​​​​cl


tm
חזקיהו וברקת סיכמו על שינוי מודל החיסכון לפנסיה
ברקת השתכנע בנחיצות המהלך לאחר שקיבל לאחרונה לידיו את תוצאותיו של מחקר מקיף שהזמין במטרה לבדוק את כדאיות המכשיר החלופי. את המחקר ערכו ד''ר יאיר כוכב, שכיהן בעבר כמנהל החוב הממשלתי המקומי באגף החשב הכללי במשרד האוצר, ופרופ' אביה ספיבק, לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל ובעברו גם מנהל מחלקת המחקר של הבנק​
(דצמבר, 2019)

התוכנית לביטול המיועדות קודמה, ואג"ח ממשלת ישראל זינקו
הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, משה ברקת, והחשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, בוחנים שינוי מהותי בקרנות הפנסיה: במקום אג"ח מיועדות, המדינה תבטח את תשואת העמית ביום פרישתו. השניים נתמכים במחקר של פרופ' אביה ספיבק וד"ר יאיר כוכב.
(דצמבר, 2019)
cl
פרופ' אביה ספיבק: "לא דואגים אם פועלי הבניין יחיו אז שלפנסיה שלהם ידאגו?"

ספיבק, יו"ר המרכז לפנסיה, ביטוח ואוריינות פיננסית באוניברסיטת בן גוריון, אומר בראיון לכלכליסט, כי "המדינה הנהיגה פנסיה חובה אבל האם בדקה כמה אנשים יקבלו? 35%, אולי 40% מהמשכורת. בבנייה חצי מהעובדים לא מכוסים. אבל מה מצפים ממדינה שנופלים בה מנופים"​ (ספטמבר 2019)


tm

אנשים במינוס - ומעדיפים לשלם קנס של 500 שקל כדי לא לחסוך לפנסיה

​​פרופ' אביה ספיבק, מנהל המרכז לפנסיה, ביטוח ואוריינות פיננסית באוניברסיטת בן-גוריון, אומר כי כדי להיות עצמאי לרוב צריך להיות אופטימי - תכונה שלדעתו מסבירה חלק מההתנגדות של העצמאים לחוק. "להיות אופטימי זה לא רע כשלעצמו, אבל זה רע כשמדובר על החלטות על חיסכון לפנסיה. העצמאים מעדיפים להשקיע בעסק שלהם את כל הכסף ובונים על זה שהוא יצליח".​ (ספטמבר 2019)

Station_Share_Image6_img__2.jpg

הכלכלן פרופ' אביה ספיבק -התוכנית בלימודי אקטואריה וניהול סיכונים. המרכז לפנסיה, ביטוח ואוריינות פיננסית בשת"פ פקולטה לניהול, אוניברסיטת באר שבע : טיפים לחוסך. על התוכנית בלימודי אקטואריה

פורסם:  | 20/08/2019 | כאן מורשת | עשר עם בני טיטלבוים


 

מחקר שנעשה בשיתוף פרופסור אביה סיפבק, לשעבר משנה לנגיד בנק ישראל, מגלה שהמשפחה הישראלית מפסידה יותר משליש מהכנסותיה מיד עם הפרישה לגימלאות. אסף פוזיילוב, ד"ר אביעד תור סיני, אוניברסיטת בן גוריון
פורסם: | 20/08/2019 | כאן ב | צבע הכסף 

 

​​

images.jpg

הישראלים מפסיד​ים יותר משליש מההכנסה עם הפרישה לפנסיה​
​מנתוני המחקר עולה כי הירידה הינה דרמטית שכן היא מתייחסת לשינוי לאחר שנתיים בלבד לאחר הפרישה  פרופ' אביה ספיבק: המצב עלול להיות גרוע יותר בשל ההשפעה של הרפורמות בפנסיה על גובה הקצבה הפנסיונית

טלנירי.gif    מערב.png    download.png​​​​tm

בניגוד לחוק: כחצי מיליון ישראלים לא מקבלים פנסיה מהמעסיק

מניתוח תלושי השכר של שלושה מיליון שכירים בישראל בידי הביטוח הלאומי, עולה כי ל-16% מהעובדים אין הפרשות לפנסיה. סיקור מחקר של המרכז לפנסיה, ביטוח ואוריינות פיננסית ביחד עם הביטוח הלאומי ומשרד האוצר


 

cl

עתיד לא מובטח: למרות חובת ההפקדה, ל־16% מהשכירים במשק אין פנסיה

סיקור מחקר משותף של אביה ספיבק ושרית מנחם כרמי ביחד עם הביטוח הלאומי ורשות שוק ההון. המחקר בחן את ההפרשות לפנסיה בהתבסס על נתוני השכר של שכירים בישראל​ 

tm

המדינה גילגלה את האחריות לפנסיה על החוסכים חסרי הידע

טור של אביה ספיבק בעקבות דו”ח מבקר המדינה בנושא הפנסיה הסוקר את השינויים בשוק הפנסיה בעקבות וועדת בכר ומציע דרך יעילה יותר להקצאת אגרות חוב מיועדות אשר תקטין את אי השיוויון (נובמבר 2016)


 

tm

אף אחד לא יודע איך ייגמר הניסוי הכלכלי הגדול בעולם

טור מאת שרית מנחם ואביה ספיבק על ההשלכות של נקיטת מדיניות מוניטרית מרחיבה במשך זמן רב (אפריל 2016)


 

tm

האם חינוך פיננסי באמת עוזר?

לרגל כנס אוריינות פיננסית באוניברסיטת בן-גוריון, טור מיוחד מאת אייל כרמל ודויד לייזר מנסה לעמוד על היתרונות והמגבלות של החינוך הפיננסי (אפריל 2016)


 

cl

ראיון עם פרופ’ אלזה פורנרו לקראת כנס אוריינות פיננסית

פרופ’ פורנרו השתתפה בכנס אוריינות פיננסית שנערך באוניברסיטת בן גוריון במרץ 2016 והציגה את תפיסתה בנוגע לחשיבות מעורבות הציבור ברפורמות כלכליות. פרופ’ פורנרו מתמחה בתחום הפנסיה והיא שימשה כשרת הרווחה בממשלת איטליה אשר הוקמה בעקבות המשבר הכלכלי שפקד את המדינה (פברואר 2016)


 

tm

הסיבה המוזרה שגורמת לאנשים להפסיד 30% מהפנסיה שלהם

“הפרופ’ לפסיכולוגיה דוד לייזר הגיע למסקנה עגומה: אנשים מפתחים הבנה על כלכלה – ולא יודעים שהיא מוטעית”. ראיון עם דויד לייזר על תפיסות נאיביות, טעויות פסיכולוגיות והעלות הכלכלית הנלווית להם (דצמבר 2015)


 

yn

מחקר: פנסיית חובה מצמצמת עוני ואי-שוויון

מחקר של מכון ון-ליר קבע, כי פנסיית חובה שהונהגה בישראל בשנת 2008 יעילה לצמצום פערים בקרב האוכלוסיה העובדת. היא פחות יעילה במיגור העוני בקרב האוכלוסיה שאינה עובדת (דצמבר 2014)


 

tm

נגידת בנק ישראל קוראת להעלות את גיל הפרישה לנשים בכנס ההשקה של המרכז לפניה, ביטוח ואוריינות פיננסית

נגידת בנק ישראל: “יציאת הנשים לפנסיה בגיל מוקדם מביאה לכך שיש להן פחות חיסכון פנסיוני”; סיקור דברי נגידת בנק ישראל בכנס ההשקה של המרכז לפנסיה, ביטוח ואוריינות פיננסית (נובמבר 2014)


 

cl

פלוג מתריעה: “יחס של אדם בפנסיה על כל 3 עובדים – בקרוב”

סיקור דברי נגידת בנק ישראל, הממונה על שוק ההון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה וראשי עולם הביטוח במהלך כנס ההשקה של המרכז לפנסיה, ביטוח ואוריינות פיננסית (נובמבר 2014)


 

tm

“העניים היום מקבלים מהמדינה סבסוד נמוך יותר מהעשירים בחיסכון הפנסיוני”

ראיון עם פרופ’ אביה ספיבק, מחוקרי הפנסיה המובילים בישראל, מציע למדינה לעשות צדק חברתי בחיסכון הפנסיוני, וחוזה עתיד קודר למגזר הקשישים: “שיעורי העוני בקרב הקשישים צפוי לעלות בעוד שני עשורים, כשהאוכלוסיות החרדיות והערביות יזדקנו” (נובמבר 2014)


 

cl

מקשיבים לסוכן הביטוח, לא חשוב על מה הוא ממליץ

חוקרים מאוניברסיטת בן־גוריון מצאו כי ההחלטה באיזה חיסכון פנסיוני לבחור נקבעת קודם כל לפי המלצת הסוכן, אפילו בקרב בעלי ידע פיננסי (מרץ 2014)


 

cl

“הציבור מפחד לחשוב על הפנסיה”

פרופ’ דוד לייזר, נשיא האגודה הבינלאומית לפסיכולוגיה כלכלית, מנסה לשנות את גישת משרד האוצר כדי לגרום לצרכן הפנסיוני להפסיק להדחיק את ההחלטה החשובה בחייו (ינואר 2012)