11 אוק' 2020

​​​​​

הוראה מקוונת, אפליקציה היברידית, שפע של קורסים חדשים וזינוק במספר הנרשמים לכל התארים. כך תיראה פתיחת שנת הלימודים האקדמית תשפ"א באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

 

שנת הלימודים האקדמית תשפ"א צפויה להיפתח בעוד שבוע, ב-18/10/20.

האוניברסיטה ערוכה להוראה היברידית – הוראה פרונטאלית ומקוונת במקביל, בהתאם למתווה שפרסמה בחודש יולי. בהתאם להוראות מל"ג, שנה"ל תפתח בהוראה מקוונת בלבד והמעבר להוראה משולבת יחל ברגע שמצב התחלואה יאפשר זאת ויינתן אישור מהמדינה. 


כיתה ריקה


אוניברסיטת בן-גוריון השקיעה משאבים רבים בהקמת 90 כיתות היברידיות במטרה לאפשר הוראה משולבת. לטובת המודל ההיברידי עשרות כיתות שודרגו לכיתות חכמות הכוללות מצלמות אוטונומיות שעוקבות אחר תנועות המרצה לאורך במת ההרצאות. בנוסף, הוקמו עשרות מרחבים ללמידה מקוונת עצמאית ברחבי הקמפוס במטרה לאפשר גישה נוחה גם לסטודנטים חסרי תשתית ללמידה מקוונת בבית. כהיערכות מראש לימים שלאחר הסגר ולאור העובדה ששהייה באוויר הפתוח נמצאה כבטוחה יותר מפני הידבקות בקורונה, הוקמו מרחבים אלטרנטיביים להוראה תחת כיפת השמיים.

לצד כל אלו הושקה האפליקציה MyBGU באמצעותה יעודכנו הסטודנטים אודות נושאים אקדמיים כגון ציונים וקורסים, צורת ההוראה, השירותים והמידע הדרוש עבור כל סטודנט, כמו כן יוכלו להירשם לשיעורים ההיברידיים לכשיתאפשר. את האפליקציה ניתן למצוא ב- Store App  עבור מכשירי אייפון (MyBGU בחנות  AppStore) ובחנות play עבור מכשירי אנדרואיד (MyBGU בחנות Google Play)​.

הפעילות המחקרית באוניברסיטה תימשך כמתוכנן, לרבות פעילות חקר של תלמידי המחקר.

מתוך הבנה שנוכחות הסטודנטים בעיר חיונית וחשובה, האוניברסיטה מצאה לנכון להתאים את חוזי השכירות של דיירי מעונות הסטודנטים לתקופות של אי הוו דאות, משבר הכלכלי וסגר ועל כן הוכנס לחוזים "סעיף גמישות" שיאפשר לסטודנטים לצאת מחוזה השכירות בהתאם להגבלות שתטיל המדינה על כניסת סטודנטים לקמפוס האוניברסיטה. 

 

הסטודנטים ייהנו גם מהיצע עשיר של קורסים, ביניהם תוכניות לימודים חדשות וקורסים מיוחדים ומפתיעים הן בתואר ראשון והן בתואר השני: 

תוכניות חדשות לתואר ראשון:

· מדעי המחשב במסלול דו מחלקתי עם מחלקות מדעי הרוח והחברה

מולטידיסציפלינריות היא הדיסציפלינה החדשה ובוגרים רב-תחומיים הופכים נדרשים יותר ויותר גם בשוק הפרטי וגם באקדמיה. השנה  אפשר לעשות זאת  גם עם התחום הנדרש ביותר בזירה האקדמית – מדעי המחשב. ניתן ללמוד מקצוע זה בשילוב ספרות, מקרא, פילוסופיה, ארכיאולוגיה או פסיכולוגיה. 

· רוח עברית: תוכנית רב תחומית במדעי הרוח

תוכנית לימודים ייחודית ברוח ה Liberal Arts-המציעה חווית לימודים בין- תחומית לקבוצה נבחרת של סטודנטים וחשיפה לעושר ולגיוון של התרבות  היהודית והישראלית. התוכנית מושתתת על שיתוף פעולה בין שבע מחלקות ומסלולים:  היסטוריה של עם ישראל, ספרות עברית, מחשבת ישראל, לשון עברית, מקרא ומזרח קדום (המסלול למקרא), לימודי מדינת ישראל, לימודי תרבות ערבית- יהודית. 

· התוכנית המשולבת לתואר ראשון בחינוך, פוליטיקה ושינוי חברתי

תוכנית המשולבת בחינוך, פוליטיקה ושינוי חברתי ומיועדת לסטודנטים/ות  המתעניינים/ות בחינוך ככלי לשינוי חברתי וברכישת כלים להבנה ביקורתית  של החברה והפוליטיקה בישראל ובמקומות אחרים. 

· ערבית בערבית

במסגרת לימודי המזרח התיכון מגלים את עושרן ואת מורכבותן של החברות השונות שהתפתחו באזורינו מאז צמיחת האסלאם ועד ימינו. הלימודים שפה הערבית. 

· קורס לכתיבת תוכן

כתיבת תוכן עם התנסות מעשית במסגרת המחלקה לספרות עברית. ילמדו כלים לקריאה נכונה, כתיבה טובה ואבחנה בין סוגים שונים של תוכן-  אייטם חדשותי, כתבת מגזין לדיגיטל, כותרות נכונות והפניות יצירה של תוכן שיווקי נכון, פיצוח וכתיבה של בריפים ועד יצירה של שפה ומיקרו-קופי למותג.​

תוכניות חדשות לתואר שני:

· תואר שני בטכנולוגיות קוונטיות

טכנולוגיה קוונטית נחשבת לטכנולוגיה פורצת הדרך של המאה ה-21. המחלקה לפיזיקה פתחה מסלול חדש לטכנולוגיות קוונטיות  שבו ניתן להצטרף לתואר שני גם אם אין בידך תואר ראשון בפיסיקה, וזאת ללא השלמות.  

 · הנדסת מערכות  (.M.Sc)

תוכנית דגל יוקרתית ומושקעת הנותנת מענה מיטבי לתחום בתעשייה הנמצא בחוסר. מהנדסי המערכות יתנו מענה לפן המכני והטכני, בנוסף לממשק בין מספר מערכות ובין המערכות לגורם האנושי. 

·  ניהול תיירות נגישה:

הסטודנטים ייחשפו לסוגיות קריטיות הנוגעות לנכות, הלקות והיחס לו זוכים אנשים עם נכויות בחברה. הסטודנטים ייפגשו עם שלל מרצים מגוונים בניסיון חייהם ובניסיונם הניהולי ובין היתר ייהנו מסיורים והאקטון בו יתמודדו עם סוגיות ניהוליות בתחום זה.

​וגם- קורסים חדשניים נוספים כגון: שנות ה-90', פרסית למתחילים, סמים וחברה במזה"ת, היסטוריה, שכחה וזיכרון: השפעת הספרדית ואפילו תולדות היופי.

היענות הסטודנטים לקורסים חדשניים אלו ולכלל תחומי הלימוד באוניברסיטה מרשימה. כלל התוכניות החדשניות נפתחות בהצלחה מרובה עם מספר תלמידים גדול הממלא את המכסה שהוגדרה מראש ואף יותר. 

נרשמה עליה של כ- 12% במספר הסטודנטים החדשים באוניברסיטה וכן, עליה במספר הסטודנטים הלומדים באוניברסיטה בכלל (כ-5%), עלייה זו באה לידי ביטוי בכל התארים – ראשון, שני ושלישי. 


השנה ניתן להצביע על נתוני רישום מעניינים:

»​ נראה שהקורונה מביאה את הסטודנטים לשים כתף מתחת לאלונקה. כך למשל בלימודי רפואת חירום נרשמה צמיחה גדולה הן בתואר הראשון (60%) ובתואר השני (25%). צמיחה גבוהה, של ,50% גם בלימודי סיעוד. 

»​ עלייה של 150 אחוז ברישום ללימודי אקולוגיה ושמירת הטבע. 

»​ צמיחה של כ-30 אחוז נרשמה בלימודי הנדסה (תואר ראשון ושני). 

»​​ את הצמיחה הגבוהה ביותר קטפה הפקולטה לניהול –עם 63% לנרשמים לתואר ראשון.