​הרפואה המודרנית שמה לעצמה למטרה עליונה לרפא מחלות. למרבה הצער, מטרה זו לא תמיד ברת השגה. למרות זאת, אין זה אומר שריפוי צריך לחתור תחת המאמצים המשותפים לבקרת הסבל הפיזי, הרגשי והנפשי של המטופלים ומשפחותיהם לאורך משך המחלה, כולל שלבי החיים האחרונים. החזון שלנו הוא לכונן בסיס לשירותי הטיפול הפלאטיבי בנגב, אשר יספק רצף טיפולי בין בית החולים והקהילה.

טיפול פלאטיבי בנגב

כמעט 1,100 חולי סרטן חדשים מאובחנים מדי שנה במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה. בנגב כולו ישנם כיום קרוב ל-10,000 חולי סרטן המקבלים טיפול משני שירותים אונקולוגיים: אחד במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה בבאר שבע והשני במרכז הרפואי האוניברסיטאי​ ברזילי באשקלון.

פתיחתו של הוספיס אשפוז יהיה צעד משמעותי ביצירת מרכז טיפול פליאטיבי כוללני עבור אוכלוסיית הנגב, יקדם  טיפול פלאטיבי ברמה הגבוהה ביותר האפשרית לאוכלוסית דרום הארץ, וישפר טיפול פלאטיבי בכל הארץ בכלל.

חשיבותו של הטיפול הפלאטיבי

החולים הסופניים ובני משפחותיהם חווים לרוב תחושת חוסר אונים. ישנו דגש רב על היבט הטיפול במחלה; מעט מאוד דגש ניתן לשמירה על איכות חיים מתקבלת על הדעת לאורך כל תהליך המחלה. טיפול פליאטיבי עוסק בבקרת סימפטומים לאורך כל משך המחלה. מטרתו העיקרית היא ניהול הסימפטומים ומתן תמיכה רגשית-חברתית ונפשית לפרט ומשפחתו, עם דגש על מקסום איכות החיים.

עקרונות הטיפול הפלאטיבי הם:

  • להקל על כאב וסימפטומים פיזיים אחרים
  • לספק טיפול רוחני ונפשי ולתמוך במטופלים ובסועדים אותם
  • לאפשר למטופל למצות את שארית חייו
  • להציע למשפחת המטופל מערכת תמיכה, אשר תסייע להתמודד עם הטיפול ועם תהליך השכול

למידע נוסף על פעילות המ​ערך, היחידות, ההוראה והמחקר בה, עברו לאתר שלנו באנגלית