך תזכורת קיבל כזאת בתקופת הקורונה: כשהאנושות מתמודדת עם משבר חדש ולא מוכר, היא פונה, נואשת, להיסטוריה. זה מה שהוביל את מנכ"ל משרד הבריאות לומר: "עם מגיפות חדשות מתמודדים בשיטות הישנות", רוצה לומר: אנחנו לא יודעים מה לעשות, אז בלית ברירה נעשה את מה שעשו אבות אבותינו. אכן, גם ברפואה, ההיסטוריה היא לא אות מתה!

בעידן שבו מאות אלפי צעירים מחפשים ריגושים בסרטים ובסדרות, אפשר לשכוח שההיסטוריה מלאה באלה. אנחנו פה להזכיר שהאקשן של הפוליטיקה במלחמת העולם השנייה לא נפל בדבר מהאקשן של משחקי הכס, ושסיפור האהבה בין מלך אנגליה אדוארד השלישי לאשתו לא נופל, כנראה, מכל סרט רומנטי שראיתם. בואו לצלול איתנו לסודות העתיקים של האנושות, ולחוות את ההיסטוריה כפי שאנחנו חווים אותה: כחוויה מאלפת, מסעירה ומטלטלת.​​

מתווה החזרה ללימודים—תשפ"ד, המחלקה להיסטוריה כללית

 שנת הלימודים באוניברסיטת בן גוריון תיפתח ביום ראשון ה-31.12. סטודנטיות וסטודנטים רבים עדיין במשרתים במילואים או מפונים מבתיהם ותלמידות ותלמידים נוספים סובלים מהשלכות אחרות של המצב. האוניברסיטה מחויבת לסייע לתלמידים אלה ופרסמה מתווה הכולל הקלות משמעותיות לשנת הלימודים הקרובה (קישור למתווה באתר האוניברסיטה: https://www.bgu.ac.il/standarts/iron-swords/mitve/(.

גם המחלקה להיסטוריה כללית מחויבת לסייע לתלמידים אלה. כל שיעורי המחלקה יוקלטו ויהיו זמינים לתלמידים שלא יוכלו להשתתף בשיעורים. חברי הסגל מצידם יהיו זמינים לשעות קבלה מורחבות על פי דרישות התלמידים על מנת לסייע למשרתי המילואים להשלים את הסמסטר בהצלחה.

ועדה מיוחדת הוקמה במסגרת המחלקה על מנת למצוא פתרונות פרטניים לבעיות שיתעוררו במהלך השנה. תלמידות ותלמידי המחלקה מוזמנים לפנות אליה. חברי הועדה:

ראש המחלקה, ד"ר חנן יורן
            yoran@bgu.ac.il
יו"ר ועדת הוראה לתואר ראשון, ד"ר מרב חקלאי
haklaime@bgu.ac.il
יו"ר ועדת הוראה לתואר שני, ד"ר אורי שחר
urisha@bgu.ac.il
רכזת המחלקה, גב' לובה אחונדוב
            sluba@bgu.ac.il

הבהרה לגבי מתווה האוניברסיטה

​מתווה החזרה ללימודים של האוניברסיטה קובע הקלות שונות לכלל התלמידים, למשרתים במילואים, למפונים ולנפגעים אחרים עקב המצב.

בין השאר ניתנה האפשרות להמיר בכמה קורסים ציון מספרי בציון "עובר", באופן שציון הקורס לא ייחשב בממוצע של התואר. מדובר כמובן בקורסים שהתלמיד השלים בציון עובר. כל הקורסים של המחלקה, כולל קורסי מבוא וסמינרים, נמצאים בקטגוריה זו.

בנוסף לכך משרתי המילואים יוכלו לוותר על כמה קורסים (בהתאם לתקופת השירות). בקטגוריה זו נכללים הקורסים המתקדמים של המחלקה, אך לא קורסי המבוא (כולל "מיומנויות למידה") והסמינרים.     תואר ראשון בהיסטוריה - כל מה שצריך לדעת

הצג הכל
הסתר הכל


​​