24 יונ' 2020
16:00
-18:00

ZOOM

​​

הרצאתו של ד"ר צבי פרי nהמחלקה לבריאות הציבור והמחלקה לכירורגיה א'​ ​במסגרת סדרת ההרצ​אות של בימת הרקטור​.

הרצאות אלו הינן הזדמנות ללמוד ביחד ולהיחשף לתחומי העשייה המחקרית של חוקרים אחרים. 

קישור להקלטת ההרצאה »​​


תקציר הרצאה: השמנה – המגיפה של המאה ה-21 והטיפול הכירורגי בה

השמנה נחשבת מחלה כרונית שהופכת אט-אט נפוצה יותר ויותר בקרב מבוגרים, מתבגרים ואף ילדים ברחבי העולם כולו, כאשר השמנה מוגדרת כיחס משקל לגובה שהינו מעבר למקובל למגדר ולקבוצת הגיל של החולה. אירגון הבריאות העולמי (WHO) עושה שימוש ב  BMI שהינו היחס של המשקל לגובה בריבוע, כך שניתן להשוות אנשים בעלי גובה שונה וליצור הגדרה אחידה של השמנה ומשקל יתר – משקל יתר מוגדר כ BMI מעל 25, ואילו השמנה מוגדרת כ BMI מעל 30. המחקר העדכני מראה כי אנשים הסובלים ממשקל יתר, וביתר שאת אנשים הסובלים מהשמנת יתר חשופים יותר לתחלואה ואף לתמותה ממחלות רבות, כולל סכרת, יתר לחץ דם (יל"ד), שומנים בדם, תחלואה לבבית, שבץ ואף סרטן. לא ייפלא לפיכך כי ההשקעה בטיפול באנשים הסובלים מהשמנת יתר גבוהה יותר בצורה משמעותית וחולים אלו מהווים נטל כלכלי לא מבוטל על כלכלות העולם המפותח, ולאחרונה אף במדינות מתפתחות. 

מחקרים הראו שחולים הסובלים מהשמנה ויורדים במשקלם לאורך זמן, מפגינים שינוי בדפוס התחלואה הנ"ל ואף שיבה לרמת תחלואה הקרובה לזו של כלל האוכלוסייה. ישנן שיטות רבות לטפל בהשמנה, מדיאטה, טיפול תרופתי וטיפול ניתוחי. טיפול ניתוחי הפגין במהלך העשורים האחרונים את השיפור המשמעותי ולאורך זמן לא רק של תופעת ההשמנה, אלא גם של כלל התחלואה הנלווית (בעיקר של מחלות דוגמת סכרת, יל"ד, דום נשימה בשינה ועוד). 

בהרצאה נדון בנטל שמטילה תחלואת ההשמנה ברחבי העולם כולו, בטיפולים האפשריים במגיפה כלל-עולמית זו, תוך שימת דגש על הצורך ההולך וגובר למעורבות של החברה בטיפול והתמודדות עם מגיפת ההשמנה.


השמנה