המחלקה להנדסה כימית באוניברסיטת בן גוריון בנגב הוקמה בשנת 1966.

מטרות המחלקה להכשיר מהנדסי כימיה לתואר ראשון (B.Sc) ותארים מתקדמים (M.Sc ו-Ph.D) ברמה גבוהה לסיפוק צרכי התעשייה ומכוני המחקר בארץ. להוות מרכז מצוינות והפצת ידע בתחומי ההנדסה-הכימית, ולפעול לקידום ופיתוח התשתית המדעית והטכנולוגית לתועלת התעשייה בארץ ובאיזור הנגב בפרט.חום פעילותו של המהנדס הכימאי מגוון ביותר: הוא כולל עבודה מעבדתית לפיתוח תהליכים ומוצרים חדשים, תכנון מפעלים ופיקוח על הקמתם, ושינוי ושיפור תהליכים בקנה מידה תעשייתי. המהנדס הכימאי מתמודד עם אתגרים כמו חיסכון באנרגיה, שמירה על איכות הסביבה וייצור חומרים מגוונים השימושיים בכל תחומי החיים, הן כמוצרים מוגמרים והן כחומרי בסיס לתעשיות אחרות.

התעשייה הכימית המסורתית נאלצת להתמודד עם המודעות הגוברת לנושא איכות הסביבה והצורך להתבסס על תהליכים של "כימיה ירוקה". ההתפתחות המדעית והטכנולוגית בתחום הביו-טכנולוגיה וייצור חומרים חדשים הביאה להקמת תעשיות חדשות עתירות ידע כגון תעשיית המוליכים למחצה וייצור חומרים המבוססים על ננו-טכנולוגיה. תהליכים אלו פותחים אפשרויות תעסוקה חדשות ודורשים עדכון מתמיד של תוכניות הלימוד והתאמתם לצרכים המשתנים.

תוכנית הלימודים במחלקה להנדסה-כימית מקנה לבוגריה הכשרה בסיסית רחבה בתחום הנדסת תהליכים, המאפשרת את השתלבותם בתעשייה הכימית המסורתית, ובתעשיות החדשות בתחום ייצור חומרים.

הלימודים במחלקה לקראת תואר בוגר (B.Sc) במדעי הנדסה-כימית נמשכים ארבע שנים. תוכנית הלימודים משלבת בין מקצועות בסיסיים של מדעי הטבע ומקצועות בהנדסה כימית. המקצועות מתמטיקה, כימיה, פיזיקה וביוכימיה ניתנים במסגרת הפקולטה למדעי הטבע, ומהווים את הבסיס להמשך הלימודים. המקצועות בהנדסה כימית כוללים: מאזני מסה ואנרגיה, תרמודינמיקה, עקרונות בהנדסה כימית (מכניקת הזרימה, מעבר חום וחומר ותהליכי הפרדה), תכנון ריאקטורים כימיים, בקרת תהליכים, מעבדות בפעולות יסוד ובבקרה, אופטימיזציה של תהליכים ותכנון תהליכים.

קיימים במחלקה שתי מגמות התמחות: -הגמה לתהליכים חומרים מתקדמים המגמה לאנרגיה וסביבה

מגמה נוספת עתידה להיפתח בקרוב-מגמה להנדסה ביוכימית

הלימודים במסלולי ההתמחות מתחילים בשנה השלישית ללימודי התואר. סטודנטים בעלי הישגים גבוהים רשאים לבחור לבצע עבודת מחקר בהדרכת חבר סגל מהמחלקה, במקום 3 מקצועות בחירה מתחום מסלול התמחותם.

בנוסף קיימת תוכנית לימודית לתואר כפול – הנדסה כימית וכימיה: ננוטכנולוגיה. התכנית מעניקה תואר בוגר (B.Sc) בכימיה ותואר בוגר (B.Sc) מוסמך בהנדסה כימית. התכנית מיועדת לתלמידים מצטיינים. מטרת התכנית למזג הכשרה מדעית עם הכשרה טכנולוגית ולהכשיר כוח אדם מיומן שיהיה מסוגל להשתלב במחקר, בפיתוח ובייצור של מערכות ממוזערות בתעשיית הטכנולוגיה העילית (ההיי-טק) והמחקר המשולב בה.

המחלקה שמה דגש מיוחד על הכשרת הסטודנטים לקראת המשך לימודיהם לתואר מאסטר ודוקטורט. סטודנטים מצטיינים יכולים לעבור למסלול ישיר ללימודי תואר שני ולהתחיל את הלימודים לתואר מאסטר כבר בשנה הרביעית ללימודי התואר הראשון. הלימודים לתארים מתקדמים; מאסטר (M.Sc.) ודוקטורט (P.hD) מבוססים בעיקר על ביצוע מחקר חדשני בהנחיית חבר סגל המחלקה שתוצאותיו מיועדים לפרסום בכתבי עת מדעי.

חברי הסגל של המחלקה יחד עם הסטודנטים לתארים מתקדמים מבצעים מחקרים ניסיוניים ותיאורטיים במגוון רחב של נושאים הנמצאים בחזית המחקר בתחומי ההנדסה הכימית: ננו-טכנולוגיה, פיתוח תהליכי יצור אפיון ושימוש בחומרי ננו-חלקיקים, קטליזה והנדסת ראקטורים, ביו-ראקטורים, הנדסה רפואית, מקורות אנרגיה חלופים, שחרור מבוקר של תרופות, ביו-פיזיקה של תאים, תופעות פני-שטח, סימולציה של תהליכים, תרמודינמיקה, הערכת תכונות של חומרים, תהליכי הפרדה: תהליכי גיבוש, מיצוי על קריטי, טיפול בשפכים, התפלת מים, ביו-תאי-דלק ואגירת אנרגיה, תופעות מעבר וחומרים פיזו-אלקטרים.

הישגיהם הגבוהים של סגל המחלקה באים לידי ביטוי במספר הרב של הפרסומים בכתבי העת המובילים ביותר בתחום ההנדסה-הכימית והחומרים ובקבלת מספר רב של מענקים מקרנות מחקר תחרותיות בארץ ובחו"ל. מרבית חברי סגל המחלקה פעילים במרכזי מחקר בין-תחומיים באוניברסיטה. :

The Blechner Center for Industrial Catalysis and Process Development

The Reimund Stadler Minerva Center for Mesoscale Macromolecular Engineering, and

the Ilse Katz Center for Nano-Science and Technology