​​​​​עם הפנים אל עצמי ואל ה'אחר' בראי החמלה: על קשיבות, מודעות, שלומות ומשמעות​​​

13 מפגש​י לימוד ותרגול, ​​​החל מ- 23 במרץ 2022

תוכנית הלימוד והתרגול המשותף 'עם הפנים אל עצמי ואל ה'אחר' בראי החמלה', עוסקת בטיפוח שלומות, עמידות וראיית ה'אחר'. הלימוד עשוי לאפשר טיפוח מיומנויות אלו בעזרת כלים מעולמות הקשיבות של המזרח ותוך התייחסות לידע הרב הנצבר במדעי המוח וענפי הפסיכולוגיה הקוגניטיבית, התפתחותית וחברתית. מחקרים מדעיים עדכניים מספקים הוכחות מבוססות להשפעה המיטבית של תרגולי קשיבות, אמפתיה וחמלה על הרווחה הפיזית-נפשית של המתרגלים, וכן על נטייתם להתנהגות פרו-חברתית ונכונותם לפעול למען ה'אחר'. הלימוד המשותף יציע כלים מעשיים לראיית ה'אחר', ולתקשורת מיטבית, שיתוף פעולה וסינרגיה עם אחרים.

לטופס ההרשמה »

למידע מפורט על התוכנית ולו"ז המפגשים


מטרות התוכנית:

(1) היכרות עם כלים מעולמות הקשיבות והתרגול שמטרתם טיפוח עמידות, שלומות וראיית ה'אחר'

(2) התנסות מודרכת בכלים אלו על מנת לבחון את יעילותם בעולמו/ה של המתרגל/ת

(3) היכרות מעשית עם תיאוריות פסיכולוגיות של מוטיבציה, עמידות ושלומות

(4) היכרות עם רעיונות עדכניים בחקר המוח והמעגלים המוחיים התומכים בשינוי

(5) טיפוח גישה פרו-אקטיבית ופרו-חברתית אל מול ה'אחר', צרכיו וקשייו. חמלה בפעולה

התוכנית כוללת שלושה עשר מפגשים בני שעה ורבע. המפגשים כוללים קטעי הרצאה קצרים, התנסויות עצמיות, דיונים בקבוצות קטנות ובמליאה ותרגולי התבוננות פורמליים ולא פורמליים. התרגולים מבוססים על מסורות ההתבוננות של המזרח מחד ועל הידע המדעי מתחומי הפסיכולוגיה וחקר המוח מאידך. אלו מסורות ותפיסות משלימות המספקות מסגרת חשיבה ותרגול רבת כוח ושימושית. למעשה, מזרח ומערב מתמזגים בתרגול המושתת על אתיקה הומניסטית שבבסיסה חמלה.

הסדנא תועבר על ידי פרופ' עופר יפרח, חוקר ומרצה במחלקה למדעי החיים ובמרכז זלוטובסקי לחקר המוח והעוסק בתרגול, לימוד והוראת קשיבות מכוונת ראיית ה'אחר'.

הסדנא תועבר בקמפוס לקבוצה בת כ-20 משתתפים קבועים מכל הסגלים ותתקיים בימי רביעי לאורך סמסטר ב', בין השעות 16:00 ל-17:15. הקבוצה היא של למידה משותפת ונוכחות כולם במפגשים חשובה. 


שאלות ותשובות ​​ומידע נוסף​​:​​​

הצג הכל
הסתר הכל

​​