30 ינו' 2020

זוהי שיטת ההצפנה הראשונה שהיא אופטית במלואה, והיא כוללת הצפנה, העברה חסויה של המידע, פענוח וזיהוי. ​הטכנולוגיה תוצג על ידי BGN Technologies בכנס סייברטק

 

BGN Technologies​, חברת מסחור הטכנולוגיות של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מציגה שיטה חדשה להצפנה אופטית וחסויה של מידע שעובר בסיבים אופטיים. השיטה, שהומצאה על ידי פרופ' דן שדות, מבית הספר להנדסת חשמל ומחשבים ויו"ר הקתדרה לאלקטרו-אופטיקה באוניברסיטת בן-גוריון, וקבוצתו, מאפשרת העברת מידע מתחת לסף הרעש, ויוצרת על ידי כך הצפנה חסויה. המידע העובר לא ניתן לפענוח, ואי אפשר אפילו לזהות שעובר מידע. משום כך הצפנה אופטית חסויה מספקת רמה גבוהה יותר של פרטיות וביטחון. הטכנולוגיה תוצג על ידי BGN Technologies בכנס סייברטק 2020, במתקיים ב 30-28 בינואר בתל אביב.

בעזרת כלים מתמטיים לעיבוד אותות ויישום אופטי, הטכנולוגיה החדשה משתמשת במערכת שידור אופטית שמצפינה את כל המידע כיחידה אחת, ולכן היא גם חסכונית. הצד שמקבל את התשדורת המוצפנת מקבל גם את הקוד האופטי כדי לבנות מחדש את המידע. טכנולוגיה זו, שהיא אופטית במלואה, נובעת משיטה דיגיטלית להצפנה אופטית שגם היא פותחה על ידי פרופ' שדות וקבוצתו בשיתוף פעולה עם פרופ' זלבסקי מאוניברסיטת בר-אילן.


פרופ' דן שדות | צילום: אלי שרם
פרופ' דן שדות | צילום: אלי שרם


פרופ' דן שדות: "ההמצאה שלנו מהווה שינוי פרדיגמה בהצפנה משום שאנחנו מספקים הצפנה ברמת המדיה. בעזרת טכנולוגיית ההצפנה האופטית שלנו, עצם קיום המידע חסוי. בנוסף, מכיוון שהתשדורת אופטית, לא ניתן להקליט את המידע לצורך פענוחו באופן לא מקוון, כי ההקלטה הורסת את המידע".

כיום, מידע מוצפן ברמה הדיגיטלית, והוא מפוענח כאשר הוא מגיע ליעדו. אסטרטגיית הצפנה זו סובלת ממספר מגבלות, כולל יכולות חישוביות שהולכות ומשתכללות ומאפשרות "לשבור את הצופן", והיכולת לפענח את הצופן בצורה לא מקוונת בלי מגבלת זמן.

צפריר לוי, סמנכ"ל בכיר, מדעים מדויקים והנדסה, BGN Technologies: "השיטה החדשה, מוגנת הפטנט, שהומצאה על ידי פרופ' שדות וקבוצתו, שימושית ביותר למספר רב של יישומים, כמו  תשדורת מהירה, העברת מידע רגיש, כגון מידע פיננסי או רפואי, ומידע שקשור לרשתות חברתיות, בלי חשש להאזנה למידע או לחסימתו. למעשה, בשיטה החדשה, מצותת פוטנציאלי יזדקק לשנים כדי לפענח את קוד ההצפנה. אנחנו מחפשים כעת אחרי שותף עסקי כדי ליישם ולמסחר את הטכנולוגיה פורצת הדרך הזאת".