הצג הכל
הסתר הכל
תוכנית הדירות הפתוחות מעניקה לסטודנטים הזדמנות ייחודית להשתתף בתיאטרון הקהילתי-חברתי בניהולה האומנותי של ד"ר זמירה רון, במסגרתו סטודנטים ותושבים עובדים על הפקות בנושאים שמעסיקים את התושבים וההצגות מוצגות בסוף השנה במסגרת פסטיבל התיאטרון החברתי.

התיאטרון הקהילתי מכשיר 10 סטודנטים מתוכנית הדירות הפתוחות להנחות סדנאות תיאטרון בשכונות בעיר. הסטודנטים מתחלקים לזוגות וכל זוג מקים קבוצת תיאטרון בשכונה בה הוא פועל. באמצעות הסדנאות עם התושבים והעבודה האמנותית שנעשית עמם נאספים רעיונות וחומרים אשר מעובדים לכתיבת הצגה בעלת מסר חברתי-פוליטי. הסטודנטים אוספים את כל החומרים שעלו בסדנאות במהלך הסמסטר הראשון, כותבים טקסט, מביימים אותו ומעלים את ההצגה בסוף השנה.

העלאת סיפוריהם האישיים והחברתיים של השחקנים אל הבמה כרוכה בתהליך שנעשה לאורך כל השנה בין הסטודנטים לשחקנים עצמם ומגיע לעיצומו בערב ההצגה. הסטודנטים, במאי ההצגות, באים מרקע חברתי מגוון בעצמם וההצגות הן פרי של מפגשים תרבותיים ואידיאולוגיים. נושאי ההצגות שונים ומגוונים: עוולות חברתיות, גזענות והיחס לאחר- תיאטרון חברתי חי ובועט!  

"זה שינה לי הכל, את כל הדרך שבה אני מתנהגת בבית, בבית הספר", אמרה אחת המשתתפות, עובדת במערכת החינוך. "היה מאד קשה לראות את הסיפור שלי על הבמה, אבל בסוף, זה היה מדהים" אומרת אחרת, נפגעת ממערך הדיור הציבורי.


רציונל​​ המיזם:

במסגרת הפרויקט יוצאים הסטודנטיות.ים להכשרה מרוכזת בתיאטרון קהילתי חברתי ופוליטי; הכשרה מעשית בז'אנרים שונים בתיאטרון אקטיביסטי והכשרה בבימוי, משחק, תנועה וכתיבה. הסטודנטים יעברו הנחיה אישית בתהליך עבודה אמנותי וחברתי תוך כדי עבודתם עם הקבוצה. במהלך השנה ימשיכו לקבל סדנאות מקצועיות, הנחיה יעוץ והדרכה לעבודה יוצרת עם הקבוצה בנושא יצירה בקהילה ע"פ מודל שנעשה בפרויקטים בינלאומיים במרחבים רווי סכסוך וחיים תחת מצוקות קשות, זאת ועוד תוך כדי מפגש והיכרות עם שפת התיאטרון הבין-תחומי. הסדנאות יעסקו ויתרכזו סביב הנושא הנוגע לחיי הקהילות במרחב הפרטי והציבורי, מכאן יחשפו המשתתפים את סיפורם האישי-אשר יתורגם ליצירה חברתית. סיפורי היצירות השונים יוצגו בפסטיבל חגיגי בסוף השנה בסוף חודש מאי. ההצגות ייווצרו מתוך החומרים שתביא הקבוצה, בתהליך שכזה המפגש יוצף בנושאים קונפליקטואלים ששפת התיאטרון האקטיביסטי מאפשרת להציף.


 

צוות התוכני​ת:

- מנחה מקצועית: ד"ר זמירה רון דויד
- מפיקה: סטודנטית מהתוכנית
- במאים: סטודנטים חברי התוכנית
- תפאורן/ית

דרישות וה​​ערות:

  • הקבלה לתוכנית מותנית בראיון אישי.

  • היקף הפעי​לות במיזם:

» בסמסטר א': 2 ש''ש של פעילות חוגית, מפגש אישי וסדנת תיאטרון אחת לשבועיים של 4 ש"ש (סה"כ 16 ש"ש חודשיות). בסמסטר זה הסטודנטים נדרשים למלא את כל חובות הדירות הפתוחות כולל "משפחה מאמצת" ואירועים.
»​ 
בסמסטר ב': 4 ש"ש של פעילות חוגית (יופחתו מספר השעות המוקדש למשפחה מאמצת ואירועים קהילתיים) ובחודש ההצגה (מאי) 6 ש"ש. 

  • המיזם יסיים את פעילותו בסוף חודש מאי.

  • ייערך סמינר הכשרה מרוכז בן שלושה ימים לפני תחילת שנת הלימודים (אוקטובר).

  • אפיקי הפעילות הם: תיאטרון קהילתי, קבוצת מספרי סיפורים, תיאטרון תנועה ומחול, מיצג אומנותי, כתיבה.

    הנחיית קבוצות התיאטרון מתבצעת בזוגות, בשכונה בה מתגוררים הבמאים במסגרת תוכנית הדירות הפתוחות.

אנו מחפשים סטודנטים בעלי זיקה / רצון להתנסות באומנות, דרמה, מחול, מוזיקה וכתיבה.

 


​​​​